Vožnja pod vplivom droge
Vožnja pod vplivom psihoaktivnih snovi je zelo nevarna, stanje pa je glede na izsledke nacionalne raziskave skrb vzbujajoče, so opozorili na novinarski konferenci Agencije za varnost prometa in policije.
Do konca junija poteka nacionalna preventivna akcija Droge, prva tovrstna doslej. V času akcije policisti izvajajo poostren nadzor nad vozniki pod vplivom alkohola in/ali prepovedanih drog.
Ljubljana – Več kot četrtina vprašanih v nacionalni raziskavi Uporaba drog, alkohola in drugih psihoaktivnih snovi v povezavi z vožnjo motornega vozila, narejeni na vzorcu 3301 anketirancev, je v zadnjem letu uživalo droge, med katerimi prednjačijo kanabis, kokain, ekstazi, halucinogene droge in pomirjevala.
»Na Agenciji RS za varnost prometa opozarjamo o nevarnostih vožnje pod vplivom psihoaktivnih snovi. Vendar je kar 61 odstotkov anketirancev na vprašanje, ali so v zadnjem letu po zaužitju droge tudi vozili, odgovorilo pritrdilno. Še bolj skrb vzbujajoč je podatek, da jih je skoraj polovica zraven pila alkohol. Naravnost alarmantno pa je, da je 40 odstotkov voznikov pod vplivom drog vozilo vsaj enega sopotnika in v 91 odstotkih primerov so sopotniki vedeli, da voznik vozi pod vplivom drog,« je povedala mag. Simona Felser, direktorica Agencije za varnost prometa. Kot ključne usmeritve v agenciji poudarjajo povečanje frekvence in intenzivnosti policijskih nadzorov, izboljšanje ozaveščanja in izobraževanja, strožje kazni za vožnjo pod vplivom alkohola in drog ter povečanje dostopnosti programov za zdravljenje odvisnosti. Agencija je letos priskrbela dodatnih tisoč hitrih testov za droge, ki jih je ta teden predala policiji.
Neustrezno psihofizično stanje voznikov ima po podatkih policije še vedno najpomembnejši posredni vpliv na nastanek prometnih nesreč. Okrog desetina prometnih nesreč je povezana z vožnjo pod vplivom alkohola, v zadnjih letih pa se policisti vse pogosteje srečujejo tudi z vozniki, ki vozijo pod vplivom prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi. »Gre za področje, ki je z vidika nadzora veliko zahtevnejše kot preizkušanje alkoholiziranih voznikov, zato policiste usposabljamo, da na podlagi telesnih znakov prepoznajo simptome, da je neka oseba lahko pod vplivom psihoaktivnih snovi,« je povedal Robert Vehovec iz Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi. Po njegovih besedah lahko iz izkušenj v tujini pričakujemo, da se bo problematika na tem področju v Sloveniji zagotovo povečala. »V policiji se zato zavedamo, da bo treba v prihodnje nadzor na tem področju krepiti,« poudarja Vehovec.
V letošnjih prvih petih mesecih se je zaradi povzročiteljev pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi pripetilo 28 prometnih nesreč, v katerih so umrli trije udeleženci, sedem se jih je hudo poškodovalo, pet pa lažje. Policisti so odredili 598 strokovnih pregledov na droge, od tega je bilo 69 rezultatov pozitivnih in 95 negativnih, 351 udeležencev je pregled odklonilo. Lani se je zaradi povzročiteljev pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi pripetilo 92 prometnih nesreč, od tega 44 s telesno poškodbo udeleženca. Policisti so odredili 1505 strokovnih pregledov na droge, od tega je bilo 264 rezultatov pozitivnih, 276 negativnih, 812 udeležencev pa je pregled odklonilo.