Igralci so z dramsko igro Na morje v Gorje poskrbeli, da je občinski praznik minil v znamenju humorja. / Foto: Gorazd Kavčič

Občinski in državni praznik počastili z igro

Minuli četrtek so se občani Gorij zbrali, da bi proslavili občinski in državni praznik ter obenem počastili zaslužne posameznike, ki s svojim delom pomembno prispevajo k lokalni skupnosti.

Gorje – S slavnostnim govorom je dogodek začel župan Peter Torkar. »Ob vsakem praznovanju se veselimo, ko pogledamo nazaj in razmislimo, kaj vse smo dosegli od zadnjega praznovanja,« je dejal župan. »V Gorjah se je v preteklem letu zgodilo veliko pomembnih dogodkov.« Med odmevnejšimi dogodki je poudaril avgustovsko neurje v dolini Radovne, ki je močno prizadelo območje, praznovanje 130. obletnice odprtja soteske Vintgar ter nedavno praznovanje 130-letnice delovanja PGD Gorje. Župan je poudaril dejavnosti lokalnih društev, ki po njegovih besedah pomembno prispevajo k družbenemu življenju v Gorjah. »Investicije in razvoj infrastrukture v naši občini pa so predvsem rezultat predanih občinskih svetnikov, ki potrdijo občinski proračun,« je poudaril Torkar in optimistično napovedal gradnjo Gorjanskega doma za jesen 2025. Ob koncu svojega nagovora je župan izrazil tudi skrb za ohranjanje naravnega okolja in bogate zelene pokrajine, ki obkroža Gorje. »Naš cilj je ohraniti to čudovito naravo, vodne vire in skrbeti za prihodnje generacije, tako kot smo to počeli doslej.«

Na morje v Gorje

Občinski in državni praznik so tokrat počastili z dramsko igro Na morje v Gorje, ki jo je ustvarila Špela Torkar, na odrskih deskah Gorjanskega dela pa so jo uprizorili igralci Kulturnega društva Gorje. Skozi zgodbo ljubljanske družine, ki se v zadnjem trenutku odloči za dopust v Gorjah, neznani krajini, ki preseneti tako starše kot otroke, so igralci prikazali lepote občine. Predstava je bila izvedena v lokalnem narečju in je poudarila kulturne posebnosti Gorij ter skozi humoren in čustven prizvok prikazala gorjansko življenje. Za glasbeno popestritev dogajanja so poskrbeli Darko Peterman, Valentin Berger in Jani Potočnik, dogodek pa je povezovala Ana Marolt.

Občinska priznanja

Slovesnost je bila tudi priložnost za podelitev občinskih priznanj za leto 2024. Priznanje Občine Gorje je prejela Petra Kraigher, učiteljica na Osnovni šoli Gorje, ki že 24 let aktivno deluje pri Krajevni organizaciji Rdečega križa Gorje. Prvo leto svoje zaposlitve na šoli je prevzela mentorstvo pomladka Rdečega križa, skozi njeno delovanje pa so številni mladi spoznali vrednote solidarnosti in človečnosti. Bernarda Poklukar Novak je prejela plaketo Občine Gorje za svoj dolgoletni prispevek na kulturnem, cerkvenem in družbenem področju. Kot so poudarili v obrazložitvi, Bernarda Poklukar Novak, članica različnih gorjanskih društev, na vseh segmentih družbenega življenja v Gorje prinaša nov zagon in večjo prepoznavnost občine. Z zlatim zvonom Občine Gorje pa so počastili Edvarda Torkarja, ki je bil kar 59 let zvest Godbi Gorje, v kateri je igral pozavno na poteg. Poleg udejstvovanja v godbeništvu je Torkar, ki je že od mladih nog zapisan planinskemu društvu, tudi dolgoletni član Civilne zaščite Gorje. Kot so poudarili, si zlati zvon zasluži, saj je s svojim delom odličen zgled za celotno skupnost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Rodbinsko srečanje Podgrivarjevih

Pri Šoštarju v Davči se je junija prvič srečala Podgrivarjeva rodbina. Iz nje izvirata tudi plezalska družina Štremfelj iz Kranja in nekdanji minister za gospodarstvo Metod Dragonja.

Objavljeno na isti dan


Splošno / / 07:00

Za učence klavirja

V začetku decembra je bil v kapeli Puštalskega gradu koncert, na katerem so predstavili novo zbirko edicij slovenskih skladateljev Slovenski skladatelji mladim pianistom. Izbor skladb, ki...

Šport / / 07:00

Pokljuka gosti biatlonce

Na Pokljuki so se danes začele tekme svetovnega pokala v biatlonu. Za začetek je zmagal Norvežan Svendsen. Pohvale organizatorjem.

Šport / / 07:00

Prva zmaga v karieri Rusinje Jurjeve

Žensko posamično preizkušnjo na 15 kilometrov je dobila Rusinja Ekaterina Jurjeva. Teja Gregorin na 18. mestu.

Šport / / 07:00

Zmagal naslednik Bjoerndalna

Posamično tekmo pri moških je dobil 22-letni Norvežan Emil Hegle Svendsen. Zmagal je prvič v karieri in prvič na tekmi zadel vseh dvajset strelov. V točkah tudi Klemen Bauer.

Gorenja vas-Poljane / / 07:00

Srečni trinajsti otroci

V občini Gorenja vas-Poljane je danes še šesterica, ki so se rodili kot trinajsti otrok. Ni potrebno posebej poudarjati, da jih je vedno manj, saj se le malo staršev odloča za pet, šest otrok, do trin...