Popis nepremičnin se bliža
Popisovalci bodo začeli delati na terenu prvega decembra, popisovanje nepremičnin pa bo predvidoma končano aprila prihodnje leto.
Kot je že nekaj časa znano, bo Geodetska uprava Republike Slovenije z letošnjim 1. decembrom začela izvajati popis nepremičnin, s katerim bodo pridobljeni podatki za statistične namene, za evidenco nepremičnin in najbrž tudi za osnovo morebitni uvedbi davka na nepremičnine. Eden od razlogov popisa je tudi neurejeno stanje v zemljiški knjigi, saj znaten del nepremičnin vanjo sploh ni vpisan, pogosto pa so podatki neažurirani.
Predmet popisa bodo vse stavbe ali deli stavb, podatke pa bo pridobivalo izvajalo osemsto popisovalcev, ki jih je Geodetska uprava izbrala z javnim pozivom. Po ocenah imamo v Sloveniji kar 1,23 milijona stavb in 1,68 milijona delov stavb, v katerih s stalnim ali začasnim bivališčem živi 2.050.694 ljudi. Podatki kažejo, da bo popis nedvomno zajeten projekt, katerega izvajanje se bo zavleklo vse do konca aprila prihodnjega leta.
Popis bo potekal ob delavnikih med 8.30 in 14.30 ter od 16.30 do 20.30, prav tako ob sobotah in nedeljah med 8. in 12. uro ter od 13. do 17. ure, med prazniki popisovalci ne bodo delali. Če lastnik stavbe ali dela stavbe pri popisu nepremičnin ne bo mogel sodelovati sam, bo lahko namesto njega podatke posredovala pooblaščena, polnoletna oseba, ki ji bo moral lastnik posredovati tudi vse potrebne podatke. Lastniki nepremičnin bodo lahko v popisno dokumentacijo tudi sami vpisovali podatke in jih posredovali Geodetski upravi.
Še pred začetkom popisa morajo lastniki nepremičnin pridobiti evidenčne nalepke, ki so ob predhodnem naročilu brezplačno na voljo na območnih geodetskih upravah. Če ima stavba več delov (več stanovanj ali poslovnih prostorov), je potrebno pred popisom označiti stanovanja in poslovne enote. Označitev opravi lastnik stavbe ali dela stavbe, če pa ima stavba upravnika, opravi označitev upravnik. Označitev se opravi v skladu z Uredbo o označevanju stanovanj in poslovnih prostorov (Uradni list RS, št. 63/16.6.2006). V stavbah, ki imajo samo en del (npr. enodružinske hiše), označitve ni potrebno izvesti.
Za hitrejši potek razgrnitve si bo moral lastnik vnaprej pripraviti podatke, ki jih bo posredoval popisovalcu. Večina podatkov je lastniku že poznana, nekatere pa bo moral preveriti ali pridobiti z merjenjem. Poleg izmerjenih neto in uporabnih površin pa bo potrebno v obrazce vpisati med drugim tudi etažnost, lego stanovanja v stavbi, opremo v stanovanju (kuhinja, kopalnica,…) število sob, obnovo oken, inštalacije, prisotnost klime, atrij, vrsto garaže in način parkiranja in podobno. Podobne podatke bo potrebno pripraviti tudi za stanovanja.
Geodetska uprava Republike Slovenije je od 5. julija do 18. oktobra 2006 izdala 50.323 brezplačnih nalepk za označevanje poslovnih prostorov in stanovanj v večstanovanjskih hišah. Trenutna statistika razdeljenih nalepk temelji podatkih izdajanja nalepk, ki je potekalo od 5. 7. do 18. 10. 2006 in predstavlja sledeče število: 1316 stavb in 45.583 nalepk.
Neto površina prostorov
Površino prostorov računamo med navpičnimi elementi, ki omejujejo prostor (npr. stene) v višini tal, ne upoštevajoč obrobe, pragove, itd. V površino prostora so vključeni elementi, ki jih je mogoče demontirati, kot npr. predelne stene, cevi, kanali za napeljave, niso pa vključene površine konstrukcijskih elementov, okenskih in vratnih odprtin ter niš v elementih, ki omejujejo prostor. Pri poševnih ploskvah izračunamo površino navpične projekcije ploskve na vodoravno ravnino. Površino izrazimo v m2 in zaokrožimo na eno decimalno mesto. Lastnik izmeri površino vseh prostorov, ki sestavljajo del stavbe (v vseh etažah) in jo sešteje. Površina dela stavbe, ki leži v več etažah (npr. stanovanje s kletjo, dvoetažno stanovanje, stopnišča, dvigala, ipd.), je vsota površin prostorov tega dela stavbe v vseh etažah.