Vse več nasilja v zdravstvu
Zaradi naraščajočega števila nasilnih incidentov v zdravstvu je Zdravniška zbornica Slovenije pripravila predlog spremembe Kazenskega zakonika, s katerim bi bili zdravstveni delavci bolj zaščiteni. Za vložitev predloga potrebujejo pet tisoč podpisov.
Nasilja ne doživljajo le zdravniki, temveč tudi medicinske sestre in farmacevti v lekarnah.
Ljubljana – Da je nasilja vse več, tako fizičnega kot tudi verbalnega, in da ga je treba ustrezno sankcionirati, so prepričani v zbornicah zdravniške, lekarniške ter zdravstvene in babiške nege. Zaradi naraščajočega števila nasilnih incidentov v zdravstvu so pripravili predlog za spremembo Kazenskega zakonika, s katerim bi se povečala pravna zaščita vseh zdravstvenih delavcev. Družinska zdravnica in vodja delovne skupine Ne dopuščajmo nasilja pri Zdravniški zbornici Slovenije, Nena Kopčavar Guček, je na nedavni novinarski konferenci povedala, da si že več let prizadevajo za spremembo zakonodaje, ki bi zaščitila vse zaposlene v zdravstvu in jim dodelila status uradnih oseb. S spremembo Kazenskega zakonika želijo zagotoviti varno okolje za paciente in zdravstvene delavce ter delavcem omogočiti pogoje, da lahko svoje delo opravljajo najbolje, kot znajo. »Z zdravniškega vidika lahko povem, da nasilje doživljamo v različnih specialnostih, na različnih ravneh zdravstva,« je opozorila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović in dodala tudi, da s spremembami Kazenskega zakonika stremijo k vzpostavitvi zavedanja v ljudeh, kako pomembni sta varnost in nenasilna komunikacija med ljudmi.
Nasilja pa ne doživljajo le zdravniki, temveč tudi medicinske sestre in farmacevti v lekarnah. Kot je poudarila predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije Monika Ažman, so zaposleni v zdravstveni negi vsak dan, ko se srečujejo s pacienti, na prvi bojni liniji. Dodala je, da je izredno veliko tudi verbalnega nasilja in da zdravstveni delavci dobro vedo, kdaj je nasilje del bolezenskega stanja in kdaj preraste v druge dimenzije, do katerih pa imajo vsi ničelno toleranco. Tudi v Lekarniški zbornici Slovenije so prepričani, da nasilje nikoli ni rešitev. Predsednica Darja Potočnik Benčič je dejala, da je nasilja nad farmacevtskimi strokovnimi delavci vse več, in spomnila na marčevsko streljanje pred eno od lekarn, ko je storilec kasneje tudi vstopil v lekarno. Na novinarski konferenci so poudarili, da predlagani zakon ni čarobna rešitev za ustavitev nasilja, vendar pa jasno sporoča, da nasilje nad zdravstvenimi delavci ne bo ostalo nekaznovano in da mora vsaka oblika nasilja v družbi postati nesprejemljiva.