Radovljica
Družba za avtoceste je letos začela graditi tudi odsek avtoceste od Vrbe do Peračice. V Radovljici so odprli novo čistilno napravo, za mlade prenovili Mrakovo hišo na Linhartovem trgu in na Ovsišah obnovili šolsko stavbo.
Družba za avtoceste je letos nadaljevala z gradnjo avtoceste od Podtabora do Peračice, začela pa je graditi tudi skoraj deset kilometrov dolg odsek od Peračice do Vrbe. Na prvem odseku, ki bo zgrajen do jeseni prihodnje leto, so oktobra prevrtali 265 metrov dolg predor, v gradnji pa je tudi že najzahtevnejši, 367 metrov dolg viadukt Peračica. Odsek avtoceste od Vrbe do Peračice bo za promet odprt do konca leta 2008. Na tem odseku bodo priključki za Lesce, Radovljico in Brezje, viadukta Zgoša in Dobruša ter cestninska postaja Brezje, ki bo delovala do uvedbe elektronskega obračunavanja cestnine.
Odpadne vode nič več v Savo
V Radovljici je aprila začela poskusno obratovati nova čistilna naprava, septembra so jo tudi uradno odprli. Namenjena je čiščenju odpadnih vod iz naselij Lesce, Hraše, Studenčice, Poljče, Begunje, Zapuže, Zgoša, Vrbnje, Gorica, Radovljica, Nova vas in Lancovo ter še iz dela žirovniške občine. Na čistilno napravo bo Komunala Radovljica odvažala tudi goščo iz greznic v občini. Vrednost doslej največje okoljske naložbe v občini je 1,3 milijarde tolarjev, večino denarja je prispevalo ministrstvo za okolje in prostor, ostalo je zagotovila občina.
Odpadki spet na Malo Mežaklo
Radovljiška občina je oktobra podpisala pogodbo z občinami Jesenice, Žirovnica in Kranjska Gora za odlaganje odpadkov na Malo Mežaklo, nekaj dni kasneje je odpovedala odlaganje odpadkov v Logatcu, na Jesenice pa naj bi jih začela voziti z novim letom. Medtem ko je občina že decembra 2004 sprejela lokacijski načrt za izgradnjo lastnega odlagališča odpadkov Diro Radovljica v krajevni skupnosti Otok, ministrstvo za okolje in prostor podpira izgradnjo medobčinskega centra za ravnanje z odpadki v Kovorju. Občina si ob tem prizadeva, da bi ministrstvo lokacijo Diro vključilo v sistem celovite ureditve ravnanja z odpadki na Gorenjskem ali da bi ji ob drugačni odločitvi povrnilo denar, ki ga je vložila v izdelavo lokacijskega načrta.
Ob Linhartovem jubileju Linhartov muzej
V Radovljici so se v okviru praznovanja 250-letnice rojstva rojaka Antona Tomaža Linharta že vse leto vrstile različne prireditve, med drugim je Banka Slovenije izdala Linhartove kovance, Slovenski gledališki muzej in Muzeji radovljiške občine pa zajeten zbornik, v katerem je 22 avtorjev z različnih zornih kotov osvetlilo pomen Linhartovega dela za Slovence. Osrednja proslava je bila ob občinskem prazniku, ko so odprli obnovljeno Graščino, v kateri bodo v prihodnjem letu uredili tudi Linhartov muzej. Med obnovo Graščine so ob odkritju baročnega štukaturnega okrasa ugotovili, da je bila v grajskem stolpu nekdaj dvorana, ki je v višino segala čez obe zgornji etaži. Ko jo bodo obnovili, bo to najlepši baročni prostor na Gorenjskem. Drugo odkritje v prvem nadstropju pa je dvorana s poslikavami iz 19. stoletja.
Obnovili šolo na Ovsišah
Na Ovsišah so ob 110. obletnici šole povsem obnovili šolsko stavbo in v šolske prostore spremenili tudi nekdanje stanovanjske površine in neizkoriščeno podstrešje. V občini so s tem zaključili program prostorskega prilagajanja osnovnih šol potrebam devetletke, za kar so v petih letih namenili 532 milijonov tolarjev. Za izboljšanje varnosti na šolskih poteh so ob glavni cesti od Kamne Gorice proti osnovni šoli v Lipnici do odcepa za Zgornjo Dobravo zgradili pločnik, za kar je 40 milijonov tolarjev prispevala republiška direkcija za ceste in 10 milijonov radovljiška občina. V Podnartu so obnovili Rjavčkovo brv, ki je omogočila otrokom varnejšo pot v šolo na Ovsišah in skrajšala pot do cerkve in pokopališča. Občinski svet je podprl tudi ustanovitev oddelka visoke šole za podjetništvo v Radovljici.
Mrakova hiša – pridobitev za mlade
Poglejmo še nekatere pomembne dosežke! Občina je v starem mestnem jedru Radovljice s 40 milijoni tolarjev obnovila Mrakovo hišo, ki jo uporabljajo za mladinsko oz. študentsko dejavnost v občini. V Kropi so odprli internetno točko, v Otočah novo poslovilno vežico. V Lescah so ob 60-letnici nogometnega kluba uredili novo pomožno igrišče in začeli širiti glavnega. V Lipniški dolini so odprli vodno učno pot Grabnarica, ki je prva tovrstna učna pot na Gorenjskem. Družba Predence, ki sta jo ustanovili Občina Radovljica in Izolacija Kepic, je v Dvorski vasi začela obnavljati Dermski grad. V gradu bo uredila sedem apartmajev visoke kakovosti, ob gradu pa zgradila objekt s petnajstimi apartmaji, s prostori za kirurške lepotne posege, kozmetiko in fitnes, z bazenom, s savnami in z restavracijo. Na Letališču Lesce, kjer bodo zaradi gradnje avtoceste zasukali letališko stezo in jo deloma tudi asfaltirali, so zaradi pritožb okoliškega prebivalstva omejili akrobatsko letenje. Občina je sprejela lokacijske načrte za poslovni coni Lesce – jug in ob centralni čistilni napravi ter za gradnjo oskrbovanih stanovanj v Predtrgu, pripravila vse potrebno za stanovanjsko gradnjo v Dolini in na Plani v Lescah, posodobila del Gorenjske ceste in Ceste svobode v Radovljici ter sofinancirala izgradnjo mostu čez Savo na kolesarski poti Lesce – Bled, izgradnjo 45 parkirnih mest ob zdravstvenem domu in lekarni v Radovljici, 30 v Lescah ob železniški progi in 13 na Gradnikovi cesti v Radovljici, ureditev savne, garderobe in masažne sobe na radovljiškem bazenu in nakup gasilskih vozil v PGD Lesce in Lancovo.
Nove trgovine in stanovanja
V radovljiški občini se je v letu 2006 gradilo kot še nikoli doslej. Poleg avtoceste in občinskih investicij je treba omeniti še izgradnjo skupnega, Mercatorjevega in Merkurjevega trgovskega centra in Tuševe živilske trgovine v Lescah. Družba Lokainvest iz Škofje Loke je v Radovljici zgradila Cankarjev dvor – stavbo z 38 stanovanji. Podjetje P&P Marketing je v trgovsko nakupovalnem centru (TNC) Lesce zgradilo igralni salon Tivoli ter še restavracijo in prireditveni prostor. V Elanu gradijo nov objekt za proizvodnjo večjih jadrnic, začeli pa so tudi z obsežnimi vlaganji za povečanje zmogljivosti in posodobitev izdelave smuči. Direkcija za ceste je posodobila pol kilometra ceste med Kamno Gorico in Lipnico in zgradila nov most čez potok Lipnica.
Občinski svet:
Primož Jeglič, Irena Pogačnik, Janez Erman, Anton Kapus, Petra Dobar, Marjan Butorac (vsi LDS), Zvonko Prezelj, Marjan Vidic, Mateja Grčar, Anton Pogačnik, Janez Kaltenekar, Anita Vidic (vsi SDS), Jakob Demšar, Jože Rebec, Mija Žagar (vsi SD), Avguštin Mencinger, Simon Resman (oba N.Si), Gorazd Fajfar, Matija Žiberna (oba Glas mladih Radovljica), Stane Perc (SNS), Tone Pfajfar (DeSUS), Simon Zore (SMS), Helena Kralj (Glas žensk Slovenije), Darko Marolt (AS-Aktivna Slovenija), Franc Peternel (Obrtniško podjetniška lista) in Janez Urbanc (E-kolo lista modrega sožitja).
Občinski nagrajenci:
Ob letošnjem občinskem prazniku, 5. avgustu, v spomin na ustanovitev Cankarjevega bataljona na Vodiški planini, je veliko plaketo občine prejelo Turistično društvo Radovljica ob svoji 110-letnici, plaketo občine Ciril Ažman, UKO Kropa in Alpdom inženiring Radovljica, pečat občine Vida Rozman, Toni Smolej ter brata Japec in Jernej Jakopin, medaljo občine Mirko Faganel, Slavko Mali in Rok Zalokar, nagrado za šolski uspeh pa maturanti Neža Korošec, Duša Boškovič Markež, Rok Rozman in Simon Senica. Ob zaključku aktivne plavalne kariere je pečat prejela tudi Alenka Kejžar. Ob letošnjem občinskem prazniku, 11. decembru, v spomin na rojstvo Antona Tomaža Linharta, so Linhartovo plaketo prejeli Knjižnica Antona Tomaža Linharta, Glasbena šola Radovljica in Brigita Avsenik, pečat Tine Jarc in Marija Zupanc, medaljo Jože Eržen, Franci Černe in Peter Urbanija.