Poklon legendarnim Fantom s Praprotna
Na Praprotnem so odkrili spominsko znamenje legendarnim Fantom s Praprotna, ki so s prepevanjem v Ansamblu Lojzeta Slaka ime domačega kraja in Slovenije ponesli v širni svet.
Pobudnik postavitve spominske plošče Franci Smrekar: »Danes ni praznik samo na Praprotnem v Selški dolini, ampak je vseslovenski praznik, saj so fantje s svojimi milimi zlatimi glasovi ponesli sloves Praprotna in Slovenije po vsem svetu.«
Praprotno – Občini Škofja Loka in Železniki sta na Praprotnem postavili spominsko znamenje Fantom s Praprotna, ki so skoraj pol stoletja prepevali z Lojzetom Slakom in postali legende narodnozabavne glasbe v Sloveniji. Sodelovali so vse do Slakove smrti leta 2011, nanizali so na tisoče nastopov doma in v tujini ter za seboj pustili izjemno glasbeno zapuščino. »Danes ni praznik samo na Praprotnem v Selški dolini, ampak je vseslovenski praznik, saj so fantje s svojimi milimi zlatimi glasovi ponesli sloves Praprotna in Slovenije po vsem svetu,« je minulo soboto ob odkritju spominskega znamenja poudaril pobudnik njegove postavitve pisec besedil Franci Smrekar.
Šestdeset let od začetka sodelovanja s Slakom
Fantje s Praprotna so glasbeno zgodbo začeli leta 1956 s pevovodjem Francem Potočnikom, leta 1964, torej pred 60 leti, pa so jo mladi pevci Jože Šifrar, Janez Habjan, Janez Kalan, Janez Dolenc in Andrej Bergant, ki je danes pri svojih 85 letih edini še živeči ustanovni član legendarne pevske zasedbe, začeli pisati v Ansamblu Lojzeta Slaka. Smrekar je tako postavitev spominskega znamenja predlagal ob 60. obletnici začetka sodelovanja Fantov s Praprotna s Slakom. »Žal letos mineva tudi 50 let, odkar se je poslovil njihov zlati glas Jože Šifrar,« je spomnil Smrekar. Šifrar je umrl v prometni nesreči.
V desetih letih dosegli vrh kakovosti
»V svojem imenu in imenu preminulih fantov se želim zahvaliti vsem, ki so idejno in finančno prispevali k postavitvi spominskega znamenja,« je poudaril Andrej Bergant. Spominsko ploščo so postavili na rojstno hišo leta 2019 preminulega člana Janeza Dolenca, ki je bil obenem svak Andreja Berganta, saj je ta poročen z Dolenčevo sestro. »Tu smo se mladi Fantje s Praprotna radi zbirali in prepevali od vsega začetka. Razveseljevali smo priložnostne poslušalce v tedanji gostilni Kazina in že tedaj občutili sladkosti aplavza, ki nas je spremljal vse do današnjih dni,« je povedal Bergant. Ko so Fantje s Praprotna začeli sodelovati s Slakom, je nastal ansambel, ki je po besedah Berganta že v prvih desetih letih dosegel vrh kakovosti in popularnosti doma in po svetu. Fantje s Praprotna iz takratnega obdobja si še kako zaslužijo upodobitev na spominskem znamenju, je dejal Bergant ter se zahvalil tudi kasnejšim članom, ki so prav tako pripomogli k uspešnemu delu pevske zasedbe.
Priznanje tudi v domači dolini
Župan Železnikov Marko Gasser je dejal, da je ponosen, da so Fantje s Praprotna končno tudi v domači dolini dobili priznanje, ki si ga zaslužijo. Poleg Železnikov je tudi Občina Škofja Loka z veseljem pristopila k postavitvi spominskega znamenja legendarnim pevcem, je poudaril škofjeloški podžupan Robert Strah. »Njihovo preteklo delo je skupna zapuščina, nesnovna kulturna dediščina teh krajev,« je dejal Strah, ki je skupaj z Gasserjem prerezal trak, napeljan čez spomenik, odkrila pa sta ga Andrej Bergant in Slakova žena Ivanka Slak. Kot je dejala, postavitev spominske plošče Fantom s Praprotna tudi njej ogromno pomeni, obenem pa je pohvalila tudi obe občini, ki sta prisluhnili Smrekarjevemu predlogu in jo postavili.
Spominsko znamenje je blagoslovil selški župnik Damjan Prošt, kulturni program slovesnosti pa so sooblikovali člani ansamblov Glas in Krimski lisjaki ter Brane in Matej Mešl.