Jesenice
V letu 2006 so bile Jesenice središče nekaterih pomembnih dogodkov in obeležitev pomembnih obletnic.
Tako so poleti počastili stoletnico Bohinjske proge in slovesnosti ob praznovanju so se začele prav na Jesenicah, kjer so se prvi gostje na čelu z ministri vkrcali na muzejski vlak, ki je pot nadaljeval proti Novi Gorici. Obenem so na Jesenicah obeležili stoletnico Karavanškega predora, ki povezuje Slovenijo in Avstrijo in je začetna točka Bohinjske proge. Ob tej priložnosti so odkrili tudi spominsko ploščo na Hrušici na čelni strani predora. Drugi predor med Slovenijo in Avstrijo – cestni Karavanški predor, pa je v letu 2006 obeležil petnajstletnico. DARS je ob tem pzačel z njegovo obsežno obnovo zaradi poškodb kanalizacije in dviganja vozišča. Med pomembnejšimi dogodki, ki so v letu 2006 potekali na Jesenicah, je bilo tudi slovesno odprtje Tedna vseživljenjskega učenja. Tokrat so se organizatorji – Andragoški center Slovenije – prvič odločili za otvoritev izven Ljubljane, izbrali so Jesenice, kar pomeni posebno priznanje občini in občanom Jesenic, ki že devet let dajejo velik poudarek vseživljenjskemu učenju in pomenu učenja ter znanja.
Na področju zdravstva je leto 2006 zaznamovalo odprtje komune za zdravljenje odvisnosti Žarek v bohinjski Soteski, za kar je najbolj zaslužna ustanoviteljica društva Žarek z Jesenic Ivanka Berčan, projekt pa so na pobudo Jesenic podprle vse občine zgornje Gorenjske. Za pomoč odvisnikom na Jesenicah je zaživela tudi metadonska ambulanta v nekdanjih garažah v bližini zdravstvenega doma, ki sta jo sofinancirala Občina Jesenice in ministrstvo za zdravje.
V Splošni bolnišnici Jesenice so v letu 2006 dobili posodobljeno aparaturo za računalniško tomografijo (CT), s katero so postali ena najbolje tovrstno opremljenih bolnišnic v Sloveniji. Velika pridobitev je tudi nov, integriran sistem digitalizacije rentgenskih slik. Pri rentgenskem slikanju tako pacienti ne dobivajo več klasičnih rentgenskih slik, temveč so tako slike kot vsi ostali podatki shranjeni v digitalni obliki. Velik del sredstev so prispevala podjetja in humanitarne organizacije.
Na gospodarskem področju je bil eden najpomembnejših dogodkov leta 2006 odprtje Poslovne cone Jesenice – območja ob Savi. V okviru projekta so uredili odsek nove industrijske ceste na območju Skladiščne in Prešernove ceste. S tem so naredili enega najpomembnejših korakov k povezavi vseh poslovnih lokacij v mestu; ko bo projekt v celoti zaključen, bo cesta ob Savi povezovala Hrušico in Javornik. Celotna vrednost del je znašala skoraj 350 milijonov tolarjev, od tega so več kot 180 milijonov uspeli zagotoviti iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Poslovno cono je slovesno odprl minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko dr. Ivan Žagar, ki mu je župan Boris Bregant ob tej priložnosti podelil tudi plaketo župana kot znak priznanja za razumevanje nujnosti podpore gospodarskemu razvoju Jesenic.
V letu 2006 so se na Jesenicah razveselili tudi dveh velikih naložb, in sicer v Acroniju v moderno odpraševalno napravo ter novo linijo za predelavo debele pločevine (obe naložbi sta bili skupaj vredni kar 22 milijonov evrov), v Rotomatiki pa v odprtje novega obrata na Jesenicah.
Zanimiv projekt je stekel v Planini pod Golico, kjer so februarja odprli javno dostopno internetno točko, ki je vsem krajanom omogočila brezplačen dostop do interneta. Projekt sodi v okvir mednarodnega projekta Digitalizacija gorskih vasi (MODI), ki sta ga sofinancirala program Interreg in Občina Jesenice.
Področje šolstva so zaznamovala prizadevanja za ustanovitev Visoke šole za zdravstveno nego na Jesenicah. Narejeni so bili pomembni koraki k začetku delovanja šole, tako so že ustanovili javni zavod – ustanoviteljica je Občina Jesenice – pridobljena pa je tudi ustrezna akreditacija. Tako vse kaže, da se bodo prvi študenti lahko vpisali že v šolskem letu 2007/2008. Visoka šola bo velika pridobitev za Jesenice, na šolo se bo lahko vpisal kdorkoli iz Evrope, ker je program usklajen z bolonjsko deklaracijo. Dolgoročno naj bi šola postala trijezična šola za študente trikotnika Slovenija – Avstrija – Italija.
Na šolskem področju je treba omeniti tudi uspeh jeseniških gimnazijcev na letošnji maturi. Njihovi maturanti so bili spet med najuspešnejšimi v državi, saj je maturo opravilo 96,3 odstotka dijakov. Še posebej izstopajo dosežki dijakinje Duše Boškovič Markež, ki je dosegla vseh 34 točk in se je vpisala med diamantne maturante, ter Vanese Anderle, ki jih je dosegla 33, ter Jana Rožiča, ki je dosegel 32 točk in sta s tem postala zlata maturanta. Ob tem so na Gimnaziji Jesenice podelili tudi dva zlata znaka gimnazije, in sicer jeseniškemu županu Borisu Bregantu in dolgoletnemu profesorju fizike Rajku Peternelu.
Na športnem področju je treba omeniti Hrušičana Anžeta Kopitarja, ki je pri komaj devetnajstih letih ponesel slavo jeseniškega hokeja v svet in zablestel v hokejski ligi NHL kot član moštva Los Angeles Kings. Hokejisti Acronija pa so zaigrali v avstrijski EBEL ligi, kar je prav tako pomemben dosežek in priznanje kvaliteti jeseniških hokejistov. Nepremagljiv pa je tudi ultra kolesar Jure Robič.
Med drugimi omembe vrednimi dogodki je priznanje Turistične zveze Slovenije Čufarjevemu trgu za najbolj urejeno mestno jedro, začetek vodenja turističnih izletov po Jesenicah in okolici ter izdajo posebne zloženke z opisi izletov. Na turističnem področju korak naprej v razvoju pomeni odprtje vhoda v Korlnov rov v Planini pod Golico – gre za vhod v najdaljši rov Savskih jam. V njem se skriva Bergmandelc z vozičkom na tirih, ob vhodu so uredili nekaj klopi in ograj, kjer bodo obiskovalci lahko posedeli, vodniki turističnega društva pa jim bodo predstavljali zgodovino in zanimivosti tega območja.
Med dogodki v letu 2006 omenjamo tudi začetek obnove v požaru poškodovanega Doma Pristava v Javorniškem Rovtu ter postavitev zabojnikov za brezdomce.
Med tistimi dogodki v letu 2006, ki so na Jesenicah pustili manj prijeten priokus, pa je zagotovo problem ogrevanja. Visoki zneski na položnicah so povzročili veliko razburjenja med številnimi Jeseničani, o problematiki so se večkrat pogovarjali tudi občinski svetniki, ki so sprejeli tudi izhodišča strategije razvoja daljinskega ogrevanja mesta do leta 2010. Med pomembnejšimi poudarki iz strategije je vsekakor obljuba, da se bo cena za uporabnike vročevoda v prihodnjih letih zniževala, po zagotovilu v petih letih za 15 odstotkov. Tako se je že septembra letos cena znižala za sedem odstotkov. Ob tem pa bo nujna tudi varčnejša poraba, kar bi lahko dosegli predvsem z boljšo toplotno izolacijo fasad, v podjetjih ENOS in JEKO-IN pa pripravljajo projekte za boljšo izkoriščenost pri proizvodnji in distribuciji vroče vode.
Veliko razburjenja med prebivalci Podmežakle je v iztekajočem se letu povzročil tudi Azis Skenderović, ki se je po izselitvi iz občinskega stanovanja v centru Jesenic preselil kar na parcelo brez vode in elektrike v Podmežakli, kjer na ogorčenje sosedov že vrsto let kopiči najrazličnejši material, ovira promet in moti sosede. Zaradi problematike je potekalo kar nekaj izrednih sej, Skenderović je kasneje sicer vendarle sprejel nadomestno stanovanje v Logu Ivana Krivca, a v Podmežakli na dokončno rešitev problematike še čakajo. Nerešeno je v letu 2006 ostalo tudi vprašanje karavanške vode in Jeseniških mesnin.
Ob koncu pregleda dogajanja v letu 2006 pa je treba omeniti tudi dosežek občinske uprave, ki je kot ena prvih v državi pripravila proračun za leto 2007 v evrih. Tako bo po uspešnem prvem krogu županskih volitev že v decembru 2006 možno proračun sprejeti v drugem branju.
Občinski svet
Boris Bregant, Zoran Kramar, Ljudmila Ilenič, Vera Pintar, Ivanka Zupančič, Vinko Lavtižar, Oto Kelih, Marija Kalan, Marija Mulej, Igor Arh in Boris Smolej (vsi SD); Boris Dolžan, Marjan Čufer, Barbara Habe Sintič, Boris Kitek, Robert Pajk in Jernej Udir (vsi SDS); Robert Pesjak, Marjeta Tomaš, Matjaž Peskar, Branka Doberšek in Branko Noč (vsi LDS); Merima Nuhić in Ibrahim Smajić (Stranka demokratske akcije SDAS); Stanislav Pem (DeSUS), Andrej Černe (NSi), Marko Zupančič (SLS) in Borut Žigon (AS).
Občinski nagrajenci
Častni občan: Albin Felc
Plakete občine: Melita Jelen, Janez Pipan in Danijel Klemenc
Plakete župana: Maks Dimnik, Nihad Balagić in dr. Ivan Žagar