Postavili spomenik Rudiju Šeligu
Dramatik, kritik, minister za kulturo, predavatelj, upornik, ki je držal ogledalo vsaki oblasti, in častni občan.
Kranj - V soboto pred premiero mednarodnega projekta Nočni azil - shajališče sanj so v Prešernovem gledališču slovesno odkrili spomenik Rudiju Šeligu (1935-2004). Njegov doprsni kip, delo akademskega kiparja Draga Tršarja, ima častno mesto v spodnjem foyerju gledališča. »Tako markanten človek ne more nikdar zares oditi. Ostajajo njegova literatura, njegove ideje, njegov živ pogled,« je povedal minister za kulturo Vasko Simoniti, ki je skupaj z županom Mestne občine Kranj Mohorjem Bogatajem odkril spomenik.
Težko bi zaobjeli vse, po čemer se spominjamo Rudija Šeliga. Veljal je za najizrazitejšega slovenskega modernega dramatika, kar je še potrdil s Triptihom Agate Schwarzkobler. Za zadnje delo Izgubljeni sveženj je prejel nagrado kresnik za najboljši roman. Šeligo je bil predsednik Društva slovenskih pisateljev, predsednik Sveta RTV Slovenije, urednik Nove revije, predavatelj, predsednik Borštnikovega srečanja. Od leta 2001 je bil izredni član SAZU.
Sodeloval je pri procesih slovenskega osamosvajanja, bil je med ustanovitelji Slovenske demokratične zveze. V času t. i. Bajukove vlade je bil minister za kulturo. Je dobitnik velike Prešernove plakete ter častni občan Mestne občine Kranj. Rojeni Jeseničan, ki je živel v Kranju. Pobudo za postavitev spomenika je dala svetnica Vlasta Sagadin, v Prešernovem gledališču pa vsako leto na Tednu slovenske drame najboljši predstavi po izboru žirije podelijo Šeligovo nagrado.