Vodstvo Kmetijsko gozdarske zbornice: predsednik Ciril Smrkolj (desno) in v. d. direktorja Igor Hrovatič

Zbornico čaka veliko dela

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj je nakazal smernice delovanja v novem letu in ukrepe za premagovanje recesije.

Ciril Smrkolj je tudi pojasnil, zakaj se je kljub drugačni predvolilni obljubi odločil, da bo funkcijo predsednika zbornice opravljal profesionalno. Po prevzetju funkcije je ugotovil, da je v organizaciji zbornice, ki je pod prejšnjim vodstvom kazala podobo urejenosti, veliko nerešenih težav, ki zahtevajo celovit pristop k delu. Na vprašanje, ali se ni za profesionalno opravljanje funkcije odločil zaradi dobre plače, je razkril podatek o svoji plači, ki znaša bruto 4202 evra oziroma neto 2562 evrov, kar ustreza 57. plačnemu razredu za javne uslužbence.

Ljubljana – Vodstvo Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije je ob zaključku leta predstavilo načrte dela za prihodnje leto, ko bo zbornica zaradi manjših sredstev članarine skušala doseči, da bodo njeni člani bolj zadovoljni. Kot je povedal izvoljeni novi predsednik Ciril Smrkolj, se je med drugim že dvakrat srečal z novim kmetijskim ministrom Milanom Pogačnikom, s katerim sta govorila predvsem o nekaterih odprtih zadevah, med drugim o obveznostih ministrstva do zbornice.

 

V okviru sveta KGZS je bil že sprejet program dela zbornice in voljenih organov ter programi in finančni načrti vseh osmih kmetijsko gozdarskih zavodov. V naslednjem letu bodo v zbornici morali več narediti za dostopnost storitev za člane, ki med drugim vključuje kartico zaupanja, skupaj s kmetijskim ministrstvom in slovenskimi zavarovalnicami pripravljajo projekt zavarovanj v kmetijstvu. Pripravljajo se tudi na izvajanje kmetijske politike v prihodnjem letu, da bodo do 5. marca, ko se začne kampanja, kmetijski svetovalci ustrezno pripravljeni.

 

 

Smrkolj je spregovoril tudi o recesiji, ki predstavlja resno težavo tudi za slovensko kmetijstvo, zadružništvo in predelovalno industrijo; v zbornici so bili presenečeni, ko so nekateri politiki in makroekonomisti izjavili, da posledic za kmetijstvo ne bo. Po Smrkoljevem mnenju je kmetijstvo določeno recesijo doživelo že v zadnjih letih, ker so se vhodni stroški povečevali, odkupne cene pa so stagnirale, oziroma v zadnjem obdobju začele padati. »Pri vladnih ukrepih od vlade pričakujemo več na področju davčne zakonodaje v smislu zniževanja obremenitev lastnikov kmetijskih zemljišč in gozdov, na področju socialnih transferjev, kjer je treba stvari spremeniti, še posebej v primerih naravnih nesreč, zaostrenih tržnih razmer,« je dejal Smrkolj in izpostavil tudi potrebo po prestrukturiranju kmetij in usmerjanju v tržno zanimivejše oblike pridelave in povečevanje produktivnosti, hkrati pa bo treba več storiti tudi pri prometu s kmetijskimi zemljišči, da bi prišli do večjih obratov in manjše razdrobitve parcel, s čimer bi zmanjšali stroške pridelave in predelave. Na področju pridelave zbornica pričakuje, da bosta vlada in kmetijsko ministrstvo namenila večji pomen samooskrbi s hrano, v zbornici pa se bodo v večji meri zavzemali za kakovost pridelkov in varno hrano, ob tem pa tudi za skrajšanje tržnih poti od njive do mize in ekološko kmetijstvo.

 

Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja so v zbornici predlagali, da se natančno izdela protokol priprave in sprejemanja uredb in hkrati pričakujejo, da bo izvajanje poenostavljeno in da bo čim manj vplivalo na delovanje kmetij. Hkrati so predlagali dodatno izobraževanje svetovalcev, da bodo lahko sodelovali z agencijo pri odpravljanju administrativnih napak in da bi imeli večji dostop v podatkovno bazo; tudi informiranje kmetov s strani agencije naj bi bilo bolj popolno. V zbornici pričakujejo, da bo aplikacija za vnašanje vlog za izplačila pravočasna in da bo preizkušena. Na ta način bi se lahko izognili pritožbam, ki bi jih morali reševati hitreje.

 

Glede prostovoljnega članstva v zbornici Smrkolj ocenjuje, da neobvezno članstvo ne bi bilo smiselno, saj se po izkušnjah v nekaterih državah, v zbornice prostovoljno vključujejo predvsem veliki kmetje, posledično pa se odločitve sprejemajo pretežno po njihovi volji. Zaradi znižanja članarine bo zbornica imela približno za 310 tisoč evrov manj prihodkov v letu 2010, saj je proračun za prihodnje leto že sprejet. Ta izpad za skupni proračun zbornice, ki znaša okoli 30 milijonov evrov, bo nadomeščen s prihodki iz drugih virov.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 28. april 2011 / 07:00

Trafo postaja predmet spotike

Transformatorska postaja, ki stoji v neposredni bližini meje s stanovanjsko hišo na Šenturški Gori, ima vsa potrebna dovoljenja, zagotavljajo pri Elektru Gorenjska. Lastnica hiše že več mesecev vztraj...

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Ropov skoraj trikrat več

Večino ropov na Gorenjskem še vedno izvedejo slovenski državljani, se pa tudi tu že pozna ukinitev notranje državne meje, ugotavlja vodja gorenjskih kriminalistov Simon Velički.

GG Plus / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Bila je iskra, kot bi se že dolgo poznala

Zakonski par Maja Hribernik in Oto Pestner, violinistka iz glasbene družine Hribernik in profesorica violine v Glasbeni šoli Kranj ter legendarni pevec, ki je letos praznoval 40-letnico glasbenega ust...

Gospodarstvo / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Koledar traktorjev pri Kmečkem glasu

Ljubljana – Pri časopisno založniškem podjetju Kmečki glas so tudi letos izdali koledar z motivi traktorjev. Koledar meri 50 krat 50 centimetrov in je s fotografijami različnih t...

Gospodarstvo / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Zbornico čaka veliko dela

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj je nakazal smernice delovanja v novem letu in ukrepe za premagovanje recesije.

Bled / nedelja, 4. januar 2009 / 07:00

Negotovost je največji dejavnik stresa

Bled – Na nedavnem srečanju gorenjske in blejske LDS z dr. Slavkom Ziherlom, podpredsednikom stranke in uglednim psihiatrom, smo sogovornika vprašali o tem, kakšna so njegova pri...