Ukrepanje je nujno
Rotary klub Tržič Naklo je Planinskemu društvu Tržič podaril defibrilator, ki so ga namestili na Planinski dom pod Storžičem. Izvedli so tudi delavnice oživljanja in pojasnili uporabo defibrilatorja.
Rotary klub Tržič Naklo nadaljuje projekt Dan za življenje, v okviru katerega podarijo avtomatske defibrilatorje (AED) in javnost ozaveščajo o tem, da je v ključnih trenutkih zastoja srca pomembna vsaka sekunda. Defibrilator, ki je po novem nameščen na Planinski dom pod Storžičem, je že 21. po vrsti. »Že devet let izvajamo projekt Dan za življenje, katerega bistvo je, da učimo oživljanja v primeru zastoja srca in hkrati podarimo defibrilatorje. V primeru srčnega zastoja kri ne kroži skozi možgane in v nekaj minutah se zgodi nepopravljiva škoda. Hitro ukrepanje laikov pred prihodom reševalcev lahko podvoji ali celo potroji možnosti preživetja. Po 10 do 15 minutah je človek mrtev ali pa so možgani tako zelo poškodovani, da je nesposoben samostojnega življenja. Prav zaradi tega je pomembno, da so prisotni, ki zaznajo človeka s srčnim zastojem, usposobljeni za pomoč in mu dejansko rešijo življenje,« je pojasnil predsednik Rotary kluba Tržič Naklo Jožef Perne. Poleg donacij avtomatskih defibrilatorjev klub vedno pripravi tudi tečaj oživljanja, ki sestoji predvsem iz masaže srca in umetnega dihanja ter dela z defibrilatorjem. Ti prenosni aparati analizirajo srčni ritem, in če je treba, nudijo električni šok, ki lahko obnovi normalen srčni ritem. AED-ji so zasnovani tako, da jih lahko uporabljajo tudi neizkušeni posamezniki, saj imajo navodila in uporabnike vodijo skozi postopek.
Ključno je ozaveščanje
»V projektu Dan za življenje želimo doseči predvsem, da čim več ljudi zna oživljati, izgubi strah in tremo pred potrebo po oživljanju takrat, ko je to nujno. Laiki so nujen člen v verigi preživetja, in če je ta člen šibek, kot družba v celoti ne moremo zagotoviti, da bi osebe, ki so v srčnem zastoju, dobile ustrezno pomoč. Naša naloga je izobraževanje laikov, zelo pa smo ponosni, da smo v zadnjih devetih letih postavili že 21 avtomatskih defibrilatorjev ter opravili več kot 30 izobraževanj,« je pojasnila zdravnica Tatjana Peharc. V nadaljevanju je poudarila tudi, da so otroci pomemben kanal, ki spodbuja, da se v družinah pogovarjajo o oživljanju. Opaža, da v zadnjih letih ljudje pogosteje pristopijo k oživljanju, na žalost pa še vedno doživijo to, da osebi s srčnim zastojem prisotni močijo prsni koš ali čelo. »So tudi neustrezni pristopi, zato je ključno izobraževanje. Več ko bomo učili laike, manj bo strahu, manj bo nepravilnih odzivov in večji bodo uspehi.«