"Številni so z našo pomočjo izstopili iz svoje težave, stiske," je poudaril Marjan Podbevšek in dodal, da lahko le skupaj z nevladnim sektorjem vzpostavijo učinkovito mrežo pomoči. (Foto: Matic Zorman)

Številne programe nalaga srce

Zaostrene gospodarske razmere in Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev so Centru za socialno delo Kranj na pragu petdesetih let prinesle nove naloge. Stiska pri številnih ljudeh je bolj kompleksna kot v preteklosti, pa tudi ljudje so pripravljeni bolj odkrito govoriti o tem.

Kranj - Kronologija delovanja Centra za socialno delo (CSD) Kranj je skrbno popisana, k njej so pripisali tudi četrtkovo slavnostno prireditev ob petdesetletnici. Ob ustanovitvi leta 1963 je CSD Kranj zaposloval šest strokovnih delavcev in direktorja, danes je v okviru redne dejavnosti zaposlenih 42,5 oseb, v okviru dodatnih programov še 17. Ne samo število zaposlenih, tudi vsebina dela se je v desetletjih precej dopolnila. Pred petdesetimi leti so začeli kot samostojna strokovna služba na področju mladoletnega prestopništva in kategorizacije otrok z motnjami v razvoju ter kmalu področje dela razširili na področje varstva družine, rejništva, posvojitev, obravnavo odraslih storilcev kaznivih dejanj, domskega varstva starejših, družbenih denarnih pomoči … Leta 1971 so bili ustanovitelji prvega Kluba zdravljenih alkoholikov v Kranju, leta 1981 so vzpostavili vodenje enotne evidence prejemnikov socialno varstvenih pomoči, v osemdesetih letih so začeli razvijati koncept prostovoljstva. Že na pragu devetdesetih let so zaznali potrebo po zavetišču za brezdomce, ki je bila realizirana šele leta 2008. Istega leta so odprli tudi reintegracijski center za pomoč zdravljenim odvisnikom. »CSD Kranj je bil eden od članov pri ustanovitvi Varne hiše na Gorenjskem in materinskega doma. Mnogokrat so ti programi dodana vrednost, ki nam jih ne nalaga zakonodaja, ampak jih nalaga srce strokovnega kadra,« je dejal direktor CSD Kranj Marjan Podbevšek.

Lani je CSD Kranj izdal 46.669 odločb, kar je v primerjavi z letom 2011 za 57,2 odstotka odločb več in je posledica uveljavitve novih zakonov in pravic, ki so se prenesle v odločanje na CSD. Na odločbe so prejeli 690 pritožb. Veliko sprememb je prinesel Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev z januarjem 2012, Marjan Podbevšek je izpostavil: »Število prejemnikov denarne pomoči se je zmanjšalo za okoli deset odstotkov; razlika nastaja iz upoštevanja premoženja, prihrankov in odštevanja pravic. Velik problem zaznavamo pri varstvenem dodatku, ki ga trenutno prejema samo 132 oseb. Mnogi so se mu odpovedali, ker se dodatek beleži v zemljiški knjigi in ga morajo dediči vračati. Populacija starih nad 50 let je postala najbolj kritična, med njimi je največ brezposelnih. Prikrajšana skupina so postale družine z mladoletnimi dijaki, saj je praksa pokazala, da se otroški dodatek kljub napovedim ni povišal toliko, kakršna je bila izguba zaradi državne štipendije. Zaradi odplačevanja kreditov številnim primanjkuje sredstev za življenje, vendar pa se kredit ne upošteva pri izračunanju socialno varstvenih transferov.«

Zaostrene gospodarske razmere se odražajo tudi pri večjem številu vlog za različne vrste materialnih pomoči, je opozorila Mateja Prosen, strokovna delavka CSD Kranj: »Veliko prošenj je za plačevanje položnic, šolskih potrebščin, ozimnice, kurjave, zdravstvenega zavarovanja, za topel obrok v razdelilnici hrane...«

V nedavni anketi so ugotovili, da med uporabniki CSD Kranj prevladujejo stari od 20 do 30 let s srednješolsko izobrazbo, več je žensk. Največ urejajo denarne socialne pomoči in do pet minut čakajo, da pridejo na vrsto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 5. junij 2016 / 21:16

Pri klekljanju počivajo živci

Železniki so znani po bogati klekljarski dediščini, ki se jo trudijo ohranjati s tradicionalnimi in tudi novimi prireditvami, kot je bila 24 ur neprekinjenega klekljanja. Sodelujoče smo po...

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 17. december 2014 / 14:27

Vsi smo George Kaplan

V soboto smo si v Prešernovem gledališču ogledali že četrto premiero letošnje sezone, dramo George Kaplan sodobnega francoskega avtorja Frederica Sonntaga v režiji Jake Andreja Vojevca.

Kronika / sreda, 17. december 2014 / 13:59

Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo Kordežu

Ljubljana – Vrhovno sodišče je deloma ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža in razveljavilo sodbo, s katero je bil zaradi zlorabe pol...

Šport / sreda, 17. december 2014 / 13:52

Nov izjemen uspeh Domna Škofica

Radovljica – Športni plezalec Domen Škofic, za katerim je odlična sezona, tudi na počitnicah ne počiva. Po končanih tekmah se je nekaj najboljših športnih plezalcev tega sveta, med njimi tudi Domen...

Škofja Loka / sreda, 17. december 2014 / 13:50

Oživeli so pravljični junaki

V petek so pravljična bitja skupaj z dedkom Mrazom pospremila v življenje Pravljično deželo Gorajte, ki bo otrokom v veselje vse do 28. decembra.

Šenčur / sreda, 17. december 2014 / 13:39

Godle niti za žlico niso pustili

Turistično društvo Šenčur tudi letos nadaljuje tradicijo kuhanja šenčurske specialitete – godle. V soboto so jo skuhali in razdelili skoraj sto litrov.