Lastniki bodo spet zadovoljni
Gorenjska banka je v letošnjih prvih devetih mesecih ustvarila 9,4 milijarde tolarjev bruto dobička.
Cerklje – »Če bi bil novinar in bi moral napisati članek o Gorenjski banki, bi mu dal naslov Umirjena rast v letu 2006,« je predsednik uprave Zlatko Kavčič skupaj s članoma uprave Srečkom Korberjem in Gorazdom Trčkom začel že tradicionalno novinarsko konferenco ob dnevu varčevanja, na kateri so predstavili letošnje dosežke, načrte za naprej in komentirali tudi aktualno dogajanje v gorenjskih podjetjih, v katerih ima banka lastniške deleže. Kot so povedali, je banka v letošnjih prvih devetih mesecih v primerjavi s koncem lanskega leta povečala bilančno vsoto za dobrih 12 odstotkov, na 360 milijard tolarjev, in ustvarila 9,4 milijarde tolarjev bruto dobička, ob tem pa so opozorili, da letošnji podatki zaradi prehoda na mednarodne računovodske standarde niso primerljivi s tistimi iz prejšnjih let. Letošnji dobiček je po višini približno tolikšen kot v letih 2003 in 2004, ni pa ga mogoče primerjati z lanskim tričetrtletnim, ko je na višino dobička (12,2 milijarde tolarjev) vplival izredni dogodek, to je odločitev države za predčasno poplačilo obveznic. »V prihodnje ne moremo pričakovati tako visokih dobičkov kot v preteklosti, zanesljivo pa bomo ostali v skupini najboljših bank,« je dejal Zlatko Kavčič in dodal: »O višini dividende za zdaj še ne moremo govoriti, a tudi letos ni razloga, da lastniki z njo ne bi bili zadovoljni.«
Gorenjska banka je ob koncu septembra izkazovala 4,6 odstotka bilančne vsote vseh slovenskih bank, 12,3 odstotka celotnega kapitala in 5,3 odstotka sredstev občanov. Po bilančni vsoti je ohranila osmo in po kapitalski moči drugo mesto v Sloveniji. Po donosnosti in kapitalski ustreznosti, ki najbolje kaže na varnost poslovanja in tveganje, je bila tudi v letošnjih prvih devetih mesecih nad slovenskim bančnim povprečjem in po operativnih stroških močno pod povprečjem.
Gorenjska banka je pri mednarodnem ocenjevanju ohranila visok rating, najboljšega med slovenskimi bankami in tudi najvišjega med vzhodnoevropskimi samostojnimi bankami. Angleška finančna institucija Finance Central Europe jo je na podlagi lanskih rezultatov že četrto leto zapored razglasila za najboljšo banko v Sloveniji in njenega predsednika uprave Zlatka Kavčiča za najboljšega bankirja. Lastniško se je banka letos malo spremenila, za dve odstotni točki je svoj delež povečal le Merkur. Cena delnice se je še zvišala. Medtem ko je lani v povprečju znašala 250 tisoč tolarjev, je bilo v letošnjih prvih devetih mesecih povprečje 261 tisoč.
Po obsegu sredstev občanov je banka okrepila tržni delež v Sloveniji, pri kreditiranju občanov in podjetij ga je zmanjšala, povečala je domači in tuji plačilni promet, še vedno pa niso zadovoljni s trženjem NFD-jevih vzajemnih skladov. Pri varčevanju so zvišali obrestne mere za večje zneske ter posodobili rentno in preudarno varčevanje, ponudbo posojili so dopolnili z deviznimi potrošniškimi posojili in stanovanjskimi posojili v švicarskih frankih, odprli so novo poslovalnico v Lescah in eno zaprli v Kranju, postavili so tudi deset novih bankomatov. Priprave na uvedbo evra potekajo po načrtu, v banki testirajo še zadnjo programsko opremo, poslovanju z evri so doslej prilagodili vse bankomate in več kot polovico POS terminalov, del evro kovancev imajo že v trezorjih.
O Savi, Iskratelu, Planiki, Peku …
Ko je predsednik uprave Zlatko Kavčič komentiral aktualno dogajanje, je dejal, da je bila objava namere za prevzem Save, ki je z 41 odstotki največja lastnica Gorenjske banke, presenečenje in da za zdaj ne želijo špekulirati z ugibanji, ampak bodo počakali na razplet. Na vprašanje, kako je banka zaščitena pred morebitnim sovražnim prevzemom, je Kavčič odgovoril: »Lastništvo banke je konsolidirano, trije največji lastniki (Sava, Merkur in Zavarovalnica Triglav) imajo večino in deset
največjih delničarjev več kot tri četrtine delnic, vendar pa nas razumljivo zanimajo tudi lastniki naših lastnikov, saj spremembe pri njih lahko vplivajo na položaj banke. Nobeden od naših lastnikov nima prevladujoče vloge, zato bi o morebitnih statusnih spremembah morali odločati kolektivno.« Kar zadeva Iskraemeco, jih ob nepotrebni avanturi s prisilno poravnavo in izgubljenem letu skrbi za poslovanje podjetja. Za nakup deleža, ki ga v Merkurju prodajata odškodninska in kapitalska družba, se ne potegujejo, ostajajo pa lastniki 6,4 odstotka Merkurjevih delnic. 11-odstotni delež, ki ga imajo v Peku, so za dobro ceno pripravljena prodati, o tem se ne dogovarjajo z Alpino, kljub vsem težavam v preteklosti pa so zadovoljni, da v Tržiču še vedno delajo čevlje in da je blagovna znamka ostala. Kar zadeva Iskratel, kjer ima banka 26-odstotni lastniški delež, so se razmere spremenile z dogovarjanjem Siemensa z Nokio o drugačni organiziranosti telekomunikacij. Stečaj Planike morda sploh ne bi bil potreben, če bi ji država v okviru sanacije dala dogovorjeni denar, ki ga je potlej podjetje v stečaju s pravnomočno tožbo zoper državo izterjalo v stečajnem postopku.
Gorenjska banka Slovensko povprečje
Donos na kapital pred obdavčitvijo 16,36 % 16,17 %
Donos na aktivo 3,63 % 1,31 %
Operativni stroški na povprečno aktivo 1,54 % 2,17 %
Kapitalska ustreznost 21,0 % 11,0 %