Vozili v rdečo, brez čelade ...
Po ugotovitvah policistov je velik del kršitev voznikov električnih skirojev in koles povezanih z nepravilno stranjo oz. smerjo vožnje, vožnjo v rdečo luč, neuporabo čelade in uporabo mobilnih telefonov.
Kranj – V obdobju od 6. do 19. maja, ko je potekala nacionalna preventivna akcija Mikrobilnost, so slovenski policisti v poostrenih nadzorih zabeležili 1250 kršitev prometnih pravil voznikov koles, e-koles, e-skirojev in pešcev. Kot so ob tem opozorili na Agenciji za varnost prometa, ki je preventivno akcijo izvedla v sodelovanju s policijo, je mikromobilnost najhitreje rastoča oblika mobilnosti, ki zmanjšuje vplive na okolje, spreminja uporabo urbanega prostora in znižuje stroške mobilnosti, vendar pa vozniki oziroma uporabniki koles, e-koles in e-skirojev spadajo med najranljivejše udeležence v prometu.
Policisti so v času trajanja akcije poostreno nadzirali promet in ugotavljali kršitve kolesarjev in voznikov lahkih motornih vozil (e-koles in e-skirojev) ter pešcev. Zabeležili so 1250 kršitev cestnoprometnih predpisov voznikov koles, e-koles, e-skirojev in pešcev, od tega so v 784 kršiteljem izrekli opozorilo. Pri nadzoru cestnega prometa je bila pri 61 voznikih koles in e-skirojev ugotovljena vožnja pod vplivom alkohola, od tega pri 33 voznikih do 0,52 mg/l alkohola v izdihanem zraku in pri 28 voznikih nad 0,52 mg/l. Po ugotovitvah policistov je bil velik del kršitev povezanih z nepravilno stranjo oz. smerjo vožnje, vožnjo v rdečo luč, neuporabo čelade in uporabo mobilnih telefonov.
Splošna pravila za varno udeležbo voznikov e-skirojev, kolesarjev in e-kolesarjev v prometu vključujejo obvezno uporabo zaščitne čelade do 18. leta starosti, njena uporaba pa je sicer priporočljiva za vse. »Ugotavljamo, da več kot polovica voznikov e-skirojev v času prometnih nesreč čelade doslej ni uporabljala. Poškodbe glave so brez uporabe čelade najpogostejše in tudi z najhujšimi posledicami,« opozarjajo v agenciji. Vozniki lahkih motornih vozil, med katere spadajo tudi električni skiroji, morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Če takšnih površin ni na voljo, morajo voziti po enakih predpisih kot kolesarji. Vožnja po pločnikih je torej prepovedana, električnega skiroja poleg tega ni dovoljeno uporabljati izven naselja.
Agencija voznike lahkih motornih vozil zaradi njihove večje varnosti poziva, da poskrbijo za dobro vidnost – od svetlih oblačil do uporabe luči in odsevnih elementov. Vozijo naj z zmerno hitrostjo in previdno manevrirajo okoli drugih udeležencev v prometu. Pomembno je tudi poznavanje svojega prevoznega sredstva, med vožnjo pa naj ne uporabljajo mobilnih telefonov ali drugih naprav, ki bi lahko odvrnile pozornost.