Igre po zgledu naših babic
Podružnična osnovna šola v Ribnem se ponaša s prvimi Igrarijami po receptu naših babic na Gorenjskem, ki jih je podarila njihova nekdanja učenka Nataša Albreht. Učence je s svojim obiskom razveselil tudi ambasador Igrarij, smučarski skakalec Cene Prevc.
Ribno – Igrarije so talne poslikave, kjer otroci lahko izvajajo različne naloge in vaje. Omogočila jih je domačinka Nataša Albreht. »Ker je bila to moja prva šola in ker ti otroci nimajo osnovnih možnosti za športno vzgojo, sem se odločila, da lokalni skupnosti nekaj vrnem,« je povedala Albrehtova. Na petih poslikavah lahko otroci trenirajo sonožne poskoke, ravnotežno hojo, skoke z ene na drugo nogo, počepe in podobne gibalne dejavnosti. Vključujejo tudi priljubljeno otroško igro ristanc.
»Z malo domišljije lahko otroci vseh starosti vaje nadgrajujejo. Te omogočajo razvoj osnovne motorike in psihofizične pripravljenosti, kar pogosto manjka v množici organiziranih trenažnih programov. Poleg tega otroke že zelo zgodaj vključujejo v tekmovalne športe. Pri teh igrah, ki so stare tudi sto in več let, pa so ključnega pomena druženje in socializacija, saj so zasnovane tako, da si otroci sami postavljajo izzive,« je pojasnila.
Odprtja v Ribnem se je udeležil tudi smučarski skakalec Cene Prevc, ki je velik zagovornik Igrarij po receptu naših babic. »Kot otrok sem plezal po drevesih, se igral skrivalnice, ravbarje in žandarje ter z vrstniki tekmoval, kdo bo komu ukradel več zemlje in dlje skočil. Imel sem tisto, kar današnja mladina pogreša. Igrali smo se danes pozabljene igre, spoznavali sebe, se učili vztrajnosti in razvijali lastne ideje. Prav skozi pristno igro sem spoznal kolektivni duh in zdravo tekmovalnost, ki je v vrhunskem športu osnova za uspeh,« je o projektu povedal Prevc. Ob tej priložnosti se je z blejskim županom Antonom Mežanom preizkusil v skoku v daljino in ga suvereno premagal. »V daljino skočim ravno toliko centimetrov, kot je moj osebni rekord v smučarskih skokih, torej 246 centimetrov,« je z otroki delil eno od zanimivosti in jih spodbudil k rednemu gibanju v naravi.
Telovadnica se pogosto uporablja kot učilnica
Poslikave so narisane na asfaltni površini pred šolo, ki je bila lani na novo narejena. »Prostor smo želeli napolniti z vsebino, zato smo bili navdušeni, ko nam je Nataša ponudila brezplačno poslikavo Igrarij. Od aprila dalje se lahko naši otroci zabavajo in skačejo po teh barvitih talnih igrah,« je povedala Alenka Čeh, vodja Podružnične šole Ribno. Ribenski učenci tudi sicer ob lepem vremenu pogosto telovadijo na prostem. »Naša telovadnica je majhna in zaradi prostorske stiske se pogosto uporablja kot učilnica. Na ure telovadbe se moramo zato odpraviti štiristo metrov daleč do zadružnega doma, kar pomeni, da porabimo eno šolsko uro za pot tja in nazaj. Zato se trudimo čim več dejavnosti izvajati na prostem,« je pojasnila.
V letošnjem šolskem letu imajo 58 učencev, razporejenih v tri enotne oddelke – tretji, četrti in peti razred, medtem ko sta prvi in drugi razred delno združena. »Kaže, da bo v prihodnjih letih manj oddelkov, zato bomo morda lahko telovadnico izkoristili v polni meri,« je še dodala Čehova.
Blejski župan Anton Mežan je poudaril, da si prizadevajo ohraniti obe podružnični šoli, tako v Ribnem kot na Bohinjski Beli. »Zagotoviti jim želimo čim boljše pogoje za delo, a žal se srečujemo s prostorskimi omejitvami. V Ribnem je pred šolo večje igrišče, kjer bi lahko zgradili manjši objekt za ure športa. Ko je občina pred leti želela pristopiti k projektu, so zahteve Zavoda za varstvo kulturne dediščine to onemogočile. Pri novih prostorskih načrtih bomo poskušali objekt ponovno umestiti vanje in ga v prihodnje tudi uresničiti.«