Tudi letošnjo godlo je večina pomazala s kruhom oziroma krompirjem v oblicah, nam je zaupala razigrana ekipa Turističnega društva Šenčur (z leve): Marinka Mohar, Francka Pintar, Žanko Rebernik, Vinko Mesec in Anita Žun.

Godle niti za žlico niso pustili

Turistično društvo Šenčur tudi letos nadaljuje tradicijo kuhanja šenčurske specialitete – godle. V soboto so jo skuhali in razdelili skoraj sto litrov.

Šenčur – Kljuko vrat Turističnega društva Šenčur so si v soboto podajali ljubitelji šenčurske godlje oziroma godle, kot ji tu pravijo. Za mnoge Šenčurjane je to tudi edina priložnost, da uživajo v znani lokalni specialiteti, ki so jo šenčurske gospodinje nekdaj redno kuhale v času kolin. »Sedaj se je doma loti kuhati le še redka gospodinja, če sploh še katera, saj je izredno težko dobiti kri, pa tudi mladim bolj slabo diši,« je pojasnila Marinka Mohar, predsednica turističnega društva, ki godlo redno pripravlja že petnajsto leto. »Skuhamo jo dvakrat na zimo,« je razložila.

Tudi tokrat so jed iz prašičje krvi, prosene kaše in ješprenja ter zabeljeno z domačimi ocvirki po tradicionalnem šenčurskem receptu skuhali v kuhinji Osnovne šole Šenčur pod taktirko šolske kuharice Dragice Kucler, ki sta ji pomagali Zalka Jovanovič in Kristina Tušek. Komur še ni znano: šenčurska godla se od ostalih godelj v prvi vrsti razlikuje po tem, da jo kuhajo samo iz krvi, drugje pa tudi iz obarnika, tj. juhe, v kateri obarijo krvavice. »Skuhale so jo skoraj sto litrov in prav vso bomo razdelili,« je ob našem obisku zatrdila Moharjeva. »In vsi jo pojedo do konca. Nihče je še ni pustil niti za žlico,« je pristavila Francka Pintar, ki je poleg Žanka Rebernika, Francke Stružnik, Anite Žun in Vinka Mesca pomagala v strežbi.

»Večina godlo odnese domov za kosilo, veliko pa jih jo poje kar v naši družbi, kar nas še bolj veseli. Zraven jim seveda tradicionalno postrežemo še krompir v oblicah. Na godlo pa ne pridejo samo domačini, temveč tudi od drugod. Danes smo že gostili veselo druščino iz Britofa in pohodnike iz Kranja,« je pojasnila Moharjeva. Zanimanja za godlo je še vedno veliko, številni so nas že nekaj časa spraševali, kdaj jo bomo skuhali, je še dodala. No, kdor jo je tokrat zamudil, bo lahko tradicionalno šenčursko jed poskusil 24. januarja, ko jo bodo vnovič skuhali.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 11. maj 2011 / 07:00

Gorenjski derbi Domžalam

Domžalčani po zmagi nad Triglavom za vodilnim Mariborom zaostajajo za šest točk, Triglavani pa se bodo do konca borili za obstanek.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 13. julij 2007 / 07:00

Gorjanci si želijo svoj časopis

Gorje - V skupni občini Bled so Gorjanci novice iz svojih krajev lahko izvedeli v Blejskih novicah, na zadnji seji gorjanskega občinskega sveta pa je več svetnikov menilo, da pri...

Naklo / petek, 13. julij 2007 / 07:00

Tromeja, nova rana v naravi

To se sprašujejo krajani Podbrezij in Ljubnega, lovci in ekologi, ki nasprotujejo centru za odpadke na Tromeji.

Železniki / petek, 13. julij 2007 / 07:00

Železniki v znamenju čipk

Jutri se v Železnikih začenjajo Čipkarski dnevi.

Šport / petek, 13. julij 2007 / 07:00

Jutri turnir v Kamniku

Kamnik - Minuli konec tedna so v Celju pripravili prvi letošnji turnir v tako imenovanem linipolu, različici vaterpola. Pomerilo se je šest ekip. V velikem finalu je ekipa No nam...

Zanimivosti / petek, 13. julij 2007 / 07:00

Anketa: Poletne razprodaje

Ta teden so se začele poletne razprodaje in bodo trajale dva tedna. Kaj menijo o znižanjih, trajanju razprodaj in ali kupujejo na razprodajah, smo povprašali mimoidoče v Kranju.