Motniški pranger, ki nosi letnico 1793, je bil v soboto spet v središču pestrega dogajanja.

Pred prangerjem so spet sodili

Prangerjada, tokrat že šestnajsta po vrsti, je v Motniku v soboto povezala dvanajst slovenskih mest, kjer še ohranjajo prangerje – sramotilne stebre ali klopi. S prireditvijo so v Motniku počastili tudi 590-letnico trških in sejemskih pravic.

Motnik – Prangerjado so v Motniku tokrat organizirali že drugič in letos so se na to še posebej dobro pripravili. Člani turističnega društva so se namreč prelevili v pravo srednjeveško gospodo, saj so, kot nam je povedal Marjan Semprimožnik, predsednik turističnega društva in krajevne skupnosti, prav za to priložnost kupili prave srednjeveške kostume.

Na pranger so v Motniku že vseskozi zelo ponosni. Ne le zato, ker so ga med redkimi slovenskimi kraji ohranili do danes, pač pa zato, ker pranger dokazuje, da so v Motniku nekdaj imeli tudi svoje sodstvo. To jim je s podelitvijo tržnih in sejemskih pravic leta 1423 omogočil avstrijski nadvojvoda Ernest Železni. V počastitev 590. obletnice podelitve teh pravic so Motničani v soboto predstavili tudi posebni poštni žig. Letošnje Prangerjade se je sicer udeležilo dvanajst slovenskih mest, Gorenjsko so poleg gostiteljev iz Motnika zastopali še predstavniki iz Radovljice. Prangerji danes sicer ne služijo več svojemu namenu, a pred motniškim, ki nosi letnico 1793 in stoji v parku pod lipami v središču kraja, so v soboto vsaj za kratek čas spet pričarali nekdanje vzdušje. Zaigrali so namreč srednjeveško sojenje in kaznovanje tatu, ki je, tako kot nekdaj vsi obsojeni grešniki, zlikovci in drugi nepridipravi, končal privezan vsem v posmeh. Dogajanje so popes­trili tudi predstavitev vseh krajev na stojnicah, srednjeveški sejem, srednjeveška gostilna in razstava znamk v kulturnem domu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 15. maj 2007 / 07:00

O Kapucinskem predmestju v četrtek

Škofja Loka - Na seji občinskega sveta v Škofji Loki bi morali v četrtek obravnavati predlog občinskega lokacijskega načrta Kapucinsko predmestje, za katerega je bila...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 18. julij 2014 / 16:53

Naj ji gre vse kakor po notah

Tadeja Kostov, mlada, obetavna in javno nastopajoča v okviru glasbenih šol in kulturnih domov na Gorenjskem, cilja na okušanje opernega sveta tudi v očeh tujine in v slogu nji ljube baročne glasbe.

Razvedrilo / petek, 18. julij 2014 / 16:02

Na Joštu kraljevala pašta

Radovljiško Baročno dvorano so preplavili zvoki violine in operno petje z ruskim pridihom; kolesarje, pohodnike in ostale obiskovalce Svetega Jošta nad Kranjem pa so minuli vikend v skušnjavo spravlja...

Kultura / petek, 18. julij 2014 / 14:13

Uspešni, samo – svoji

Za kranjskim Prešernovim gledališčem je izjemno uspešna sezona, saj so v njej prejeli največ nagrad v svoji zgodovini. Na domačih in tujih festivalih je bil še posebej opazen avtorski projekt 25.671.

Razvedrilo / petek, 18. julij 2014 / 17:00

Za vsako bolezen ena rož'ca raste

Tokrat smo Glasovi popotniki obiskali Rogaško Riviero, potem pa pot nadaljevali na Kozjansko. Spoznali smo Jelenov greben, okušali ročno pripravljeno slovensko čokolado in prisluhnili zgodbam brata Jo...

GG Plus / petek, 18. julij 2014 / 15:00

Ne le tekmovalcev, vzgajal je tudi ljudi

Ravno v letu, ko Vaterpolska zveza Slovenije praznuje štiridesetletnico samostojnosti, je izšel zbornik Razvoj vaterpola v samostojni Sloveniji. Razmere v tem športu pa žal niso preveč praznične.