Priznanja kmetijam in sporočila kupcem
Minuli konec tedna je na Ptuju potekal petintrideseti festival Dobrote slovenskih kmetij, na katerem je priznanja za dobrote prejelo tudi okoli petdeset kmetij s širšega gorenjskega območja.
Ob odprtju festivala je zbrane nagovorila tudi častna pokroviteljica prireditve, predsednica države dr. Nataša Pirc Musar. Poudarila je, da odločitev za slovensko hrano pomeni odločitev za dobro, kakovostno hrano z jasnim izvorom in sledljivostjo, za ohranitev delovnih mest na podeželju in v slovenski živilski industriji, za manjšo odvisnost od uvoza in ekonomskih tveganj ...
Ptuj – Osrednji dogodek festivala je bila razstava prehranskih izdelkov, ki so na ocenjevanju dobili priznanje, ter podelitev priznanj njihovim izdelovalcem – kmeticam in kmetom iz Slovenije in zamejstva. Priznanja pomenijo kmetijam potrditev kakovosti njihovih izdelkov, hkrati pa so verodostojna informacija kupcem, kje lahko dobijo domače prehranske izdelke.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Društvo za razvoj slovenskega podeželja sta na festivalu razglasila zmagovalca natečaja za Najuspešnejše podeželsko območje v letu 2023. Festivalsko dogajanje so popestrili tudi strokovni posvet z naslovom Slovenska super živila skozi letne čase, podelitev priznanj kmetijam za nagrajene izdelke ter otrokom za likovna dela na natečaju, nastopi folklornih skupin, degustacija vina, predstavitev Bolfenškega društva starodobnikov ...
Uspešni na ocenjevanju mlečnih izdelkov
Ocenjevanja v 17 skupinah izdelkov so potekala vso pomlad, pred začetkom festivala sta strokovni komisiji ocenili še mlečne in krušne izdelke. Na ocenjevanju je prejelo priznanja tudi 22 kmetij s širšega gorenjskega območja. Na ocenjevanju mlečnih izdelkov je Simona Hudobivnik iz Dvorij pri Cerkljah prejela zlati priznanji za hudo skuto in za hud jogurt – stracciatella, Matevž Jenko iz Reteč zlato za domačo mocarelo, Mojca Jenko Cupar iz Virloga zlati priznanji za domačo skuto in domači sadni jogurt (jagoda), Marjetka Ferlan iz Gorenje vasi zlati priznanji za domači grški tip jogurta – marelica in pečeno jabolko ter srebrno za domači grški tip jogurta – jagoda, Jana Krč z Visokega pri Kranju zlati za domače maslo in kislo smetano, Tanja Oražem iz Krtine pri Dobu zlato za domači jogurt, Jure Zaplotnik iz Letenic zlato za domači jogurt in bronasto za domači kravji sir, Nejc Erdani iz Trebelnega pri Palovčah srebrno za domači navadni jogurt, Erik Fertin iz Rateč srebrno za kozji kefir, Angelca Hlebanja iz Loga pri Kranjski Gori srebrno za domačo skuto, Gregor Ovsenik iz Predoselj srebrno za skuto in bronasto za navadni jogurt, Andreja Jagodic s Police bronasti priznanji za maslo in za navadni tekoči jogurt, Andreja Markič iz Bašlja bronasto za poltrdi sir Voranc, Petra Potočnik s Hotavelj bronasto za zeliščno maslo, Vid Razinger iz Javorniškega Rovta pa bronasti priznanji za skuto in za poltrdi sir.
Za krušne izdelke največ priznanj Tanji Bolka
Na ocenjevanju krušnih izdelkov je s širšega gorenjskega območja največ priznanj prejela Tanja Bolka iz Kranja, dobila je zlata priznanja za orehove rogljičke, Tanjine ajdovčke, brizgane školjke, linške oči in krhke flancate ter srebrno priznanje za ovsene rogljičke. Monika Nastran iz Srakovelj je prejela zlato priznanje za polbeli kruh iz krušne peči in srebrno za krhke flancate, Anica Logonder iz Crngroba zlati priznanji za polnozrnat pirin kruh in za polbeli pšenični kruh, Nika Jamnik z Belce zlato za medene kekse in bronasto za janeževe upognjence, Marko Ušeničnik iz Gorenje vasi zlata priznanja za bio pirine široke rezance, bio mešančke in za bio pirine svedre, Milan Veternik z Visoč srebrni priznanji za beli in za pšenični kruh, Ivanka Brodar iz Radomelj pa bronasto priznanje za orehovo potico.