Vlada pozabila na obljube
Zdravniki delajo, saj je vlada z odlokom in zakonom praktično onemogočila izvajanje stavke. V Fidesu dvomijo o iskrenih namenih vlade, katere cilj je po njihovih besedah zgolj prikrivanje dejanskega stanja, zavajanje in metanje peska v oči državljanom in zdravništvu.
»Čeprav so potrebne rešitve znane in ukrepanje nujno, ostaja vlada na te pozive neodzivna. Z interventnimi zakoni in podobnimi ukrepi le potrjuje, da dejanskih težav ne zna ali nima namena reševati.«
Ljubljana – Po dolgem času se je oglasil Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides), ki vztraja, da je stavka zdravnikov razgalila vso bedo in trhlost javnega zdravstvenega sistema. V sindikatu so prepričani, da se javni zdravstveni sistem ohranja zgolj in samo zaradi predanosti in požrtvovalnosti zdravništva in ostalega medicinskega osebja. Opozarjajo, da je vlada, namesto da bi iskala dolgoročne rešitve, z grobim posegom v pravico do stavke zdravnikov le podaljšala agonijo razpadajočega sistema, potem ko je spoznala, da bi lahko stavka in odpoklic soglasij za prekomerno nadurno delo povzročila kolaps javnega zdravstvenega sistema. »Državljanke in državljane zdaj prepričuje, da je v javnem zdravstvu vse v najlepšem redu. Žal ni in na dolgi rok se nam bosta neiskanje sistemskih rešitev ter prikrivanje realnega stanja vsem skupaj zelo maščevala,« zatrjujejo v Fidesu in dodajajo tudi, da bodo edini poraženci javni zdravstveni sistem in z njim pacienti.
Zdravniki stavke ne želijo
Poudarjajo tudi, da si zdravniki, ki so se za stavko odločili zato, da bi opozorili na nesprejemljivo ravnanje vlade, stavke ne želijo, vendar jo vseeno izvajajo. »Upravičeno pričakujejo, da se bodo v okviru pogajanj našle rešitve, ki bodo zagotovile dolgoročen obstoj in dostopnost javnega zdravstvenega sistema. Le zdravnice in zdravniki so tisti, ki bodo na podlagi dogovorjenega na pogajanjih odločali o usodi stavke, vodstvo Fidesa tega mandata nima,« zatrjujejo v sindikatu.
Cilj ni reševanje težav
Poleg tega menijo, da vladni ukrepi v zadnjih šestih mesecih kažejo, da njen cilj ni reševanje težav, temveč prikrivanje dejanskega stanja in zavajanje državljanov ter zdravnikov. »Čeprav so potrebne rešitve znane in ukrepanje nujno, ostaja vlada na te pozive neodzivna. Z interventnimi zakoni in podobnimi ukrepi le potrjuje, da dejanskih težav ne zna ali nima namena reševati,« pravijo v Fidesu, kjer so prepričani, da je vlada pozabila na prioritete in obljube, ki jih je v zvezi z zdravstvom dala v začetku mandata.
Stavka zdravnikov poteka tako, da zdravniki delajo, kar po mnenju Fidesa le podaljšuje celotno situacijo. Drugod po Evropi zdravniki namreč stavkajo tako, da so doma ali pa na ulicah, v Sloveniji pa je vlada v pravico zdravnikov do stavke posegla z odlokom in nato še z zakonom. »Sprejeti zakon praktično popolnoma onemogoča stavko zdravnikom, saj v minimumu delovnega procesa določa praktično vse možne zdravstvene storitve in administrativne naloge,« še poudarjajo v Fidesu in dodajajo, da zdravniki za razliko od vlade spoštujejo predpise, četudi se z njimi ne strinjajo.