Napovedali blokado deponije
Krajani Kovorja bodo danes obiskali ministra Podobnika. Če ne bo upošteval, da domačini nasprotujejo centru za ravnanje z odpadki, bodo zaprli pot do občinske deponije.
Kovor – Več kot sto prebivalcev krajevne skupnosti Kovor, ki so prišli v petek na zbor krajanov, je zaman čakalo povabljene goste. Kot je domačine obvestil predsednik Borut Sajovic, je minister za okolje in prostor Janez Podobnik opravičil svojo odsotnost zaradi obveznosti. Povabil pa je predstavnike Civilne iniciative Kovor in lovce v Ljubljano, kjer se bodo 10. oktobra pogovarjali o projektu centra za ravnanje z odpadki. Tržiški župan Pavel Rupar je svojo zadržanost in neudeležbo direktorice občinske uprave Marte Jarc pojasnil v pismu, ki ga je večina prejela na dom. V njem je pojasnil novosti v pogodbah z gorenjskimi občinami in ugodnosti za kraj ob ureditvi centra pri Kovorju, a je s tem le prilil olje na tleče nezadovoljstvo med okoliškimi prebivalci.
Na zboru so obžalovali, da je občinski svet s preglasovanjem sprejel sklep o pristopu Občine Tržič k podpisu pogodb z drugimi občinami o ureditvi centra kljub negativnemu izidu referenduma v KS Kovor in Podobnikovi obljubi, da centra ne bo brez soglasja krajanov. Obsodili so tudi izločitev predstavnikov Civilne iniciative z javne seje, kar je bil posreden povod za sklic zbora krajanov. Le Tone Šuštar je menil, da je zbor predvolilna poteza opozicije. Zanj nadaljevanje pogovorov o centru nima smisla, saj je to zaključena zadeva. Spraševal je, kdo bi zavrnil ponudbo za rento vsakemu gospodinjstvu.
Skrbi jih, kaj bodo zapustili vnukom
Večina je v razpravi potrdila, da razmišljajo drugače od sovaščana. Moti jih, da predlogi pogodb z občinami presegajo kapacitete centra v referendumskem vprašanju. Dvomijo tudi o nekaterih navedbah v županovem pismu, ki so zanje sicer pozitivna novost. Gre zlasti za napovedi, da občina Tržič ne bo uporabljala deponije Kovor nadaljnjih 15 let oziroma jo bo ukinila, saj naj bi našla drug način odlaganja neuporabnega materiala. Ponujanje rente približno 150 evrov mesečno na gospodinjstvo v KS Kovor se jim zdi zaradi strogih meril Evropske unije ob dodelitvi denarja za omenjeni projekt povsem nerealno. Kot je ocenil Bojan Veselinovič, ponujeni denar ne more odtehtati zmanjšane vrednosti nepremičnin v okolici centra. Morda bi rento dobivali nekaj časa, potem pa bi od obljub ostalo le smetišče. Miha Dolžan je priznal, da bi raje sami plačali kak evro, kot pa sprejeli še več odpadkov. Robi Pogačnik je opozoril zbrane, da jih bodo v nasprotnem primeru otroci in vnuki spraševali, zakaj se niso uprli.
Predsednik društva Civilna iniciativa Kovor Anton Pušavec je dejal, da bodo storili prav to. Ne želijo si opustošene pokrajine v svoji bližini, zato so tudi tajnik Miro Lapanja in člana Janko Dobre ter Šimen Primožič povabili medse čim več domačinov. Slednji je napovedal, da bodo blokirali cesto na deponijo Kovor, če na Ministrstvu za okolje in prostor ne bodo dosegli dogovora. Protest zaradi degradiranega okolja okrog sedanje deponije Kovor in še večje škode v naravi ob ureditvi gorenjskega centra je izrekel tudi Bogdan Ambrožič iz Lovske družine Dobrča. Brane Fajfar iz KS Ljubno, kjer so se s podobnimi problemi ukvarjali pred več kot desetletjem, pa je sosede podprl v prizadevanjih za soodločanje o posegih v njihov prostor.