Premišljeno z zdravili
Nacionalna promocija varne in pravilne rabe zdravil. Kar 17,7 odstotka zdravil uporabniki nikoli ne uporabijo, čeprav njihov rok uporabnosti še ni pretekel.
Kranj - Naj najprej navedemo nekaj ugotovitev iz raziskave Fakultete za farmacijo o napačnem ravnanju z zdravili na domu: 25,3 odstotka slovenskih gospodinjstev shranjuje zdravila na neprimeren način, tako da so izpostavljena vlagi, neprimerni temperaturi in svetlobi; 17,2 odstotka gospodinjstev shranjuje zdravila tako, da so dosegljiva otrokom. Kar 21,2 odstotka bi jih vzelo zdravilo tudi po preteku roka uporabnosti; 20 odstotkov skrbnikov zdravil je zdravila na recept, ki so bila predpisana osebno zanje, že posredovalo v nadaljnjo uporabo družinskim članom ali prijateljem, strokovnjaki pa svarijo, da je to za nekoga lahko celo usodno. Le 12,1 odstotka skrbnikov po preteku roka uporabnosti zdravila vrne v lekarno ali v posebne zbiralnike odpadkov za ekološko uničenje.
Cilj nacionalne promocije varne in pravilne rabe zdravil, katere pobudnik in nosilec je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je poleg bolj varne in pravilne rabe zdravil tudi zmanjšanje količine zavrženih zdravil in s tem znižanje odhodkov zdravstvenega zavarovanja za zdravila. V slovenskih gospodinjstvih je kar 17,7 odstotka pakiranj zdravil, ki jih uporabniki nikoli ne uporabijo, čeprav njihov rok uporabnosti še ni pretekel. Poleg tega strokovnjaki ocenjujejo, da so v razvitem svetu težave, povezane z zdravili, vzrok za 7,1 odstotka vseh hospitalizacij, pri čemer bi bilo možno 4,3 odstotka vseh hospitalizacij preprečiti. Gre predvsem za z navodili neskladno jemanje zdravil, prenizek ali previsok odmerek, napačno izbrana zdravila in drugo. Na podlagi teh ocen na zavodu ocenjujejo, da v Sloveniji zaradi zdravstvenih težav, povezanih z zdravili, ter zaradi neporabljenih zdravil na domu porabimo na leto kar okrog 8,25 milijarde tolarjev iz naslova zdravstvenega zavarovanja.
Z namenom izobraževanja in vzgoje so uporabnikom zdravil od 16. oktobra v lekarnah in v zdravniških ordinacijah ali čakalnicah na voljo priročnik za varno in pravilno rabo zdravil, obrazec Moj seznam zdravil (z vodenjem tega seznama naj bi zmanjšali obseg strokovno neupravičenih multiterapij, ko bolnik jemlje hkrati več kot šest zdravil). Na voljo je tudi obrazec Moj dnevnik jemanja, ki naj bi ga vodil prostovoljno in čim bolj samostojno zlasti kronični bolnik, ki se dolgotrajno zdravi z več kot tremi zdravili hkrati.
Odhodki obveznega zdravstvenega zavarovanja za zdravila so v lanskem letu znašali 66,546 milijarde tolarjev ali povprečno 33.255 tolarjev na prebivalca. V letu 2005 je bilo v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja predpisanih 14.658.633 receptov (izdaja zdravil v lekarnah) oziroma v povprečju 7,2 recepta na prebivalca.