Zmagovalci in vsi drugi

V času moje mladosti so nas učili, da je najpomembnejši moto olimpijskih iger, da je pomembno sodelovati, in ne zmagati. Še danes marsikdo misli, da je to tudi geslo olimpijskih iger. Vendar pa je uradno geslo Citius, altius, fortius (Hitreje, višje, močneje), ki velja že natanko sto let, izrekel dominikanski škof Henri Didon. Predstavljalo naj bi pomen športa za mlade generacije, Mednarodni olimpijski komite pa je to geslo začel uradno uporabljati na olimpijskih igrah v Parizu leta 1924.

Je pa dejstvo, da so olimpijske igre najprej organizirali v antični Grčiji. Dokument o začetkih antičnih olimpijskih iger se ni ohranil, obstajajo pa številne legende o njihovem začetku. Po eni od njih naj bi bile prve igre povezane z olimpijskim premirjem. Igre so bile krajevnega značaja, edina disciplina, v kateri so se tekmovalci pomerili, pa je bil tek na stadionu.

Pozneje so igre počasi prerasle v vsegrški dogodek, število športnih disciplin je naraščalo, zmagovalci so bili deležni velikih časti. Igre so prirejali vsaka štiri leta, obdobje med dvojimi igrami pa je bilo znano kot olimpijada, kar v nekaterih jezikih velja še danes.

Z rimsko nadvlado nad Grčijo so igre sčasoma izgubile pomen, zanimanje za oživitev olimpijskih iger pa je naraslo, ko so nemški arheologi sredi 19. stoletja odkrili ruševine antične Olimpije.

V tem času je baron Pierre de Coubertin razmišljal o vzrokih za francoski poraz v francosko-pruski vojni in prišel do sklepa, da je treba izboljšati telesno pripravljenost francoskih vojakov.

Coubertin si je igre zamislil kot način zbliževanja narodov, na katerem bi se mladeniči in mladenke pomerili v športnih disciplinah, namesto da se spopadajo v vojni. Na njegov predlog so bile prve olimpijske igre moderne dobe leta 1896 organizirane v Atenah in že takrat so postale največji mednarodni športni dogodek vseh časov. Kasneje so zimske in poletne olimpijske igre potekale ločeno, vendar v istem letu, od leta 1994 pa je med njimi dve leti razlike.

Zapisani podatki so le zelo kratek povzetek pregleda dogodkov, iz katerih so zrasli simboli. Tako olimpijski krogi govorijo o povezanosti petih celin sveta, o medsebojnem spoštovanju in prijateljstvu med narodi. Bela barva zastave simbolizira mir in hkrati tudi antične olimpijske igre, čas, v katerem so se zaustavile vse vojne.

Žal se iz zgodovine olimpijskih iger nismo veliko naučili. Vojne v Ukrajini, na Bližnjem vzhodu in še kje so dokaz, da so simboli zgolj simboli, geslo o sodelovanju je za večino že zdavnaj pozabljeno, olimpijske igre pa so postale (bolj ali manj) pošteno bojišče in priložnost za zaslužek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / četrtek, 1. oktober 2009 / 07:00

Uredniški odbor spremenjen

Naklo - Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je že julija letos obravnavala predlog za zamenjavo člana uredniškega odbora glasila Glas Občine Naklo. Dosedanji čl...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 1. oktober 2020 / 16:36

Predstavile se bodo članice PGD Predoslje

Predoslje – Članice Prostovoljnega gasilskega društva Predoslje bodo v soboto, 3. oktobra, ob 9. uri na Glavnem trgu v Kranju imele prikaz svojega dela, ki ga opravljajo v primeru (tudi težjih) gas...

Preddvor / četrtek, 1. oktober 2020 / 16:36

Predlogi za ureditev parka

Kako urediti grajski park v Preddvoru, je bila vsebina nedavnih delavnic v okviru projekta Zelena naselja.

Tržič / četrtek, 1. oktober 2020 / 16:35

Bris za covid-19 odvzamejo tudi v Tržiču

Tržič – Občina Tržič je kupila večnamenski zabojnik za potrebe štaba Civilne zaščite in drugih služb zaščite in reševanja, ki delujejo na območju občine in stoji pred Ambulatorijem pri Zdravstvenem...

Bled / četrtek, 1. oktober 2020 / 16:35

Sredstva za naložbe prepolovili

Blejski občinski svetniki so potrdili že drugi rebalans letošnjega proračuna. Prihodki bodo vendarle nekoliko višji, kot je kazalo ob prvem rebalansu. Za naložbe bodo namenili 4,5 milijona evrov.

Jesenice / četrtek, 1. oktober 2020 / 16:34

Nove naloge inšpektorata in redarstva

Medobčinski inšpektorat in redarstvo (MIR) Jesenice bo dobil še pravno službo in nalogo koordinacije Civilne zaščite.