Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici
Analiza, ki jo je v začetku tedna predstavilo ministrstvo za zdravje, je pokazala, da sta primerni lokaciji za novo gorenjsko bolnišnico Radovljica in Kranj, medtem ko Jesenice ne ustrezajo prostorskim pogojem.
Gorenjska regijska bolnišnica bo imela približno 600 postelj. Po besedah državnega sekretarja Marjana Pintarja naj bi bolnišnico zgradili v roku šestih let, investicija pa je ocenjena na 305 milijonov evrov.
Ljubljana – Ministrstvo za zdravje je ta teden županom Kranja, Radovljice in Jesenic predstavilo analizo primernosti lokacije nove gorenjske regijske bolnišnice. Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu Marjan Pintar, je analiza pokazala, da se lokaciji v Kranju in Radovljici razlikujeta le v podrobnostih, lokacija na Jesenicah pa ne ustreza prostorskim pogojem. Ponujene lokacije za bolnišnico so ocenili s časovnega in zdravstvenega vidika, z vidika dostopnosti, primernosti prostora, izvedljivosti investicije in stroškov izgradnje. Skupaj je nekoliko več točk kot Kranj dobila lokacija v Radovljici.
Z vidika dostopnosti posameznih naselij v regiji do posamezne lokacije za slabo minuto prednjači lokacija v Kranju, ta lokacija prednjači tudi z vidika družbene infrastrukture, ki je že na razpolago na tem območju, kažejo ugotovitve analize. Z vidika prostorske strategije razvoja Slovenije do leta 2050 ustrezata obe lokaciji, obe sta približno enako izpostavljeni hrupu in enakovredni glede kraja bivanja zaposlenih.
Lokacija v Radovljici prednjači z vidika policentričnega razvoja regije, je cenejša in hitreje izvedljiva. V Kranju je namreč lokacija evidentirana kot arheološko najdišče, kjer so predpisana izkopavanja. Prav tako po sredini parcele potekajo visokonapetostni kablovodi, ki bi jih bilo treba nujno prestaviti, za to pa sprejeti državni prostorski načrt. Lokacija v Radovljici je bolj dostopna starejšim od 65 let, po številu oskrbovancev v domovih starejših občanov pa je bil bolje ocenjen Kranj.
Analizo z naslovom »Presoja umestitve gorenjske regijske bolnišnice v prostor – primerjava potencialnih lokacij z urbanističnega in ekonomskega vidika« je sicer izdelalo podjetje iz Kopra, pri čemer so na ministrstvu poudarili, da so izbrali izvajalca, ki ni neposredno povezan z gorenjskim okoljem, prav z namenom, da bi dobili čim bolj objektivno presojo.
Ministrstvo je občinam čas, da podajo morebitne pripombe na analizo, dalo do konca tedna. Na ministrstvu jih bodo ocenili in po potrebi ocene korigirali, je pojasnil Pintar in poudaril, da je končna odločitev za lokacijo v pristojnosti države in jo bo sprejela vlada.
V Radovljici ugotovitve analize pozdravljajo, v Kranju in na Jesenicah so do nje kritični in razočarani.
Radovljica: Rezultati analize so bili pričakovani
»Po mojem prepričanju je neodvisna analiza, ki je temeljila na strokovnih argumentih, objektivnih dejstvih in že pripravljenih dokumentih občin, edina prava podlaga za določitev lokacije Gorenjske regijske bolnišnice. Zadovoljni smo, da je pokazala, da je radovljiška lokacija v prednosti,« je rezultate analize komentiral radovljiški župan Ciril Globočnik.
»Projekt smo začeli pripravljati že pred sedmimi leti in doslej je bilo vanj vloženega že ogromno profesionalno opravljenega dela, kar je zagotovo eden od faktorjev, ki nam je prinesel prednost,« je še poudaril.
Kot pojasnjujejo v Radovljici, je lokacija regijske bolnišnice v prostorskem načrtu občine Radovljica opredeljena že več kot deset let. Leta 2017 je bila izdana prostorska programska preveritev za umestitev na tem območju, ki vsebuje analizo stanja prostora, variantne rešitve umestitve bolnišnice ter smernice nosilcev urejanja prostora. Preveritev je potrdila, da lokacija v Radovljici predstavlja najboljšo lokacijo za umestitev regijske bolnišnice predvsem z vidika prometne dostopnosti neposredno z avtoceste, so pojasnili na radovljiški občinski upravi.
Kot poudarja župan Ciril Globočnik, je s prostorskimi dokumenti za bolnišnično dejavnost že zagotovljeno več kot deset hektarov veliko območje z možnostjo širitve proti vzhodu še za dodatnih sedem. So pa v Radovljici po dogovoru z DARS, DRSI in ministrstvom za zdravje izdelali tudi idejno shemo novega avtocestnega priključka, ki bo namenjen direktnemu dostopu do bodoče bolnišnice.
»Prepričan sem, da bo trezna odločitev premierja in vlade sledila rezultatom, ki jih je v analizi ugotovila stroka,« je še poudaril Globočnik, ob tem pa dodal, da se zaveda, da bo končna odločitev seveda politična.
Jesenice: Analiza je nestrokovna
Na Jesenicah so nad analizo zelo razočarani, je dejal župan Peter Bohinec. »Analiza obravnava samo dve lokaciji in je zato pristranska in nestrokovna. Takšne analize ne moremo sprejeti in bomo zato ostro protestirali in do petka na ministrstvo poslali vse argumente, ki kažejo, da se bolnišnica lahko širi na obstoječi lokaciji ali pa zgradi na Plavškem travniku,« je dejal jeseniški župan.
Kranj: Razočaranje in pričakovanje popravkov
Tudi kranjski župan Matjaž Rakovec je nad analizo razočaran, predvsem nad tem, da nekaterih kranjskih argumentov v njej niso upoštevali. Zato pričakuje, da bo ministrstvo za zdravje presojo umestitve regijske bolnišnice bistveno popravilo, preden bo o lokaciji dokončno odločala vlada. »Dejstvo je, in to kaže tudi analiza, da je kranjska lokacija po dostopu najhitrejša in najbližja za Gorenjce, saj Kranj s sosednjimi občinami predstavlja daleč največjo koncentracijo ljudi oziroma poselitve na Gorenjskem. S tem bi bolnišnica v Kranju ponudila najboljšo možno rešitev za čim večje število ljudi. Kranj kot regijsko središče razpolaga z vso potrebno družbeno infrastrukturo,« je prepričan Rakovec, ki ob tem opozarja, da analiza tudi ne upošteva dejstva, da bi bolnišnica v Kranju močno razbremenila ljubljanski klinični center.
Rakovec zavrača trditev, da je lokacija v Kranju manj primerna od radovljiške, ker bi bilo treba za izgradnjo bolnišnice prestaviti daljnovod, za kar je potreben državni prostorski načrt, kar bi časovno projekt lahko zamaknilo. »Ta problem lahko rešimo ob soglasju s pristojnim ministrstvom z istim občinskim podrobnim prostorskim načrtom, s katerim bomo v prostor umeščali že samo bolnišnico. Mestni svet je nedavno soglasno sprejel sklep, da bo kar najbolj hitro sprejemal odločitve o teh dokumentih,« je dejal. Glede potencialnega arheološkega najdišča na Zlatem polju pa Rakovec odgovarja, da sploh še ni znano, ali bodo arheološka izkopavanja res potrebna, prav tako ni znano, ali bi bila morda ta potrebna v Radovljici.
Ne drži tudi navedba, da bi v Kranju lahko imeli težave pri pridobivanju zemljišč, je opozoril Rakovec. »Skoraj dve tretjini zemljišč sta že zdaj v javni lasti, se pravi v lasti Mestne občine Kranj ali države. Ostali zasebni lastniki pa so podpisali pismo o nameri prodaje zemljišč za potrebe bolnišnice. Ta pisma o nameri smo izdelovalcu analize posredovali, pa jih je očitno prezrl.«
Kranj je bil po mnenju Rakovca neenakopravno obravnavan tudi glede hrupa: »DARS je za lokacijo v Radovljici izdal negativno mnenje zaradi hrupa, ki ga povzroča avtocesta, pa te razlike med Kranjem in Radovljico analiza sploh ni upoštevala. Izdelovalec analize je zavzel stališče, da sta lokaciji enakovredni po hrupu, kar ne drži.«
Nova bolnišnica v roku šestih let
Kot je v izjavi za medije povedal državni sekretar Pintar, je v načrtih gradnja bolnišnice s približno 600 posteljami, za kar je potrebna okoli 60 tisoč kvadratnih metrov velika parcela in dodatnih 40 tisoč kvadratnih metrov prostora za morebitne širitve v prihodnosti.
Po Pintarjevih besedah naj bi novo gorenjsko regijsko bolnišnico zgradili v roku šestih let, gradnja pa je ocenjena na 305 milijonov evrov. Vanjo bodo preselili nekatere dejavnosti iz Splošne bolnišnice Jesenice, ki bo ostala kot negovalna bolnišnica, in morda tudi iz drugih gorenjskih bolnišnic. Novi bolnišnici se bo pridružil tudi urgentni center.