V Kranju imajo dva stega
Z menjavo rutk v Stražišču pri Kranju je bilo minulo nedeljo opravljeno še zadnje dejanje pri ustanovitvi novega skavtskega stega Kranj 2, ki pokriva območje petih župnij južno od Save.
Kranj – Skavti iz Kranja in okolice so lani praznovali tridesetletnico delovanja Triglavskega stega Kranj 1, ki se mu je letos pridružil še skavtski steg Kranj 2. Ustanovitev novega stega, ki pokriva območje petih župnij na desnem bregu Save, so proslavili minulo nedeljo s sveto mašo v cerkvi sv. Martina v Stražišču, s slovesno menjavo rutk in sprejemom oziroma obredom obljub novih članov stega Kranj 2.
»Triglavski steg Kranj 1 je bil že dolgo zelo velik steg, pokrival je petnajst župnij vse do Tržiča, in smo imeli celo čakalne vrste za otroke, ki so se želeli včlaniti, naš cilj pa je, da skavtstvo omogočimo vsem, ki si to želijo. Po nekaj letih je tako prišel pravi trenutek za delitev in ustanovitev novega skavtskega stega v Kranju, saj smo imeli dovolj tudi voditeljev, kar je sicer ponekod lahko problem, pridobili pa smo še nekaj novih. Ustanovno listino smo podpisali na Svetu Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, z današnjim dogodkom pa smo še javno zaznamovali nastanek novega stega Kranj 2, menjava rutk je bil še tisti zadnji korak,« je pojasnila Neža Štremfelj, stegovodkinja stega Kranj 2. Kako ga bodo poimenovali, morajo še razmisliti, je dodala. V novem stegu je okoli 70 članov, približno toliko jih je ostalo v Triglavskem stegu Kranj 1.
Območji obeh kranjskih skavtskih stegov deli reka Sava, pri čemer steg Kranj 2 pokriva južni del s petimi župnijami: Besnica, Kranj – Drulovka/Breg, Mavčiče, Žabnica in Kranj – Šmartin. Šmartinski župnik Bojan Likar jim je omogočil, da za svoje delovanje uporabljajo prostore njihovega župnišča, ob tem pa je postal tudi njihov duhovni asistent, ki ga ima vsak skavtski steg.
»Skavti smo prostovoljna nacionalna mladinska organizacija, ki se ukvarja z vzgojo in izobraževanjem otrok in mladih. Cilj je vzgojiti pristne, samostojne, odgovorne in zdrave osebe, kristjane in državljane. Za to uporabljamo svetovno znano skavtsko metodo neformalnega izobraževanja. Ponujamo okolje, ki je nekoliko drugačno od drugih skupin; veliko delamo na skupnosti, na povezanosti, odprtosti drug do drugega,« je še povedala Štremfljeva.