Prešernova domačija dočakala začetek obnove
V petek sta ministrica za kulturo Asta Vrečko in direktor podjetja Kovinar gradnje ST Jernej Mrak podpisala pogodbo za obnovo in preureditev Prešernove domačije v sodoben muzejski kompleks.
Začetek obnove je predviden še v tem mesecu, dela bodo trajala približno osem mesecev, celotna obnova pa bo zaključena najpozneje do začetka leta 2026.
Vrba – Celovita obnova Prešernove domačije v Vrbi, ki je v državni lasti, bo obsegala rekonstrukcijo gospodarskega poslopja s pripadajočo zunanjo ureditvijo, konservatorske posege na Prešernovi hiši in skupno komunalno ureditev med objektoma. Naložbo v vrednosti 2,9 milijona evrov bo v celoti financiralo ministrstvo za kulturo, pri čemer so sredstva zagotovljena iz evropskih virov in proračuna ministrstva. Po napovedih kulturnega ministrstva bodo dela zaključena do začetka leta 2026.
Kulturna ministrica Asta Vrečko je bila ob podpisu pogodbe zadovoljna, da so po dolgih letih prizadevanj zagnali celostno obnovo Prešernove rojstne hiše. »S tem bo pridobila nove prostore in dvorišče ter tako postala sodoben muzejski kompleks z dodatnimi vsebinami in prireditvenim prostorom,« je poudarila. Spomnila je, da so spominske hiše, kot je Prešernova, zelo obiskane in priljubljene, tovrstne obnove pa so poleg ohranjanja kulturne dediščine in izobraževanja pomembne tudi za kulturni turizem in lokalno gospodarstvo.
Domačija bo zaživela v polni meri
Projekt vključuje konservatorske posege na Prešernovi rojstni hiši ter rekonstrukcijo Ribčevega gospodarskega poslopja, ki je prav tako spomeniško zaščiteno. Država ga je odkupila od zasebnega lastnika leta 2019, do zdaj pa ni bilo odprto za javnost. Del gospodarskega poslopja, ki je bil prizidan na črno in ga je bilo treba legalizirati, bodo porušili.
Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar, je bila Prešernova hiša obremenjena z različnimi podpornimi funkcijami, ki se zdaj umikajo v nov interpretacijski center v gospodarskem poslopju. »Hiša bo tako lahko polno zaživela kot spomenik s svojo pričevalnostjo, prav tako domačija kot celota. Obiskovalcem, ki so se pogosto stiskali na majhnem prostoru, bo na voljo več prostora, Zavod za turizem in kulturo Žirovnica kot upravljavec pa bo lahko bolje razvijal program,« je povedal Čelik Vidmar.
V pritličju interpretacijskega centra bodo uredili recepcijo, manjšo trgovino, garderobo, prostor za muzejsko razstavo, sanitarije in servisne prostore. Nadstropje bo skoraj v celoti namenjeno večnamenskemu prostoru, ob njem bodo dodatne sanitarije in stopnišče, ki bo vodilo v mansardni prostor s pisarnami. Dostop do nadstropja bo možen tudi z dvigalom.
V Prešernovi rojstni hiši, ki je konstrukcijsko v dobrem stanju, bodo v skladu s konservatorskim načrtom obnovili strojne in elektro inštalacije ter poskrbeli za protipožarno ureditev. Sanirali bodo strešno konstrukcijo in izvedli konservatorsko-restavratorske posege na ometih, kamnitih in lesenih elementih, opečnem tlaku in kovinski stavbni opremi. Obnova bo vključevala tudi celovito komunalno ureditev domačije.
»Po končani obnovi bodo obiskovalci ogled začeli v interpretacijskem centru in zaključili z muzejsko etnološko obarvano postavitvijo v Prešernovi rojstni hiši,« je pojasnila ministrica in dodala, da v prihodnje načrtujejo tudi obnovo sosednjega objekta Vrba 1, katere lastnik je prav tako država.
Obnova zaključena do začetka leta 2026
Gradbeno dovoljenje za obnovo gospodarskega poslopja ob Prešernovi hiši je bilo pridobljeno decembra 2023. Začetek obnove je predviden še v tem mesecu, dela bodo trajala približno osem mesecev, celotna obnova pa bo zaključena najpozneje do začetka leta 2026. »Prešernova rojstna hiša bo v času obnove nekaj časa zaprta, tudi zavoljo varnosti obiskovalcev in hitrejšega poteka del,« je še povedala Asta Vrečko. Ministrstvo za kulturo bo večino sredstev za celovito obnovo v okvirni vrednosti 2,9 milijona evrov sofinanciralo z evropskimi sredstvi iz Načrta za okrevanje in odpornost.
Začela se bo tudi gradnja obvoznice
Celovito obnovo pozdravljajo tudi v lokalni skupnosti, ki si je za to prizadevala vrsto let. Žirovniški župan Leopold Pogačar je poudaril, da bo kulturna dediščina njihovih krajev s prenovljeno Prešernovo domačijo dobila novo dimenzijo, poleg tega bo pomembno prispevala k razvoju kulturnega turizma. Prepričan je, da bo z dobrih sodelovanjem ministrstva za kulturo in lokalne skupnosti Vrba postala epicenter slovenske kulture. Da pa bi razbremenili promet v kraju, bo občina zgradila in v celoti sama financirala 3,1 milijona evrov vredno obvoznico. Njena gradnja se bo začela predvidoma jeseni, potekala bo v fazah in bo zaključena v dobrih dveh letih.