Po okoliških hribih vodijo ženske. / Foto: Aleš Senožetnik

Med tradicijo in sodobnostjo (3)

Severni Vietnam slovi po zalivu Ha Long in gorah. Najprej sva se podala v višavje, na dvodnevni pohod po obronkih gorovja Hoang Lien Son v okolici Sape, glavnega mesta pokrajine Lao Cai, ki leži pod Fan Si Panom, s 3134 metri nadmorske višine najvišjo goro Vietnama.

Do Sape sva pripotovala z nočnim vlakom iz Hanoja. Mesto leži na 1600 metrih nadmorske višine in je obkroženo s hribi in riževimi terasami, in čeprav območje velja za nekakšne vietnamske Alpe, je Sapa daleč od kakšne idilične alpske vasice. Mesto je natrpano s hoteli in raznimi poceni nastanitvami, glasnimi bari s karaokami in pohodniki, ki se vanj zgrinjajo z vsega sveta. Presenetljivo pa vendarle premore kanček šarma, čeprav nič ne kaže, da bi se gradnja hotelov kaj kmalu ustavila.

Območje naseljuje več skupin staroselskih prebivalcev, med katerimi je najbolj razširjeno ljudstvo Hmong. Ženske, oblečene v tradicionalna oblačila, je opaziti po vsem mestu. Bodisi kot prodajalke različnih izdelkov, še v največji meri pa kot vodičke po okoliških gorah, ki novačijo turiste za avanturo.

Midva sva se odločila za dvodnevni pohod s Sapa Sisters, pohodniško agencijo, ki jo, kot pove že njihovo ime, vodijo izključno ženske, pripadnice ljudstva Hmong, ki, če gre verjeti najinemu vodiču Lonely Planetu, za svoje delo prejmejo pošteno plačilo. Vse ture, ki jih organizirajo, so individualne, tako sva dva dni lahko uživala ob spremstvu vodičke Chinh, ki nama je razkrila marsikatero podrobnost iz življenja svojega ljudstva in navad ljudi, ki živijo v vaseh, mimo katerih nas je vodila pot.

V tem delu Vietnama ne boste naleteli na moškega vodiča. Ti namreč delajo na poljih, v gradbeništvu oz. drugih fizično zahtevnejših poklicih. Ukvarjanje s turisti tako prepuščajo svojim ženam, ki pa so prav na ta račun v družini dobile pomembnejše mesto, saj v gospodinjstvo lahko prinesejo tudi več denarja kot njihovi možje.

Pohajkovanje po hribih v okolici Sape je bilo včasih naporno, še posebno zaradi blatnih in spolzkih poti, a je odlična izkušnja, ki nama je približala skromno življenje v odročnejših predelih države.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 14. julij 2020 / 10:25

Sejma Agra ne bo, le ocenjevanja

Na Pomurskem sejmu so zaradi covida-19 odpovedali sejem Agra, ki so ga načrtovali od 22. do 27. avgusta, izvedli pa so ocenjevanja izdelkov.

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 13. september 2013 / 07:00

In mali bodo veliki

Gibanje malih občin, z manj kot pet tisoč prebivalci, imenovano G6, se strinja z zmanjšanjem števila občin. Po njihovem predlogu naj bi bilo po novem na Gorenjskem šest občin.

Nasveti / petek, 13. september 2013 / 07:00

Andrejin šopek na krožniku

Prijateljica Andreja ima razstavo v Šivčevi hiši. Na katalogu, ki ga je oblikovala druga Andrejka, je na naslovnici čudovit šopek z oranžno rdečimi in rumenimi gerberami, zelenimi vejicami zašiljen...

Razvedrilo / petek, 13. september 2013 / 07:00

Ob košarki tudi glasba

Dogajanje na Jesenicah je v minulih dneh zaznamovala košarkarska vročica, v Križah pa so za dobro voljo poskrbeli s tradicionalnim Vikendom smeha.

Razvedrilo / petek, 13. september 2013 / 07:00

Zgovorni Francois Pierre

Cassis je navdušil s svojimi barvitimi hiškami, ozkimi ulicami, gostinska ponudba pa je cenovno primerno 'zasoljena', tako da je regionalno tekmovanje v La Ciotatu v njihovem najpopularnejšem športu –...

GG Plus / petek, 13. september 2013 / 07:00

Doma (5)

Čez čas se je naši slovenski četici pridružil tudi neki Tone, ki je bil mesar. Sam bog nam ga je poslal! Nekoč je – medtem ko je šel ven iz taborišča na delo – zagledal govedo brez gospoda...