Povratek k zasebnim loviščem
Po predlaganem zakonu o divjadi in lovstvu naj bi v Sloveniji tako kot že nekdaj spet imeli zasebna lovišča, ki naj bi obsegala najmanj dvesto hektarjev lovne površine.
Kranj – Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravljajo nov zakon o divjadi in lovstvu, zadnji predlog vsebuje že tudi medresorsko usklajene rešitve in predloge civilne družbe. Po predlaganem zakonu naj bi v Sloveniji imeli tri vrste lovišč – lovišča s posebnim namenom ter javna in zasebna lovišča. Zasebno lovišče bo moralo obsegati vsaj dvesto hektarjev lovne površine, ustanovil ga bo lahko lastnik ali skupina lastnikov gozdov in kmetijskih zemljišč. Ministrstvo bo najprej objavilo javni poziv za ustanovitev zasebnih lovišč, na predlog ministra bo lovišče ustanovila vlada, lastnik oz. lastniki pa bodo potem za upravljanje morali pridobiti še koncesijo.
Vlada bo zasebno lovišče lahko tudi ukinila in ga vključila v javno lovišče, če upravljavec ne bo uspel pridobiti koncesije ali mu jo bodo zaradi kršitve koncesijske pogodbe odvzeli ter še v nekaterih drugih primerih.
Lovski sklad za poravnavo škode
Vsa zemljišča, na katerih ne bo zasebnih lovišč ali upravljavcem zanje ne bo uspelo pridobiti koncesije, naj bi vključili v javna lovišča, ki pa praviloma ne bodo smela imeti manj kot dva tisoč hektarjev lovne površine. Tudi ta lovišča naj bi na predlog ministra ustanovila vlada, strokovne osnove bo izdelal zavod za gozdove, pri tem pa bodo z mnenji sodelovale lovske in naravovarstvene organizacije, lokalne skupnosti in kmetijsko gozdarska zbornica. Vlada bo v nekaterih primerih lahko spremenila mejo javnega lovišča, za upravljanje pa bo treba pridobiti koncesijo. Upravljavci javnih lovišč naj bi ustanovili lovski sklad, iz katerega naj bi plačevali odškodnino po divjadi. Višina prispevka za sklad naj bi bila odvisna od velikosti lovišča in predvidenega letnega odstrela.
Koncesija za pet let
In kako bo s podeljevanjem koncesij? Za gospodarjenje z zasebnimi in javnimi lovišči naj bi koncesijo na podlagi javnega razpisa podeljevala država oz. v njenem imenu vlada. Koncesijo bo podelila za pet let, upravljavec ne bo smel oddati lovišča v najem ali podnajem, lahko pa bo
drugim oddal izvedbo posameznih nalog. Upravljavec bo za upravljanje lovišča moral imeti strokovno usposobljene delavce. Lovska družina, ki bo želela pridobiti koncesijo, bo morala imeti najmanj petnajst članov, ne bo smela omejevati števila članstva in zaračunavati pristopnine, pogoj pa je tudi članstvo v lovski zvezi. Pri podelitvi koncesije za javno lovišče naj bi imel prednost dosedanji upravljavec, sicer pa tisti, ki bo ponudil višjo koncesijsko dajatev.