Kugyjev rokopis, portret in naslovnica njegove knjige Iz mojega življenja v gorah (ponatis, PZS, 2008)

S knjigo v gore

Poletna hoja v gore naj ne bo le športno rekreacijsko početje. Doživetje višine bo globlje, če se nanj duhovno pripravimo. Možnosti za to je več, najbolj pripravno pa je, če pred turo in po njej preberemo vsaj eno od mnogih gorniških knjig ...

Ko hodimo po gorah, knjige ne rabimo; ko pa smo spet v dolini, jih s knjigo znova in še drugače doživimo in se z njimi duhovno bogatimo.

V gore seveda ne hodimo zato, da bi tam brali knjige. V nahrbtnik sodita le priročni vodnik in dober zemljevid. Na mojih prvih turah me je spremljal vodnik, ki mi ga je posodil stric (in ga mu še nisem vrnil), napisal pa ga je dr. Arnošt Brilej (1891-1953), tretji urednik Planinskega vestnika. To je njegov nepozabni Priročnik za planince, izšel dvakrat v letih 1950 in 1951. Iz moje rabe ga je izrinil šele legendarni Tine Mihelič (1941-2004), ko je leta 1974 prvič izšel njegov vodnik Julijske Alpe; zdaj je v prodaji njegova sedma izdaja. Priporočam tudi vodnik Pozdravljene gore, ki ga je letos izdal Gorenjski glas; v njem je svoje ture popisala in zbrala naša sodelavka Jelena Justin. V nahrbtnik pa ne sodijo knjige, ki jih beremo pred turo in po njej; pred njo za navdih, po njej za tešenje gorske nostalgije. V njih goro, na katero gremo ali smo na njej že bili, doživimo še skupaj z njihovimi avtorji, ki sodijo po večini med prvake našega gorništva. To pot se omejimo na dva, ki sta julija letos v gorskih nebesih komaj opazno dočakala 150-letnico svojega rojstva: dr. Henrik Tuma in dr. Julius Kugy.

Henrik Tuma se je rodil 9. julija 1858 v Ljubljani, kjer je 10. aprila 1935 tudi umrl. Priimek je dobil po očetu čevljarju, ki je bil Čeh; maturiral je v Trsu, iz prava doktoriral na Dunaju, kruh je služil kot sodnik in odvetnik. V svojem življenju se je uveljavil kot politik in publicist, tu nas zanima kot alpinist in domoznanski pisec. V tem oziru sta še danes pomembni in berljivi njegovi knjigi Pomen in razvoj alpinizma (Lj. 1930) in Iz mojega življenja (Lj. 1937, 1997), dragoceno je tudi Imenoslovje Julijskih Alp (Lj. 1929, 2000). Založba Tuma je leta 2000 izdala knjigo Planinski spisi, v kateri je njen urednik Vlado Habjan zbral številne članke, ki jih je Tuma v času svojega bogatega gorniškega življenja objavil v Planinskem vestniku. O tem, kaj mu je pomenila hoja v gore, priča naslednji odlomek. »Hoja po samem mi je bila kakor odrešenje iz tesnih razmer, zame poniževalnih s političnega, narodnega in družabnega stališča. Prebolel sem v prirodi in samoti tudi ono duševno bol, ki čaka skoraj vsakega mladega človeka, ko išče sebi enako bitje. V trdi zimi po prečuti noči sem v prvem jutranjem mraku po gosti megli in škripajočem snegu iskal rešila duši v krutosti prirode. Ko sem se dvignil iz dolinske megle po rebru na solnce proti Sv. Katarini, sem polagoma začutil, da sta mi veličastvo prirode in trdi telesni trud dala vnovič samozavesti in življenja.«

Julius Kugy se je rodil 19. julija 1858 v Gorici, umrl 5. februarja 1944 v Trstu. Po očetu Pavlu Kugiju, trgovcu, je bil slovenskega koroškega rodu, njegova mati Julija pa je bila hči pesnika Jovana Vesela Koseskega, ki je bil tako kot njegov sodobnik Prešeren gorenjskega rodu (iz vasi Koseze pri Moravčah). Študiral je pravo na Dunaju, doktoriral 1882, preživljal se je kot veletrgovec s kavo, oljem, južnim sadjem in vinom v Trstu. Nas zanima kot gornik in planinski pisatelj. Njegove nemško pisane planinske knjige, ki jih imamo tudi v slovenščini, so: Iz življenja gornika, 1925; Delo, glasba, gore, 1931; Julijske Alpe v podobi, 1934; Anton Ojcinger, Življenje gorskega vodnika, 1935; Pet stoletij Triglava, 1938; Božanski nasmeh Monte Rose, 1940; Iz minulih dni, 1944. Zadnja knjiga je izšla nekaj tednov po njegovi smrti; sredi januarja si je ta veliki gornik doma zdrobil kolk in kmalu nato umrl; njegova gospodinja Malalanova je zapuščino, za katero se v tistem vojnem času ni nihče zanimal, pokurila.

 

»Moje hribovstvo korenini v ljubezni do prirode. Ko nisem mogel več premagati hrepenenja po višavah, se je oče čudil, odkod to fantovo nagnjenje. In vendar sem začel ob njem. On mi je prvi pripovedoval – vedoželjnemu fantiču – o pravljičnih lepotah gora. Gori je zrak tako oster in čist, sonce tako svetlo, trava je kratka in gosta, cvetje veliko in pisano, in povsod izdihavajo tla opojen vonj. Le malo sem slišal o lepoti sončnega vzhoda, o čredah na planinah, o življenju pastirjev, gamsih, divjih lovcih in nevarnih srečanjih z medvedi; dalje o samoti in miru ter o širnem razgledu po deželi. Taka je bila prva setev. Vzcvetela je v mojem srcu, vam naproti, ve bajne gore!« Tako je opisal korenine svojega »hribovstva« na začetku svoje prve knjige; tako je njegove besede prevedla alpinistka Mira Marko Debelakova v prvem slovenskem prevodu, ki ga je prva natisnila Planinska matica v Ljubljani, 1937, Planinska zveza Slovenije pa je v mesecu 150-letnice avtorjevega rojstva poskrbela za trdo vezani reprint, kateremu je v šubru dodala še lično spremno brošuro. Res lepo stanovsko darilo PZS planinskemu delu slovenski javnosti, s katerim lahko zdaj planinci tudi individualno obdarijo sebe in svoje sopotnike v gorah. – Ko hodimo po gorah, knjige ne rabimo; ko smo v dolini, jih s knjigo znova in še drugače doživimo in se z njimi duhovno bogatimo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 15. maj 2021 / 07:57

Za večjo zaščito živali

Z novelo zakona o zaščiti živali želijo celoviteje urediti področje odgovornega lastništva in zapuščenih živali.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / nedelja, 3. avgust 2008 / 07:00

Oddani iskalci ljubezni (17)

Ko gledam pare, ki navzven delujejo idealno, ugotavljam, da jih največkrat veže navada.

GG Plus / nedelja, 3. avgust 2008 / 07:00

S knjigo v gore

Poletna hoja v gore naj ne bo le športno rekreacijsko početje. Doživetje višine bo globlje, če se nanj duhovno pripravimo. Možnosti za to je več, najbolj pripravno pa je, če pred turo in po njej prebe...

Šport / nedelja, 3. avgust 2008 / 07:00

Zgodovinski razvoj rokometne igre (2)

Od prvih korakov rokometne igre do prvih rokometnih pravil Rokometna igra ima korenine že v stari Grčiji, nato jo je zaslediti v antičnem Rimu in kasneje tudi v srednj...

Zanimivosti / nedelja, 3. avgust 2008 / 07:00

Blejci obiskali Škotsko višavje

Bled skupaj s kraji v Julijskih Alpah začenja sodelovanje s krajem Pitlochry v višavju Perthshire na Škotskem.

Gorenjska / nedelja, 3. avgust 2008 / 07:00

Na Gozdu ni bilo tornada

Ni konkretnih dokazov za trditve, da je 13. julija na Gozdu pustošil tornado, pojasnjuje Aleš Poredoš, vodja sektorja za operativne meteorološke prognoze na Agenciji RS za okolje.