Na praktičnem usposabljanju z delom v podjetjih dijaki pridobijo izkušnje, ki jih v šoli ne morejo dobiti.

Za vse dijake se najde delo

Obvezen del učnega programa dijakov srednjega poklicnega in srednjega strokovnega ter poklicno-tehniškega izobraževanja predstavlja praktično usposabljanje z delom (PUD), ki se izvaja pri delodajalcih. Pri tem imajo eni manj, drugi več težav z iskanjem ustreznega delovišča.

Kranj – Praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu je določeno s predmetnikom za vse poklicne in srednje strokovne šole. Dijaki se neposredno vključijo v delovni proces in tako ob praktičnem znanju pridobijo tudi spretnosti, ki jih v šoli pri praktičnem pouku ne morejo. Vsak dijak mora zato imeti zagotovljeno učno mesto pri delodajalcu. V šolah dijake spodbujajo, da sami navežejo stike z delodajalci, saj jih tako navajajo na samostojnost tudi pri kasnejšem iskanju zaposlitve. V primeru, da dijak nikakor ne uspe najti delodajalca, pri katerem bi opravil praktično usposabljanje, jim na pomoč priskoči organizator praktičnega izobraževanja.

Tudi odskočna deska do zaposlitve

Po besedah Majde Kolenc Artiček iz Biotehniškega centra Naklo v njihovi šoli že med poletnimi počitnicami pripravijo sezname za PUD, saj se morajo pri nekaterih programih prilagajati ritmu narave – kmetje recimo PUD ne morejo opravljati v zimskem času. Prav tako imajo tehniški programi manj tovrstnega praktičnega usposabljanja kot poklicni, ki imajo PUD dva meseca na leto. Dijaki si po besedah Majde Kolenc Artiček večinoma sami poiščejo delodajalca, pri katerem opravljajo PUD, navadno v bližini doma. Tisti, ki jim to ne uspe, pa se še vedno lahko zanesejo na organizatorja PUD, s katerim potem skupaj poiščeta delodajalca. Doslej so še vsem dijakom uspeli zagotoviti delo, je poudarila Majda Kolenc Artiček. Dva do tri njihove dijake na leto na svoji vrtnariji sprejme tudi Tatjana Čebulj, ki ima zelo pozitivne izkušnje z dijaki, saj so motivirani in zagnani ter tako pripomorejo k pozitivnemu vzdušju v podjetju, je razkrila. Ob tem se ji zdi pomembno, da tudi sami delodajalci ponudijo dober zgled s svojim delom. Za marsikaterega dijaka je to lahko odskočna deska pri iskanju zaposlitve. »Doslej smo zaposlili dva dijaka, ki sta bila pri nas na praktičnem usposabljanju, oba za nedoločen čas,« je pojasnila Tatjana Čebulj.

Dijaki se večinoma znajdejo sami

Tudi direktor Šolskega centra Kranj Jože Drenovec je zagotovil, da imajo z delodajalci, pri katerih njihovi dijaki opravljajo PUD, zelo dobre odnose. »To je zagotovo eden od načinov, kako mladega človeka preizkusiti za kasnejšo zaposlitev.« Zadnji dve leti, opaža, se podjetja s področja tehnike spet obračajo na šolo pri iskanju kadra. V nekaterih njihovih programih dijaki na usposabljanju v podjetju preživijo skoraj štiri mesece, kar jim omogoči, da dobro spoznajo delovni proces. »Zato obstaja velika verjetnost, da po končanem šolanju v tem podjetju najdejo tudi zaposlitev.« Tudi v Ekonomski gimnaziji in srednji šoli Radovljica opažajo, da dijaki, ki angažirano pristopijo k iskanju in so visoko motivirani za delo, takoj najdejo delodajalce. »In to tiste, ki so najbolj poznani in najbolj zaželeni,« poudarja Helena Thilakarathna Velikanje. Dijakom nudijo pomoč in podporo že pri sestavljanju prošnje in življenjepisa. »Če jim manjka samoiniciativnosti, jim pomagamo s seznamom delodajalcev, pri katerih so naši dijaki v preteklosti opravljali PUD, in jim tudi svetujemo, kateri so dobri in za katere dobimo negativne povratne informacije. Če imajo težave pri navezovanju stikov in/ali če delodajalca ne najdejo v roku, ki jim ga postavimo, pridejo do mene in potem jaz na osnovi izkušenj z delodajalci pokličem in prosim za sprejem dijaka na PUD.« Ob tem je opozorila, da na državni ravni ni ustrezno poskrbljeno za nabor delodajalcev. »Vsi smo prepuščeni sami sebi ter svoji iznajdljivosti in vztrajnosti pri reševanju morebitnega problema.« Zato jo zelo veseli, ker so letos uspešno sestavili prijavnico za Erasmus+ mobilnost in so jim odobrili dveletni projekt, v katerem bodo 45 dijakom omogočili opravljanje PUD v podjetjih v tujini, in sicer v Milanu, Budimpešti in na Dunaju.

Delodajalci dolžni poskrbeti za varnost

Delodajalci so dolžni ob sprejemu dijakov na prakso poskrbeti za njihovo varnost. »Delodajalce zato opozorimo, naj dijake že prvi dan seznanijo z varnostjo pri delu. Dijaki nato v okviru poročila o opravljenem delu podpišejo izjavo, da so seznanjeni s tem. Tako je v primeru nezgod delodajalec krit,« je poudaril organizator praktičnega usposabljanja z delom v Srednji tehniški šoli Šolskega centra Kranj Miloš Frelih. Šola plača tudi letni prispevek zavarovanja za primer poškodb na delu, kar znese devet evrov na dijaka, še 63 evrov na mesec pa so za zavarovanje dijaka na praktičnem usposabljanju dolžni plačati delodajalci. »Še letos je tudi ta znesek šola delodajalcem povrnila, od novega leta pa to ne bo več mogoče,« je dodal Frelih. Tudi Helena Thilakarathna Velikanje je pojasnila, da so doslej dijake nezgodno zavarovali prek šole. »Ker so nas lani na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije opozorili, da je to po zakonu dolžnost delodajalca, smo to letos tudi tako določili v pogodbi.« Za dijake pred začetkom PUD izvedejo tudi izobraževanje iz varstva pri delu in požarnega varstva. »Vsak najprej sam odgovarja za svojo varnost, nato njegov nadrejeni in na koncu vedno direktor podjetja,« je ob tem še dodala Helena Thilakarathna Velikanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 29. april 2007 / 07:00

Anketa: S pestmi že dolgo več ne obračunavajo

KUD Dražgoše je minuli petek v domačem kraju premierno uprizoril igro na prostem Sveta Lucija, ki pripoveduje o nekdanjih razprtijah v vasi. Ali je te še danes čutiti, smo povprašali domačine.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 26. november 2015 / 13:34

Za vse dijake se najde delo

Obvezen del učnega programa dijakov srednjega poklicnega in srednjega strokovnega ter poklicno-tehniškega izobraževanja predstavlja praktično usposabljanje z delom (PUD), ki se izvaja pri delodajalcih...

Razvedrilo / četrtek, 26. november 2015 / 13:34

Osmi rojstni dan

Kranjska Dežela nakupov je praznovala že osmi rojstni dan. Vse najboljše ji je zaželelo lepo število obiskovalcev, največja gneča pa je bila ob kolesu sreče. Seveda tudi brez torte ni šlo.

Gospodarstvo / četrtek, 26. november 2015 / 13:29

Do združitve brez sprememb

V Savatechu pričakujejo, da se bodo priprave na integracijo v švedski koncern Trelleborg začele konec marca, ko bo potrjena združitev s sedanjim češkim lastnikom.

Škofja Loka / četrtek, 26. november 2015 / 13:04

Nevarno na Godešiču

Zaradi velikih hitrosti na cesti skozi Godešič je ogrožena varnost pešcev, zato domačini zahtevajo ukrepe. Samo v dveh mesecih so se tam zgodile tri prometne nesreče.

Škofja Loka / četrtek, 26. november 2015 / 13:02

Še vedno jih jezi komunalni prispevek

Reteče – Na zboru krajanov KS Godešič in Reteče - Gorenja vas v začetku novembra je bila znova beseda o komunalnem prispevku, ki ga zaračunava škofjeloška občinska uprava.