Blaž Rat in Jan Mohorič sta razvila mobilno aplikacijo, ki rešuje ključen izziv marsikaterega pohodnika: kam se odpraviti.

Nova pohodniška aplikacija

Jan Mohorič iz Železnikov in njegov kolega Blaž Rat iz Velenja sta razvila mobilno aplikacijo APPEAK, ki olajša raziskovanje in načrtovanje pohodniških podvigov.

Če se srečujete z vprašanjem, kam v hribe, si lahko odslej pomagate z novo brezplačno mobilno aplikacijo APPEAK, pod katero se podpisujeta programer Jan Mohorič iz Železnikov, ki zadnja leta živi v Italiji, in njegov kolega Blaž Rat, v Ljubljani živeči grafični oblikovalec iz Velenja. Oba sta »hribolazca« po srcu, njune poti pa so se prvič profesionalno križale leta 2017, ko sta delala v istem podjetju. Dve leti kasneje je Mohorič prišel na idejo o pohodniški aplikaciji, ki bi reševala ključen izziv marsikaterega pohodnika: kam se odpraviti. Z Ratom sta združila strokovno znanje in ljubezen do hribov ter v petih letih v svojem prostem času uspela razviti pohodniško aplikacijo APPEAK. Doslej jo je na telefone namestilo že več kot 14 tisoč uporabnikov. »Število uporabnikov vsak dan raste, zadovoljna pa sva tudi z njihovim odzivom. Prejemava veliko pozitivnih povratnih informacij,« je zadovoljen Mohorič.

Na prvem mestu informiranost in varnost

Kot ugotavljata ustvarjalca aplikacije, odločitev, kam se odpraviti, pogosto temelji zgolj na splošnem poznavanju hribov in gora ter njihovi priljubljenosti, kar lahko vodi do neprijetnih izkušenj, ko se izkaže, da neka pot zahteva boljšo telesno pripravljenost in opremo, kot smo mislili. Aplikacija olajša raziskovanje in načrtovanje pohodniških podvigov v hribih in gorah. Omogoča, da si uporabnik oblikuje osebni pohodniški profil in prilagodi rezultate iskanja svojim potrebam in zmožnostim. Med drugim izberejo, na kako zahtevne poti hodijo, do katere višine, koliko časa hodijo, kakšno opremo uporabljajo in kakšne poti jih zanimajo (družinske, v bližini, s ferato, kočo na vrhu, popularne, samotne …). Aplikacija pomaga najti pravo ravnovesje med fizično pripravljenostjo pohodnika in zahtevnostjo poti. Na prvo mesto postavlja dobro informiranost in varnost, saj poleg osnovnih informacij o izhodiščih, poteh in vrhovih, kot so nadmorska višina, število in zahtevnost poti, čas hoje in višinska razlika, ponuja tudi aktualizirane podatke o vremenskih razmerah in seznam obvezne pohodniške opreme.

Na voljo tudi alternativne poti

Namen aplikacije ni usmerjati pohodnikov na najbolj poznane in oblegane točke, temveč jih seznaniti z drugimi alternativnimi potmi in vrhovi. Pohodniki namreč pogosto poznajo ali slišijo le za najbolj priljubljene točke, čeprav je morda nedaleč stran prav tako zanimiva pot s čudovitim razgledom na vrhu, ki je le nekoliko manj poznan. Aplikacija ta čas zajema 353 vrhov, 1447 poti in 2219 fotografij. Te številke se spreminjajo, saj lahko uporabniki dodajajo podatke o vrhovih, poteh, izhodiščih in fotografije. »Brez njihovega prispevka tega ne bi zmogla, zato skupaj gradimo kakovostno pohodniško bazo in skupnost. Vsak vnos, ki ga uporabnik odda, gre skozi skrben pregled, saj le tako lahko zagotavljava pravilne in kakovostne podatke. Trenutno je toliko dnevnih vnosov, da nama jih ne uspe obdelati sproti, a zagotavljava, da bova pregledala prav vsakega,« je poudaril Mohorič.

Aplikacija je po besedah ustvarjalcev odličen pripomoček tudi med pohodom, saj z navigacijo in izrisom poti na 2D in 3D zemljevidih pomaga spremljati potek poti od izhodišča do cilja. Kljub temu je treba obvezno s seboj vzeti tudi tiskani zemljevid, sta svetovala.

Vabita k podpori projekta

Aplikacijo ves čas nadgrajujeta. »Seznam idej in novih funkcionalnosti, ki jih nameravava razviti, je zelo dolg, vse pa je odvisno od časa, ki ga bova lahko temu namenila, saj gre za hobi projekt,« je pojasnil Mohorič in napovedal, da bo naslednja funkcionalnost, ki bo kmalu na voljo uporabnikom, beleženje osvojenih vrhov z digitalnimi žigi. Aplikacija je sicer na voljo v slovenskem, angleškem in nemškem jeziku, v pripravi pa so še drugi jeziki.

Ustvarjalca aplikacije sta v začetni fazi za izdelavo prototipa pridobila sredstva Slovenskega podjetniškega sklada, nadaljnje stroške pa krijeta sama. »V aplikaciji je možno oddati donacijo, ki nama omogoča lažje vzdrževanje delovanja aplikacije in nadaljevanje razvoja. Vsak prispevek pomeni vložek v prihodnost aplikacije,« sta še poudarila in povabila k podpori njunega projekta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / četrtek, 4. maj 2023 / 07:37

Med najboljšimi pivo in kulinarika

V Kamniku je potekal tretji Vseslovenski turistični startup vikend, na katerem je zmagal Gregor Torkar z idejo prodajalne, v kateri bi na enem mestu ponujali vsa slovenska butična piva.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 27. januar 2012 / 07:00

Bolezen, kaj si nam naredila (3)

Branko ni bil (še) invalid, zato se je moral vnovič lotiti dela, če je hotel preživeti. Sestra Mira ga več kot toliko ni mogla ujčkati. Ker v službi, osem ur na enem in istem mestu, ni...

GG Plus / petek, 27. januar 2012 / 07:00

Kronika tedna

Koprski župan bo plačal Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je koprskemu županu Borisu Popoviču zaradi razžalitve nekdanjeg...

Kronika / petek, 27. januar 2012 / 07:00

Pojasnilo

V Gorenjskem glasu smo v petek, 13. januarja, objavili članek z naslovom Odvzeli shiranega psa. Eden naših bralcev nas je obvestil, da pes, ki ga je odvzela veterinarska uprava, ni bil s kmetije...

Kronika / petek, 27. januar 2012 / 07:00

Nesreče

Po trčenju odpeljala Kranj - Policisti so v ponedeljek obravnavali prometno nesrečo pri trgovskem centru Tuš v Kranju, v kateri se je huje poškodoval...

Zanimivosti / petek, 27. januar 2012 / 07:00

Gibalno ovirani učenci dobili dvigalo

Domžale - V Osnovni šoli Roje so se pred dnevi razveselili sobnega dvigala in dveh kompletov dvižne delovne mize z gibljivim in nastavljivim stolom, ki so...