Pred potovanji v ambulanto
Ambulante za potovalno medicino delujejo v vseh devetih območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Kristina Orožen, dr. med., spec., vodja Enote za nalezljive bolezni NIJZ OE Kranj, poudarja: »V ambulantah potnike pred potovanji celostno obravnavamo in jim svetujemo glede zaščitnih ukrepov na potovanju, vključno z obveznimi in priporočenimi cepljenji, zaščito z zdravili ter splošnimi preventivnimi ukrepi, kot so higiena rok in zaščita pred piki insektov.« Med pandemijo se je število potnikov v ambulantah za potovalno medicino močno zmanjšalo. Zdaj, po koncu pandemije, pa opažajo vsakoletno povečanje števila potnikov, ki iščejo storitve teh ambulant, saj se je število mednarodnih potovanj vrnilo na predpandemsko raven.
»Ob posvetu v ambulanti potnika celostno obravnavamo, upoštevajoč njegovo osnovno zdravstveno stanje, morebitna zdravila in destinacijo potovanja,« dodaja Kristina Orožen. »Priporočamo ukrepe, prilagojene sezoni potovanja, ki so podprti z dokazi, in tako zmanjšujemo zdravstvena tveganja na potovanju.« Po vrnitvi potnikov iz tropskih in subtropskih krajev se najpogosteje pojavljajo potovalne driske, okužbe dihal, poškodbe in piki žuželk. Zato svetujejo, da potniki, ki načrtujejo potovanje v oddaljene kraje, obiščejo potovalno ambulanto vsaj mesec dni pred odhodom.
»Naš cilj je zagotoviti varno in prijetno bivanje v tujini s čim manjšimi zdravstvenimi tveganji,« je še dejala vodja kranjske enote NIJZ in dodala, da posvet pred potovanji še posebno priporočajo vsem kroničnim bolnikom, družinam z majhnimi otroki, nosečnicam ter starostnikom.