Čehinja razstavlja v Groharjevi galeriji
V Groharjevi galeriji na Mestnem trgu v Škofji Loki bodo do 15. oktobra na ogled dela akademske slikarke Dagmar Janove iz Brna na Češkem.
Škofja Loka – Razstavo češke akademske slikarke, ki je plod sodelovanja Loškega muzeja in Odbora za pripravo praznovanja tisočletnice Godešiča, so odprli prejšnji petek. Odprla jo je Ivana Hlavsova, češka veleposlanica v Sloveniji. O delih Dagmar Janove, ki je sicer poročena s Slovakom, je nekaj več povedal kustos Boštjan Soklič: »Dagmar Janova v naše kraje prinaša češko-slovaški veter. Njena dela so zanimiva vsem evropskim ljubiteljem likovne kulture. Pripada srednji generaciji likovnih ustvarjalcev, v njenih delih pa se čuti vpliv modernističnega slikarskega načina. Na ogled imamo dela izvedena v tehniki akrilnega slikarstva, grafike, kolaže in čiste risbe. Gre za razstavo, ki je zanimiva tako po vsebinski kot tudi po ikonografski plati.«
Skupni osrednji motiv del Dagmar Janove je zgodba človeka, ki ga avtorica ne doživlja le zgodovinsko, temveč tudi skozi aspekt sedanjosti; obravnava ga s čutečim razumevanjem njegovih dejanj. Vse, kar umetnica želi povedati, prepušča postavam na svojih slikah. Način podajanja figur se pri posameznih likovnih tehnikah stilno razlikuje. Gledalca obide občutek, da avtorica pri različnih figurah proučuje tudi različne možnosti upodabljanja, ki segajo od realističnega (risba in grafika), vse do meje abstraktnosti (kolaž in slika). Dandanes toliko cenjena tandenca »biti drugačna, boljša ...« zanjo ni pomembna. Dagmar Janova raje želi »biti svoja«.
V otvoritvenem programu so zapeli tudi pevci Komornega zbora Loka v sestavi iz leta 1986 pod vodstvom Janeza Jocifa. Takrat je namreč ta zbor za tri dni odpotoval v Bratislavo, celotno potovanje pa jim je organiziral Maroš Janov, mož Dagmar Janove, s katerim se je mag. Aleksander Igličar, eden izmed članov takratnega Komornega zbora Loka, spoznal na izmenjavi študentov ekonomske fakultete v Leningradu. Od tega dolgoletnega poznanstva izvira tudi ideja za razstavo češke umetnice v Škofji Loki, ki so jo realizirali ob praznovanju tisočletnice Godešiča.