Kaj morate vedeti o volitvah in referendumih
V Sloveniji se po besedah predsednika Državne volilne komisije Petra Goloba prvič srečujemo s situacijo, ko bo sočasno potekalo kar pet glasovanj, poleg evropskih volitev tudi glasovanja o štirih referendumskih vprašanjih. Kaj je še treba vedeti o tokratnih volitvah in referendumih ...
Volivec, ki bo dal vse štiri podpise, bo prejel pet glasovnic: eno za evropske volitve in štiri glasovnice za glasovanje o štirih referendumskih vprašanjih. Vsak volivec se sicer sam odloči, za koliko referendumov bo glasoval – lahko za vse tri, lahko pa tudi za enega ali dva.
»Po podatkih podizvajalca je samo za referendume za pripravo glasovnic potrebnih približno osem ton papirja,« je obseg tokratnega glasovanja ponazoril direktor službe DVK Igor Zorčič.
Kranj – Hkratna izvedba volilnih in referendumskih opravil je velik zalogaj, ki ga ne bi bilo mogoče izpeljati brez zavzetih in angažiranih članic in članov volilnih odborov ter volilnih komisij, je na novinarski konferenci pred evropskimi volitvami in posvetovalnimi referendumi povedal predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob. »Po podatkih podizvajalca je samo za referendume za pripravo glasovnic potrebnih približno osem ton papirja,« je obseg tokratnega glasovanja ponazoril direktor službe DVK Igor Zorčič. Zaradi bistveno povečanega obsega volilnih opravil se je DVK odločila povišati nadomestila članom volilnih organov in tajnikom. Nadomestila za delo volilnih organov bodo skupaj višja za 60 odstotkov.
V nedeljo bo po državi od 7. do 19. ure odprtih 2981 rednih volišč in 55 volišč za glasovanje zunaj okraja stalnega prebivališča (t. i. omnia volišča). V tujini bodo volišča odprta na 31 diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah. Skupaj bo za nemoteno izvedbo volitev skrbelo več kot 19 tisoč oseb.
Pozna objava začasnih izidov volitev
Volilni izid bodo volilni odbori začeli ugotavljati po zaprtju volišč, torej po 19. uri. Najprej bodo prešteli glasove na volitvah slovenskih poslancev v Evropski parlament, ki pa jih bodo razglasili in objavili šele po 23. uri, ko se bodo zaprla še zadnja volišča v državah članicah Evropske unije, kot zadnja v Italiji. Začasni izidi glasovanja na evropskih volitvah se bodo torej lahko začeli objavljati po 23. uri. Po preštetju glasov na evropskih volitvah se bodo volilni odbori lotili še ugotavljanja izida glasovanja na posvetovalnih referendumih o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v državni zbor, o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene ter o gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo. Začasni izidi glasovanja na posvetovalnih referendumih bodo objavljeni predvidoma po 21. uri.
V ponedeljek, 10. junija, bodo okrajne volilne komisije začasne izide dopolnile še z izidom glasovanja po pošti na območju Slovenije. V ponedeljek, 17. junija, pa bodo delni izidi dopolnjeni še z izidom glasovanja po pošti iz tujine. V skladu z rokovnikom volilnih opravil bo DVK zapisnik o ugotovitvi končnega izida glasovanja na posvetovalnih referendumih sprejela po 20. juniju, zapisnik o ugotovitvi končnega izida glasovanja na volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament pa po 24. juniju.
Ugotavljanje volilne udeležbe
Volilno udeležbo bodo volilni odbori ugotavljali posebej za evropske volitve in posebej za vsak referendum. Volilna udeležba do 11. in do 16. ure se bo javnosti sporočala samo za udeležbo na volitvah v Evropski parlament, po 19. uri pa se bo sporočala tudi udeležba na posvetovalnih referendumih. Statistični podatki o udeležbi volivcev po spolu in starosti, ki jih morajo zabeležiti volilni odbori, se bodo zbirali za udeležbo na evropskih volitvah in za udeležbo na posvetovalnem referendumu o evtanaziji.
Nova kategorija volivcev
Na tokratnih volitvah bodo prvič lahko glasovale tudi osebe, ki so bile postavljene pod skrbništvo in jim je bila odvzeta volilna pravica. V začetku letošnjega leta je bila namreč sprejeta novela zakona o volitvah v državni zbor, ki je odpravila omejitev volilne pravice za omenjene osebe (gre za 4424 državljanov, ki so imeli v evidenci volilne pravice pred uveljavitvijo novele vpisan popoln odvzem volilne pravice ali odvzem pasivne volilne pravice). Ti volivci imajo pravico, da jim na volišču pri glasovanju pomaga pomočnik, ki ga izberejo sami. Na voliščih za slepe in slabovidne volivce pa bodo na voljo posebne šablone, opremljene z Braillovo pisavo.
Skupno obvestilo za volitve in referendume
Direktor Službe DVK Igor Zorčič je pojasnil, da bo glasovanje o evropskih volitvah in o posvetovalnih referendumih potekalo na istih voliščih in z istimi volilnimi odbori. Volilni upravičenci so na naslov stalnega prebivališča prejeli eno obvestilo, ki je skupno za evropske volitve in referendume. To obvestilo sicer ni obvezno, volivec lahko na volišču glasuje tudi brez obvestila, mora pa s seboj imeti osebni dokument.
Na vsakem volišču bosta dva volilna imenika. V enega se bo volivec podpisal za glasovanje na evropskih volitvah, v drugega pa za glasovanje na posvetovalnih referendumih, torej skupaj štirikrat. Volivec, ki bo dal vse štiri podpise, bo prejel pet glasovnic: eno za evropske volitve in štiri glasovnice za glasovanje o štirih referendumskih vprašanjih. Vsak volivec se sicer sam odloči, za koliko referendumov bo glasoval – lahko za vse tri, lahko pa tudi za enega ali dva. Glede na to, za katerega od referendumov se bo podpisal v volilni imenik, bo tudi prejel glasovnice.