V Kamniku sodobnejši način parkiranja
V Kamniku bodo posodobili skoraj dvajset let star sistem parkiranja. Predvidoma od jeseni bo tako plačevanje parkirnine možno tudi z mobilno aplikacijo.
Kamnik – Sistem plačljivega parkiranja v središču mesta so v Kamniku uvedli leta 2005, kot pa pravijo na občinski upravi, bodo v kratkem vpeljali sodobnejši sistem, ki bo podpiral tudi priljubljeno mobilno aplikacijo EasyPark, ki jo že uporabljajo v številnih slovenskih mestih in občinah.
Uporabniku omogoča, da z uporabo pametnega telefona uredi parkiranje, po potrebi tudi na daljavo podaljša čas parkiranja in na koncu poravna račun. Sistem je povezan z upravljavcem parkirišča, zato redarji vidijo, da ima določeno vozilo aktivirano parkirnino, in ne izrečejo globe. Kljub temu pa bodo v Kamniku še vedno omogočali tudi plačevanje z gotovino, kot je to veljalo doslej. Kot pravi kamniški župan, bodo cene ostale na podobni ravni. Danes ura parkiranja na plačljivih parkiriščih v mestu stane pol evra.
Po besedah kamniškega župana Mateja Slaparja glede samega režima parkiranja po novem ne bo bistvenih razlik. Kratkoročno polurno parkiranje na nekaterih parkirnih mestih v samem središču mesta, v bližini pošte, banke in trgovin, bo brezplačno. Še vedno bodo plačljiva večja parkirišča, npr. na Frančiškanskem trgu ter pri policijski postaji in na Tomšičevi ulici. Nekoliko bolj oddaljena parkirišča pri Domu kulture Kamnik, stadionu in drugod pa bodo še naprej ostala brezplačna.
Na novo bodo uredili tudi sistem dovolilnic oz. abonmajev za prebivalce mestnega središča. »Ogledali smo si nekaj dobrih praks drugod po Sloveniji, a odločitve o tem, na kakšen način bomo to uredili, še nismo sprejeli,« pravi župan, ki pa je potrdil, da bodo na določenih parkiriščih na ta način lahko parkirali tudi stanovalci Šutne, ki sicer doslej dovolilnice niso imeli.
Nov sistem bo zaživel jeseni. »Med poletjem bomo pripravili vse potrebno in septembra občinskemu svetu predlagali spremembo odlokov, kjer bo to potrebno, nato pa se nadejamo, da bo novi sistem jeseni zaživel tudi v praksi,« pravi Slapar.