Vovkovi vili bodo povrnili staro slavo
Na lokaciji Prešernove ceste na Bledu poteka obsežna rekonstrukcija stare Vovkove vile. Objekt, ki je bil več let zapuščen, bo zdaj pod okriljem novega lastnika ponovno zasijal v vsej svoji veličini.
Bled – Objekt, ki je vpisan v register kulturne dediščine in je pod zaščito Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, velja za najstarejši penzion na Bledu. Pred leti ga je kupilo podjetje Lilium Plus, ki je zdaj začelo temeljito rekonstrukcijo z namenom, da bi stara vila ponovno zaživela kot luksuzni hotel s predvidoma štirimi zvezdicami. V njem bo urejenih 27 sob, v kletni etaži pa pivnica. Projekt vodi arhitekt Egon Murič iz podjetja Muro, obnovo pa pozdravljajo tudi na Občini Bled.
Kot je pojasnil glavni projektant Egon Murič, gre za izredno zahtevno rekonstrukcijo. »Objekt je bil več kot dvajset let zapuščen, streha je puščala in voda je prodirala v notranjost, zato so bile medetažne konstrukcije na eni strani podrte,« je dejal. Dodal je, da je bil prvotni objekt v svoji zgodovini večkrat dozidan in deležen konstrukcijskih posegov. »Stare elemente smo skušali ohraniti, kolikor je bilo mogoče, medtem ko bomo novejše izdelali povsem na novo. Vse, kar bo narejeno na novo, pa bo sledilo slogu nekdanje podobe vile, ki bo tako ohranila praktično enak videz,« je pojasnil. V skladu z dogovorom z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije bodo delno ohranjene tri ulične fasade. »Konservatorka Nataša Ülen skrbi, da so vsi posegi skladni z zahtevami zavoda.«
Investicija gradbenih del, ki jo financira lastnik vile, podjetje Lilium Plus, bo po Muričevih besedah predvidoma vredna 3,5 milijona evrov, notranja oprema pa bo zahtevala dodatnega 1,5 milijona evrov. Rekonstrukcijska dela na objektu, ki jih izvaja Gorenjska gradbena družba, bodo predvidoma zaključena marca 2026. »Gradnja je nekoliko omejena zaradi turistične sezone, saj mora biti v poletnih mesecih čim manj moteča,« je povedal projektant.
V nadaljevanju bi radi oživili tudi zaledni del, kjer je bilo nekoč kopališče, kar pa je povezano s prostorskimi akti. »Trenutno prostorski akti tega ne dopuščajo, zato smo podali pobudo za spremembo občinskega podrobnega prostorskega načrta za to območje,« je še navedel Murič.
Nekoč gospodarile Vovkove hčere
Vila, kjer so nekoč gospodarile hčere Antona Vovka - Martinovca, je leta 1890 zaživela kot Penzion pri Antonu Vovku, glede na razpoložljive podatke pa sta bila pritlični in nadstropni del današnje stavbe zgrajena okoli leta 1904. Po drugi svetovni vojni je bil penzion podržavljen, upravljal ga je sindikat PTT Jugoslavije, kasneje PTT Slovenije.
Leta 1983 ga je odkupil Sekretariat za narodno obrambo SFRJ in ga skupaj s hotelom Svoboda (današnji hotel Astoria) odprl kot restavracijo. V spodnjih prostorih je bila urejena vinska klet, nato pa pivnica, ki je obratovala vse do zaprtja. Sam objekt je vso svojo zgodovino služil za počitniške in turistične namene. Stavba je do danes ohranila svoj osnovni tloris s kletjo, pritličjem in nadstropjem s petdesetimi ležišči. Objekt so naknadno na vzdolžni stranici dvignili za nadstropje, prizidali so verande v pritličju ter balkone na severni stranici nad vhodom.
Še nekaj objektov, ki kazijo podobo kraja
Prenovljena Vovkova vila, ki je umeščena med dva pomembna objekta, novi prizidek Zdravstvenega doma Bled in hotel Astoria, bo obogatila turistično ponudbo Bleda in obenem tudi ohranila pomemben del kulturne dediščine kraja. »Vsaka obnova prispeva k urejenosti Bleda in prinaša dodano vrednost. Če gre za tako zgodovinsko pomembno vilo, kot je Vovkova vila, je vrednost še večja,« je dejal blejski župan Anton Mežan, ki je vesel in hvaležen, da je investitor pristopil k obnovi. Napovedal je, da bo občina ob zaključku rekonstrukcije objekta obnovila in nekoliko zamaknila cesto, ki vodi do vile in prizidka.
Na Bledu je še nekaj podobnih objektov, ki kazijo podobo kraja. »Lani sem stopil v stik z večino lastnikov propadajočih blejskih objektov. Vsak ima svoje načrte, vendar sem vesel, da so se nekateri premaknili naprej. Obnavlja se tudi stavba na Prešernovi cesti, kjer je bila nekoč Sodarjeva domačija. Nekateri objekti čakajo na prostorske načrte, drugi na dediščinske odobritve, tretji na dokončanje južne razbremenilne ceste. Določene obnove naj bi stekle, ko bodo na jezerski obali vzpostavljeni boljši pogoji,« je še povedal Mežan.