(P)ostanite del moštva
V luči dneva slovenskega krvodajalstva je v Nacionalnem nogometnem centru Brdo potekala predstavitev pobude (P)ostani del moštva, ki združuje Zavod RS za transfuzijsko medicino, Zvezo nogometnih sodnikov Slovenije s podporo Nogometne zveze Slovenije in Rdeči križ Slovenije.
Cilj pobude je poudariti pomen krvodajalcev za zdravstvene programe ter vlogo nogometnih sodnikov kot ambasadorjev in podpornikov krvodajalstva. »Krvodajalsko moštvo v Sloveniji je veliko in za tiste, ki so že del moštva, želimo, da tudi ostanejo. Želimo si več mladih, zdravih in družbeno odgovornih posameznikov – želimo si, da tudi oni postanejo del moštva. In biti del moštva ne pomeni biti zgolj in samo krvodajalec,« je v uvodu pojasnila generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije Cvetka Tomin. Podpora športnih organizacij je ključnega pomena, saj športniki in sodniki predstavljajo pozitivne vrednote, kot so sodelovanje, odgovornost in zdrav življenjski slog, ki je bistven za darovanje krvi in učinkovito zdravljenje bolnikov. Vodja sodniškega oddelka Zveze nogometnih sodnikov Slovenije Žiga Dobrun: »Naša osnovna želja je bila krvodajalska akcija in res smo veseli, da je iz te začetne želje nastala čudovita ideja, ki se z današnjim dnem uresničuje, in prepričani smo, da bo veliko ljudi postalo del moštva in da bodo po najboljših močeh podprli krvodajalstvo.«
Kdo so člani moštva
Pred kratkim smo se tudi sami udeležili krvodajalske akcije, ki je potekala v Kranju, da bi preverili, kdo so tisti, ki so že del krvodajalskega moštva. Akcije v Kranju se je udeležilo 180 krvodajalcev, med njimi tudi Bojan Barišič. »Sem reden krvodajalec, še posebno po tem, ko je moj oče potreboval kri. Sicer je umrl, vendar mu je kri podaljšala življenje, bil je popolnoma drug človek. Spodbujam tudi druge, krvodajalstvo se mi zdi zelo pomembno, da si ljudje pomagamo med sabo,« je dejal Barišič, ki že 25 let trikrat letno daruje kri, po novem pa tudi plazmo. Stanje krvnih zalog se dnevno spreminja. Na dan krvodajalske akcije v Kranju (30. maj) so bile zaloge zadovoljive. »Trenutno ni izrazitega pomanjkanja določene krvne skupine, zaloge so zadovoljive, vsekakor so dobrodošli vsi krvodajalci, vsakič znova pa še posebno lepo vabimo krvno skupino RhD negativni, ki je v manjšini in posledično zaloge hitreje poidejo,« je pojasnila zdravnica Katja Berk Lahajner z Zavoda Republike Slovenije za transfuzijsko medicino. Po njenih besedah ima krvodajalstvo v Sloveniji dobro, dolgoročno tradicijo. »Verjamem, da smo zavedni krvodajalci. Krvodajalstvo je namreč izrednega pomena – ne le za ponesrečence, temveč predvsem za hematološke paciente, ki so življenjsko odvisni od krvodajalcev in njihove dobre volje, da se udeležijo krvodajalskih akcij,« je dejala.