Preden vzamemo zdravilo iz domače lekarne, preverimo rok uporabnosti. (Foto: Gorazd Kavčič)

Nasveti za jemanje zdravil

Zdravila so potrebna, koristna in največkrat nepogrešljiva, vendar ne vsemogočna, opozarjajo v Gerontološkem društvu Slovenije.

Kranj – Sekcija seniorjev pri Gerontološkem društvu Slovenije je z denarno podporo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije izdala zgibanko Zdravila v vašem domu, ki starejšim daje koristne nasvete za jemanje in shranjevanje zdravil. Poglejmo nekaj nasvetov! Zdravniku vedno povejte, katera zdravila že jemljete, tudi za tista, ki ste jih kupili brez recepta v lekarni ali posebni trgovini. Nikoli ne vzemite zdravila, ki je bilo predpisano na recept nekomu drugemu, ker »mu je tudi pomagalo«. Domača lekarna naj vsebuje zdravila, ki nam jih je predpisal zdravnik, zdravila za samozdravljenje, ki smo jih kupili sami, in najnujnejši sanitetni material. Shranjena naj bo v suhem prostoru s primerno temperaturo, kopalnica in kuhinja za to nista primerni. Ker so časi pomanjkanja zdravil minili, ni treba kopičiti zaloge. Zdravila pregledujmo vsake tri do šest mesecev in izločimo vsa, ki jim je potekel rok uporabnosti. Ker nam z leti začne pešati spomin in pozabimo, ali smo že vzeli zdravilo, je pomembno, da vsa zdravila, njihove odmerke in čas, ko jih je treba vzeti, beležimo na kartonček, ki ga vedno nosimo s seboj.

Zdravila so potrebna, koristna in največkrat nepogrešljiva, vendar ne vsemogočna. Veliko težav lahko omilimo ali se jim ognemo, če se veselimo vsakega novega dne in razdajamo dobro voljo tudi drugim, se dovolj gibamo in smo tudi umsko dejavni, opustimo kajenje in omejimo alkohol na morebitni kozarec vina ob hrani, jemo dovolj zelenjave in sadja, zaužijemo primerno količino beljakovin in zdravih maščob ter popijemo zadosti vode.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 25. junij 2011 / 07:00

Mirna razdružitev ni bila mogoča

Janez Slapar je v času osamosvojitve Slovenije načeloval republiškemu štabu Teritorialne obrambe. Donedavnega je bil predstavnik slovenskega obrambnega ministrstva v OZN.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 14:38

Požar na strehi bodočega skladišča

Danes dopoldne je med obnovitvenimi deli izbruhnil požar na strehi nekdanje pekarne na Polici pri Naklem, ki jo Merkur sedaj preureja v skladišče.

Humor / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 14:13

Kreslin bo ponovil zaprisego

Slovenci smo v preteklosti prisegali na različne načine, kdo tudi nekoliko po svoje. Uradno zabeležena le malo »po domače« prisega Vlada Kreslina, ki je med priseganjem tudi nekaj godrnjal.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:58

Selfie v dvigalu

Čeprav bi večina morda tako pomislila, pa zgornji posnetek skupine ljudi v dvigalu ni nikakršen selfie, vsaj ne v njegovi klasični obliki. Fotografija namreč ni bila posneta z mobilnikom, ampak s f...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:52

Jože Oblak državni prvak

Jama – V nedeljo je bila na Jami pri Kranju zadnja, četrta tekma za državno prvenstvo v ročni košnji, na kateri je nastopilo trideset tekmovalcev iz vse Slovenije, ki so bili razdeljeni v šest kate...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:49

Prodali so le kuhinjo

Na javni dražbi v stečaju loškega LTH so prejšnji teden prodali kuhinjo z menzo, za novo upravno stavbo pa ni bilo zanimanja.