Spremembe pri obdavčitvi
Ob koncu lanskega leta spremenjeni zakon o dohodnini je prinesel tudi nekatere spremembe pri obdavčitvi dohodkov iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti.
Kranj – Zakon tako določa, da se davčna osnova od dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti ugotavlja na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov ali na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov, če povprečni skupni dohodek dveh zaporednih predhodnih davčnih let članov kmečkega gospodinjstva preseže 7.500 evrov ali če se člani kmečkega gospodinjstva, ki opravljajo osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnost, za to odločijo prostovoljno. Stari zakon je za takšne kmetije določal prehod na knjigovodstvo že z letošnjim 1. januarjem, vendar je državni zbor na predlog vlade s spremembami zakona rok za uveljavitev zamaknil za eno leto, to je na 1. januar 2014. Po prejšnjem zakonu bi morala kmečka gospodinjstva preiti na obvezno knjigovodstvo že v primeru, če bi v enem koledarskem letu presegla 7.500 evrov dohodka iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti, po novem zakonu je kriterij povprečje dveh zaporednih koledarskih let. Vlada se je za spremembo z enega na dve leti odločila zato, da bi zmanjšala vpliv obdavčljivih prejemkov, ki jih kmečka gospodinjstva dobivajo za ukrepe skupne kmetijske politike. Skupni obdavčljivi dohodek kmečkega gospodinjstva predstavlja katastrski dohodek in 50 odstotkov obdavčljivih plačil za ukrepe skupne kmetijske politike.
Odprava odločbe po uradni dolžnosti
Kmečka gospodinjstva, ki so v letu 2011 presegla 7.500 evrov dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, so po starem zakonu o davčnem postopku morala do konca lanskega oktobra priglasiti način ugotavljanja davčne osnove in določiti zavezanca. Spremenjeni zakon v prehodnih določbah tem zavezancem (vseh naj bi bilo v Sloveniji nekaj več kot 1.200) omogoča, da do 15. januarja obvestijo davčni organ, ali kljub zakonskim spremembam želijo že v letu 2013 ugotavljati davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in da torej v sistem vodenja knjig vstopajo prostovoljno. Če tega ne bodo storili, jim bo davčni organ po uradni dolžnosti odpravil že prejeto odločbo o načinu ugotavljanja davčne osnove.
Zavezanci, ki bodo v letih 2011 in 2012 presegli več kot 7.500 evrov dohodka iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti, bodo torej morali voditi ustrezno računovodstvo in iz računovodskih razvidov (evidenc) sestavljati predpisane računovodske izkaze in davčne obračune. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je zaradi posebnosti računovodstva na področju osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti v sodelovanju s priznanimi strokovnjaki s področja računovodstva in kmetijstva pripravilo navodilo za knjiženje poslovnih dogodkov v kmetijski dejavnosti z vzpostavitvijo povezave med FADN in davčnim knjigovodstvom in temu ustrezen kontni načrt.
Drugačna davčna opredelitev kmečkega gospodinjstva
Spremenjeni zakon o dohodnini prinaša še nekatere druge spremembe. Po novem je kmečko gospodinjstvo opredeljeno kot skupnost ene ali več fizičnih oseb, članov enega ali več gospodinjstev, ki so v davčnem letu na dan 30. junija stalno ali začasno prijavljeni na istem naslovu, eden ali več članov gospodinjstva opravlja osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnost in njihov skupni dohodek iz te dejavnosti znaša najmanj 200 evrov. To pomeni, da se po novem v posamezno kmečko gospodinjstvo lahko uvršča tudi več gospodinjstev, s tem pa tudi vsi njihovi dohodki, ki so pomembni za izračun mejnega zneska 7.500 evrov dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti ali za znesek 50.000 evrov za uveljavljanje normiranih odhodkov. Velike spremembe so tudi pri ugotavljanju davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov. Po novem sme uveljavljati normirane odhodke le kmečko gospodinjstvo, ki ne presega 50.000 evrov letnega prihodka na kmetijskega zavarovanca (doslej je bila meja 42.000 evrov), med prihodke, od katerih se uveljavljajo normirani odhodki v višini 70 odstotkov prihodkov, pa se poleg prihodkov od prodaje vštevajo tudi vsa plačila za ukrepe kmetijske politike.