Mengeš
Glavni delež skoraj milijardo tolarjev težkega proračuna je bil v občini Mengeš letos namenjen obnovi državnih in lokalnih cest, Mengšani pa si bodo leto 2006 zapomnili tudi po tem, da so uradno postali meščani, saj je država Mengšu podelila status mesta. Odslej bodo tako lahko tudi v statusnem smislu uporabljali že uveljavljeni slogan - Mengeš, glasbeno mesto.
Skupaj z državo je občina izpeljala zahtevno prenovo dveh odsekov cest v središču Mengša. Več kot sto milijonov tolarjev je bila vredna temeljita rekonstrukcija dela Kamniške ceste, v katero so vgradili tudi vso potrebno infrastrukturo ter na novo preplastili cestišče, hkrati pa so uredili tudi poseben otok v funkciji šikane, ki bo znižal visoke hitrosti vozil, ki pripeljejo iz kamniške strani. Na podoben način je bila izvedena tudi prva faza obnove Slovenske ceste od trgovine Mercator ob Trubarjevi ulici, do centra TUŠ. Letos je bila obnovljena tudi Slamnikarska ulica, ob kateri so bila urejena tudi parkirišča za potrebe tega večstanovanjskega območja. Oktobra so na slovesnosti pred kulturnim domom odprli že lani prenovljeno Slovensko cesto, Staro pot in Trdinov trg ter na novo urejeno glavno mengeško parkirišče pri kulturnem domu oziroma občini, česar so se razveselili mnogi domačini in obiskovalci mesta. Doslej precej slabo urejeno makadamsko parkirišče je zdaj asfaltirano, z investicijo, ki je bila vredna približno 40 milijonov tolarjev, pa so zagotovili skoraj dvesto parkirnih mest. V zaključni fazi je izdelava dolgoročne urbanistično-prometne študije, ki jo izdelujejo skupaj z državo zaradi državnih in lokalnih mestnih cest.
Kot poudarja župan, je letos največjega pomena investicija, ki se ne vidi, je pa zato zelo pomembna za čistejše okolje. Po dveh letih je bila namreč zaključena izgradnja kanalizacijskega kolektorja v dolžini dveh kilometrov, ki ga je občina Mengeš zgradila skupaj z občino Komenda, in zdaj omogoča odplakovanje vseh odpadnih voda iz porečja Pšate v Centralno čistilno napravo Domžale – Kamnik.
Ob svoji 85-letnici je lepšo podobo in predvsem prijaznejše okolje za vse starostnike dobil Dom počitka Mengeš, saj so na novejšem delu zgradbe zamenjali streho in prenovili mansardo, obnovili so fasado, v celoti zamenjali stavbno pohištvo, prenovili prvo nadstropje najstarejšega dela ter na novo uredili prostore za fizio- in delovno terapijo. Na gradu Jable je Ministrstvo za zunanje zadeve maja ustanovilo Center za evropsko prihodnost, Mengšani pa so dobili tudi lepši grajski salon, kjer je tudi poročna dvorana, saj je bila po nekaj letih končana restavracija starih tapiserij. Občina je v letu 2006 nadaljevala tudi s protipotresno sanacijo osnovne šole Mengeš, ki je zdaj že skoraj v celoti utrjena, letos pa je na vrsto prišla tudi prenova šolskih sanitarij. Spomladi je bilo na pobudo štiričlanskega iniciativnega odbora ustanovljeno društvo veteranov vojne za Slovenijo Društvo Rudolf Maister Mengeš, obletnico pa so letos praznovali v Vrtcu Gobica, kjer so zabeležili dvajset let delovanja. Od vaških skupnostih je treba izpostaviti predvsem aktivne krajane Loke, ki so na lastno pobudo zgradili leseno brunarico za druženje in delovanje društev, ter njihove gasilce, ki so začeli z gradnjo novega gasilsko družbenega doma.
Občinski svet:
Aleš Janežič, Marija Sitar, Peter Gubanc, Tina Železnik, Boštjan Marinko (LDS); Tomaž Štebe, Janez Penca, Justina Jerič, Mojca Volkar, Franci Kodela (SDS); Franc Jerič, Robert Ručigaj, Mateja Hribar Sicherl, Bogo Ropotar (Za občino Mengeš in njen razvoj); Jožef Vahtar, Franc Hribar (SLS); Anton Hribar, Franc Malus (NSi) in Dušan Pejić (SD).
Občinski nagrajenci:
Zlato priznanje je bilo podeljeno Športnemu društvu Partizan Mengeš, srebrno Francu Bergantu, bronasti pa Justini Jerič in Matjažu Repniku. Trdinovo nagrado je letos prejela Urška Kimovec.