Gorenjski kampi se v teh dneh pospešeno polnijo. Turistični delavci pričakujejo dobro sezono. / Foto: Tina Dokl

Slabša pomlad, dobri obeti v gorenjskih kampih

Ker sezono v kampih pomembno kroji vreme, je tudi večina gorenjskih kampov v letošnji vremensko pestri predsezoni beležila nekaj slabši obisk kot v preteklih letih. A obeti za julij in avgust so, tako za zdaj kažejo rezervacije, dobri.

Lesce, Bohinjska Bistrica, Gozd - Martuljek – Kamp Šobec, eden največjih in najlepših kampov v regiji, se v teh dneh pospešeno polni. »Ko se vreme dokončno umiri in se zaključi še nogometno evropsko prvenstvo, bo tudi v kampih tako, kot je običajno za vroče poletne mesece,« je stanje na kratko povzel Uroš Ambrožič, direktor Kampa Šobec, ki je v lasti Turističnega društva Lesce.

Tako kot številni kampi po Sloveniji in Evropi je tudi na predsezono na Šobcu, ki ga za goste tradicionalno odpirajo za veliko noč, pomembno vplivalo nestabilno pomladansko vreme. »Zaradi vremenskih razmer je bil tudi obisk nekoliko slabši kot sicer v tem obdobju, glede na rezervacije pa lahko pričakujemo, da bo poletna sezona glede obiska vsaj takšna kot lanska.«

Lansko so sicer zelo zaznamovala poletna neurja s poplavami, ki so prav na vrhuncu sezone dobesedno izpraznila kamp, a gostje so se, takoj ko so se razmere umirile, vrnili in do konca poletja ponovno do zadnjega kotička napolnili kamp.

Kot je povedal Ambrožič, so glede na lanske izkušnje letos še bolje pripravljeni tudi na odzivanje ob naravnih ujmah. »Zadovoljni smo s tem, kako smo obvladali situacijo, a smo kljub temu preverili in dopolnili vse dokumente in protokole, ki se nanašajo na tovrstne in podobne situacije, in jih prilagodili razmeram. Prav tako smo kot člani združenja kampov podpisali evropsko deklaracijo, s katero smo se zavezali, da bomo ukrepe ob naravnih ujmah uskladili z ukrepi, ki veljajo na ravni EU.«

Bohinj: slabši maj, obeti dobri

Glede na slabo vreme in relativno nizke temperature v aprilu, maju in juniju je bil tudi v kampu obisk gostov, ki so izrazito občutljivi na vremenske razmere, nekoliko pod pričakovanji, ugotavljajo tudi v Bohinju. Kot je povedal Boštjan Mencinger, predsednik Turističnega društva Bohinj, ki ima v lasti Kamp Danica v Bohinjski Bistrici, je bil vpliv vremena posebej izrazit maja, ko sploh ni bilo daljšega obdobja sončnega vremena in je bil obisk kar za petino slabši kot lani. »Predvsem se je poznala vremensko slabša zadnja tretjina meseca, ko bi morale biti vremenske razmere že prijetne za kampiranje in je obisk tradicionalno dober. Nekaj slabši obisk kot lani in predlani je bil tudi junija, ko ni bilo dalj časa trajajočega vročinskega vala oziroma vsaj suhega obdobja, ki običajno napolni kamp.«

V Bohinju sicer pričakujejo, da bosta julij in avgust boljša kot lani, in upajo, da se bodo tokrat izognili hujšim vremenskim neprilikam, ki so bile lani žal zelo pogoste. »Če teh ne bo, bomo zagotovo nadoknadili izpad iz predsezone. Rezervacije kažejo dobro in z optimizmom pričakujemo glavno sezono. Želimo si tudi prijetnega septembra, ko je izkušnja Bohinja zaradi manjše gneče lahko še boljša.«

Kot je še povedal Mencinger, so lani dobili izkušnje, kako ravnati v primeru prihajajočih neviht ter kako v takšnih razmerah pravočasno obveščati goste in jih usmerjati. »Ob kampu imamo športno dvorano, ki jo v primeru neurij lahko uporabimo, da so gostje v njej na varnem. Močan veter je sicer tisti, ki se ga v kampu najbolj bojimo, hudourniške poplave nas k sreči ne ogrožajo tako zelo, saj Sava zaradi jezera ne narašča izjemno hitro in je dogajanje bistveno bolj predvidljivo,« je povedal in dodal, da se gostje na opozorila odzivajo zelo različno, predvsem na podlagi sprotnih izkušenj.

Bled: kljub dežju polno zasedeni

Camping Bled, ki deluje v okviru družbe Sava Turizem, pa je vse od aprila, ko so ga odprli, kljub številnim deževnim dnem zelo dobro, večinoma polno zaseden. »V predsezoni je bila večina naših gostov iz Nemčije, sledili so Nizozemci, Britanci, Poljaki, Avstrijci, Italijani, Čehi in Madžari. Že tretje leto zapored beležimo porast gostov iz Poljske, predvsem ob praznikih in počitnicah. Pričakujemo uspešno sezono kampiranja. Kamp je za meseca julija in avgusta polno rezerviran,« je povedala Nika Morič.

Kot je poudarila, se tudi pri njih zavedajo, da je varnost gostov ključna za zagotavljanje udobnega bivanja v prijetnem okolju narave, zato so po lanskoletnih poplavah določena območja kampa dodatno uredili in zavarovali. »Postavili smo posebne varovalne ograje proti zemeljskim plazovom vzdolž kampa, kar nam omogoča dodatno zaščito pred morebitnimi neurji. Prav tako smo poglobili jarke za učinkovitejše odvajanje meteorne vode in preprečevanje morebitnih poplav. Posebno pozornost smo namenili tudi arboristični negi drevnine po kampu. Skupaj z arboristi plezalci smo pred odprtjem kampa skrbno očistili drevesne krošnje, kar nam bo pomagalo zagotoviti varnost med neurji in olajšati bivanje našim gostom. S temi ukrepi si prizadevamo ustvariti čim bolj varno okolje za vse obiskovalce našega kampa.«

Pričakujejo podobno število nočitev kot lani

Kamp Špik v Gozdu - Martuljku je odprt in goste sprejema celo leto, povečan delež nočitev pa se začne z junijem, je povedala Maša Koglot iz družbe Hit. V kampu načrtujejo, da bodo letos ustvarili podobno število nočitev kot lani – s približno 48 tisoč gosti. »Vreme je pomemben dejavnik pri klasičnem kampiranju s šotori, se pa z leti trend preusmerja k potovanjem z avtodomi, kar omogoča večjo prilagodljivost glede vremenskih razmer. Največ gostov čez poletje prihaja iz Nemčije, sledijo Slovenci, Čehi, Nizozemci …« Kot je še dodala Maša Koglot, gostje cenijo gostoljubje, urejenost in čistočo kampa, kar jim omogoča, da se med bivanjem počutijo dobro in udobno.

Nihče si ne tega želi, a kaj, če se ponovi naravna ujma, ki smo jim bili priča v lanskem letu? »V primeru nenadnih oziroma obsežnejših vremenskih sprememb so v Kampu Špik pripravljeni in dogovorjeni, da se gostje usmerijo v Hotel Špik, kjer bodo na varnem pod streho lahko počakali, da bo najhujše mimo,« odgovarja sogovornica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / nedelja, 22. november 2015 / 10:08

Mikavni za reklamne filme

Stara gorenjska mestna jedra, naravne »kulise« in kulturne znamenitosti so mikavne tudi za komercialna snemanja reklamnih filmov. V nekaterih občinah za tovrstna snemanja zaračunavajo takso (ali si za...

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 17. marec 2009 / 07:00

Malčki spoznavali glasbila

V Glasbeni šoli Kranj v sklopu praznovanja stote obletnice pripravljajo predstave, s katerimi otrokom iz kranjskih vrtcev in osnovnih šol predstavljajo inštrumente.

Kronika / torek, 17. marec 2009 / 07:00

Motoristi znova na cestah

Lepo in suho vreme je na ceste že privabilo prve motoriste, ki sodijo med najbolj ranljive udeležence v cestnem prometu.

Cerklje na Gorenjskem / torek, 17. marec 2009 / 07:00

Nov hangar na letališču

Na brniškem letališču bodo do konca leta zgradili nov hangar za opremo za oskrbo letal.

Kranj / torek, 17. marec 2009 / 07:00

Odločno proti gradnji blokov

Skupina krajanov Primskovega je uspela s pritožbo na Vrhovnem sodišču. Kaj in ali sploh se bo gradilo ob Domu krajanov?

Slovenija / torek, 17. marec 2009 / 07:00

Nasilju se je treba upreti

Vlada je sprejela resolucijo o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini 2009-2014 in jo predlagala v sprejem državnem zboru.