Blejsko jezero je vse čistejše
Potapljači Društva za podvodne dejavnosti Bled so organizirali že 31. tradicionalno prostovoljno čiščenje Blejskega jezera in njegovih brežin. Gre za akcijo z najdaljšo slovensko tradicijo.
Bled – Približno sto potapljačev iz različnih slovenskih potapljaških društev se je udeležilo čistilne akcije blejske glavne atrakcije. Pridružili so se tudi potapljači iz Hrvaške ter Srbije. Kot je pojasnil predsednik blejskega potapljaškega društva Janez Andrejc, si že več let želijo, da bi akcija prerasla v zgolj srečanje potapljačev in da jim jezera sploh ne bi bilo treba čistiti. V vodo se je med drugim podal tudi Klemen Boštjančič, podpredsednik vlade in minister za finance.
»Res bi si želeli, da ne najdemo ničesar, ampak zagotovo ne bo tako. Vsekakor pa je smeti manj, zdi se nam, da so ljudje bolj ozaveščeni. Vedno pa pobiramo le tisto, kar ne sodi v jezero; morebitno keramiko, ki bi lahko bila arheološko sporna, obvezno puščamo v jezeru, označimo in kasneje v sodelovanju z arheologi preverimo. Čistimo samo ob obali, smeti, ki so nesporno za ven,« je dejal Andrejc. Društvo je akcijo organiziralo v sodelovanju s Slovensko potapljaško zvezo, Občino Bled, Infrastrukturo Bled in Ribiško družino Bled. »Ponosen sem, da so potapljači v takšnem številu vsako leto znova pripravljeni priti na Bled,« je povedal blejski župan Anton Mežan in dodal, da sam meni, da so ljudje dovolj ozaveščeni, vendar se vseeno najdejo posamezniki, ki še vedno mečejo smeti v jezera.
V vodo sta se med drugim podala tudi Klemen Boštjančič, podpredsednik vlade RS in minister za finance, in Jure Leben, nekdanji minister za okolje in prostor RS. »Verjamem, da bomo nekaj dobrega naredili, konec koncev pa je to seveda tudi pozitivna reklama za to, da je treba preprosto skrbeti za naše okolje,« je dejal finančni minister, Leben pa je dodal, da bi si želel, da bi na Bled hodili ne zaradi čiščenja jezera, ampak uživat v naravnih vrednotah. Predsednik Slovenske potapljaške zveze Mitja Slavinec pa je izrazil, da so v zvezi še posebej ponosni na aktivna društva z dolgoletno tradicijo, kot je tudi DPD Bled. »S tem nimam v mislih samo njihove ekološke akcije, ki velja za najstarejšo v Sloveniji, ampak tudi sicer so tisti, ki kažejo pot in kamor se vedno radi vračamo,« je dejal.
Četudi so v preteklih akcijah z dna jezera potegnili kar nekaj bizarnih stvari, kot so na primer hotelske mize, kolesa in akumulatorji, pa tega na zadnji akciji ni bilo mogoče zaslediti. Pričakovanja potapljačev, ki so si želeli, da bi bilo smeti čim manj, so se v večji meri uresničila. Na tokratni čistilni akciji so namreč z dna jezera potegnili »zgolj« približno 150 kilogramov odpadkov.