Film Tu pa tam je star dvajset let
V sklopu letošnjega kranjskega Tedna mladih so v sredo na vrtu kranjskega kina Mojkino pripravili zanimiv večer, posvečen filmu Tu pa tam. Pred rojstnodnevno projekcijo se je predstavila tudi prisotna zasedba filma, predvsem glavni igralci: Toni Cahunek, Klemen Bučan, Miki Bubulj in Adi Omerović.
Pravijo, da je omenjeni film, pod katerega se podpisuje danes že prepoznavni režiser, Kranjčan Mitja Okorn, zaznamoval Prešernovo mesto in na slovenski filmski sceni pustil močan pečat. Očitno bo nekaj res na tem, saj je rojstnodnevna projekcija, ki je potekala pod milim nebom, na vrtu kranjskega kina Mojkino – in to po toliko letih – pritegnila ogromno ljudi. Med njimi je bilo veliko mladih.
Tu pa tam niti ni bil nizkoproračunski film, temveč so ga posneli tako rekoč brez proračuna, zelo hitro pa je postal hit. V bistvu se je rodil iz ideje treh oziroma najprej dveh Kranjčanov, ki sta želela posneti film, pritegnila zanimanje takratnega zaljubljenca v svet filma Mitje Okorna in po takšnih in drugačnih resnih in zabavnih peripetijah je na koncu nastal film, ki je pred dvajsetimi leti doživel slovensko premiero. Od samih začetkov snemanja filma pa je preteklo že nekaj več kot dvajset let.
Film je črna komedija, ki so jo v celoti posneli v Kranju, zgodbo pa črpa iz takratnega resničnega »podzemeljskega« dogajanja gorenjske prestolnice. Adi Omerović, Toni Cahunek, Klemen Bučan in Miki Bubulj nastopajo v naslovnih vlogah Turčina, Storža, Buddhe in Ortiča. So štirje kranjski liki, okoli katerih se dejansko vrti celotna zgodba filma, ki pa se zaplete, ko se fantje odločijo, da bo odtlej njihovo življenje preprostejše. Najstniki se namreč raje »okajajo«, kot pa da bi počeli kaj koristnega. Tako si od mafijca Frenka izposodijo sto tisoč nemških mark, da bi s tem denarjem preprodali nekaj hi-fi elektronike. Vendar se Storž še isti dan spre s svojim dekletom Barbi, ki mu denar odpelje. Fantje se znajdejo v nezavidljivem položaju: imajo teden dni časa, da zberejo izgubljeni denar skupaj z visokimi obrestmi, preden jim Frenk kaj stori. Ko jim po številnih zapletih to tudi nekako uspe, pa Ortič povzroči preobrat: ves njihov zaslužek zaigra na ruleti …
Tokrat smo pred projekcijo filma izvedeli precej zanimivega iz zakulisja snemanja filma, kako so potekale avdicije, o sendvičih, ki so bili ves čas snemanja glavna »sponzorska« malica, o neskončnem ponavljanju prizorov ... Nekje se je našel celo originalni scenarij filma, ki je v občinstvu dobil tudi novega lastnika. Vodenje pogovora so sicer zaupali Klemnu Bučanu, a ko je dejal, da če preda mikrofon Mitji Okornu, potem ga ta ne bo izpustil iz rok in za debelo uro smo dobri, ni bil daleč od resnice. Adi Omerović je bil navdušen, da se je odzvalo toliko ljudi, Miki Bubulj pa se je pošalil, da je že v filmu preizkusil svoje prodajne veščine, zdaj pa je res zaposlen v prodaji. Med drugimi smo izvedeli tudi, da sta bila v mladih letih Cahunek in Okorn soseda in da si nista bila ravno naklonjena.
V filmu so med drugim nastopili tudi Pavle Okorn, oče Mitje Okorna, Igor Bračič, del znamenitega tandema Slon in Sadež, Boštjan Gorenc - Pižama, Jože Robežnik, ki ga danes lahko gledamo kot sovoditelja razvedrilne oddaje na Televiziji Slovenija, Vito Rožej in drugi. Ženskih vlog v filmu ni bilo prav veliko, glavno vlogo Barbi pa je odigrala Adrijana Balukčič.