Razmere v domovih skrb vzbujajoče
»Če osebja, ki bi skrbelo za ostarele, bolne in umirajoče, ne bo, bodo ostali samo zidovi in številne žalostne zgodbe. Kot družba zmoremo in si zaslužimo več,« v javnem pismu poudarjajo domski zdravniki in zdravnice.
Kranj – »V Sloveniji je približno 22 tisoč oseb nastanjenih v socialnovarstvenih zavodih. To so v večini ljudje s številnimi sočasnimi boleznimi, ki so vsaj delno, pogosto pa v celoti odvisni od nege in pomoči drugih. To so ljudje, ki so svoja leta aktivnega življenja posvetili gradnji in napredku naše družbe, zdaj pa, kakor zadnja leta vse bolj jasno ugotavljamo, ravno ta družba v obdobju, ko so najbolj ranljivi, pozablja nanje,« so zapisali. Kot ugotavljajo, so razmere v socialnovarstvenih zavodih, v katerih nudijo zdravstveno oskrbo najranljivejšim, skrb vzbujajoče. Poudarjajo, da zaradi pomanjkanja zdravnikov, medicinskega osebja in drugega podpornega kadra, ki so ključni za zagotavljanje ustrezne oskrbe, zaposleni pogosto delajo v naglici in sklepajo kompromise, kar vpliva na strokovnost njihovega dela.
Opozorili so tudi, da domovi za starejše niso začasna namestitev in da osebe po končanem zdravljenju ne odidejo v domače okolje. »Domovi upokojencev in drugi socialnovarstveni zavodi so edini dom številnih posameznikov, ki imajo poleg svojih zdravstvenih in negovalnih potreb tudi potrebo po tem, da jim nekdo prisluhne, jih začuti, jim nameni pozornost, nasmeh, tolažbo in bližino. V trenutnih pogojih pa marsikje ne zmorejo zagotoviti niti najosnovnejše nege, ker je zaposlenih enostavno premalo,« so zapisali in dodali, da bodo obljubljene pravice ob nezagotavljanju prepotrebnega kadra ostale le vir frustracij in nezadovoljstva oskrbovancev, njihovih svojcev in zaposlenih, ki še vedno vztrajajo pri tem napornem delu.
Zdravnice in zdravniki v socialnovarstvenih zavodih opozarjajo, da kljub naporom multidisciplinarnih timov trenutne razmere pogosto ne zagotavljajo ustrezne zdravstvene in negovalne oskrbe pacientov. Posledično se povečuje število napotitev v urgentne centre in hospitalizacij, tveganje za zaplete ter zmanjšuje možnosti za celostno obravnavo pacientov in ustrezno vključevanje svojcev v skrb za najtežje bolne.
Vlado so pozvali, naj pristopi h konkretnemu in aktivnemu reševanju problematike in poskrbi, da se bo odliv zaposlenih iz socialnovarstvenih zavodov prekinil, ter najde ustrezne rešitve, da bi zaposlitve v socialnovarstvenih zavodih ponovno postale zanimive na trgu dela.