V zbirki Gostosevci izhajajo dela odličnih evropskih avtorjev, ki jih Slovenci šele odkrivamo.

Gostosevci svetijo še močneje

Najnovejša bera zbirke romanov Gostosevci, ki pri založbi Didakta odseva od prvih let novega tisočletja, je letos posebej bogato obrodila.

Te dni je pri založbi Didakta izšel roman Leta francoske pisateljice Annie Ernaux, še eno odlično delo, ki dopolnjuje letošnji četrti izbor knjig, ki izhajajo v zbirki Gostosevci. »Gre za leposlovno zbirko, v kateri iščemo kvalitetne evropske avtorje, ki so tako v svojih državah kot drugod po svetu že uveljavljeni pisci in so njihova dela med najbolj branimi, pri nas pa so bili doslej še neodkriti. Za njihovo prvo predstavitev pri nas poskušamo najti njihova najboljša dela, gre pa za avtorje iz različnih evropskih držav od Madžarske, Poljske, Češke, Nizozemske, do Švice, Francije, Španije …,« je povedala urednica leposlovja pri Didakti Lidija Petek. Zbirka na neki način predstavlja evropske avtorje, ki so oziroma še ustvarjajo v drugi polovici 20. oziroma v začetku 21. stoletja. Avtorji so v zbirko vključeni tudi zaradi njihove vloge in pomena pri oblikovanju sodobne literarne, kulturne in socialne zavesti. In konec koncev kot po zvezdni kopici, čemur rečemo »gostosevci«, naslov zbirke pomeni, da gre za avtorje, ki so svetle in prodorne zvezde sodobnega pisateljskega neba. Prevodi za dela, ki izhajajo v zbirki Gostosevci, so financirani tudi s strani Evropske skupnosti, programa Kultura.

Annie Ernaux, naj dodamo, da bo maja na obisku v Sloveniji, predvidoma 6. maja pa bo v atriju SAZU v Ljubljani v sodelovanju s francoskim centrom Charles Nodier gostja literarnega večera, se predstavlja z romanom Leta, s katerim presega vsa svoja dosedanja dela. Gre za avtobiografski roman, ta je sicer napisan v tretji osebi, v katerem nas skozi spomine iz svojega življenja avtorica hkrati popelje tudi v vrtinec prizorov iz vsakdanjega francoskega življenja, v katerem se prepletajo zgodovina, glasba, stil oblačenja, politične prelomnice. Obvezno branje za vse frankofile. Pes, Predor, Okvara so naslovi treh kratkih zgodb tudi v Sloveniji že znanega nemškega dramatika Friedricha Dürrenmatta, zgodb, ki so bile napisane v petdesetih letih prejšnjega stoletja, a so še kako aktualna tudi v današnjem času. Pascal Mercier je psevdonim švicarskega avtorja Petra Bierija, ki je v zbirko vključen z romanom Nočni vlak za Lizbono. Bernski učitelj latinščine sredi pouka vstane in gre. Prestrašil se je nenadnega občutka odtekajočega časa, zato za sabo pusti svoje urejeno življenje in sede na nočni vlak za Lizbono. V rokah ima le knjigo Portugalca Amadea de Prada. Knjiga nam pomaga razumeti druge in hkrati spoznavati samega sebe, v njej pa je tudi veliko portugalske zgodovine. Španski avtor Eduardo Lago se v romanu Kliči me Brooklyn podaja čez lužo. Kako je biti Španec v New Yorku, zgodba o pisatelju, ki nikakor ne more dokončati svojega romana, dokler … No, gre za besedilo, ki je tekoče kot morje. S tem romanom smo preprosto »in«. Peta novost v zbirki Gostosevci je roman Majhni prsti, romunskega avtorja Filipa Floriana. Avtor se v njem ukvarja z zgodovino lastnega naroda, do katere prihaja preko izkušnje Argentincev. Namreč, otroci v zakotni romunski vasi najdejo neoznačen grob s človeškim okostjem, gre za žrtev povojnih pobojev, ali je potrebno pogledati dlje v zgodovino. Zgodbo pomagajo razvozlati strokovnjaki za identifikacijo okostij iz Argentine.

V kratkem bo izšel še roman norveškega avtorja Mathiasa Faldbakkena, ki ima v izvirniku naslov The Cocka – Hola Company, čigar prevod je pripravil poznavalec skandinavske literature Darko Čuden, tik pred izidom pa je tudi roman Jagnje Christopherja Moora, ki bo navdušil vse, ki prisegate na Kurta Vonneguta in Douglasa Adamsa. Letos je izšel tudi prvi del serije kriminalnih romanov, v kateri je osrednji lik detektiv Harry Hole. Tašcica Jo Nesboja ima še sedem nadaljevanj, prvi del pa je tudi že na slovenskih knjižnih policah. Literarni zagon založbe Didakta pa s tem še ni končan, nadaljuje se z izidi v zbirki Nobelovi nagrajenci, trenutno je v prevajanju delo Jean-Marie Gustava Le Clezia, nagrajenca iz leta 2008, medtem ko bodo bralke zagotovo prišle na svoj račun z zbirko Strasti in skrivnosti, v kateri ne manjka knjig, ki ti rešijo dan …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 29. april 2021 / 09:31

Korak do sebe je, ko ustvarja

V Galeriji Pogled v Kamniku razstavlja Ana Hribar Lemovec. Z naslovom Prvi korak nas vabi v svojo prvo likovno zgodbo in nas spodbuja, naj si poiščemo tudi svojo lastno.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 5. december 2019 / 21:25

Odprli nov vrtec za več kot tristo otrok

V ponedeljek je tristo predšolskih otrok naselilo novi Vrtec Kamnitnik v Škofji Loki. V petnajstih oddelkih, med njimi sta tudi dva razvojna, je prostora za 330 otrok. Prvič v zgodovini imajo loški vr...

Razvedrilo / četrtek, 5. december 2019 / 21:08

Ljubezen je lepa

V petek zvečer smo dobili letošnjo naj polko Gorenca. To je postala polka Ljubezen je lepa ansambla Viharnik. Na drugo mesto se je uvrstil ansambel Kvinta s polko Ponedeljek, tretja pa je bila polka T...

Nasveti / četrtek, 5. december 2019 / 21:06

Pecivo s kakijem

Kaki je eden tistih sadežev, pri katerih nestrpno čakamo, da dozori do najboljše zrelosti, vendar ko enkrat postane zrel, ga je treba hitro porabiti. Tako se nam lahko zgodi, da imamo kar naenkrat...

Nasveti / četrtek, 5. december 2019 / 13:52

Nežka se cepi

Društvo študentov medicine Slovenije je v okviru projekta Imuno izdalo slikanico Nežka se cepi.

Šport / četrtek, 5. december 2019 / 13:50

Zmago si je priplezala Kalanova

Pretekli konec tedna so v Športni dvorani Zlato polje potekali 14. Plezalni dnevi Kranja, kjer je tekmovalo okoli dvesto plezalcev iz 33 slovenskih klubov.