Urška Rihtaršič in Amadeja Juvan z Ajpesa ter Mojca Klement z Zavoda RS za zaposlovanje / Foto: Aleš Senožetnik

Gorenjsko gospodarstvo tokrat slabše

Družbe na Gorenjskem so lani poslovale pozitivno, znatno pa so upadli rezultati poslovanja. Neto čisti dobiček gorenjskih družb je bil nižji za skoraj četrtino.

Prihodke so najbolj povečale družbe s sedežem v občinah Žirovnica, Jezersko in Kranjska Gora, zmanjšale pa družbe s sedežem v občinah Jesenice, Preddvor in Naklo.

Kranj – Gospodarske družbe v Sloveniji so lani ob nominalno enaki višini dohodkov ustvarile 6,7 milijarde evrov čistega dobička, kar je deset odstotkov več kot v letu prej (upoštevajoč inflacijo pa dva odstotka). Kljub boljšemu poslovanju na ravni države pa je moč gorenjskega gospodarstva upadla. Kot so na predstavitvi rezultatov poslovanja pojasnili na kranjski izpostavi Ajpesa, so družbe na Gorenjskem sicer lani poslovale pozitivno, a znatno poslabšale rezultate poslovanja glede na predhodno leto. Neto čisti dobiček gorenjskih družb je namreč znašal 440 milijonov evrov, kar je 24 odstotkov manj kot predlani. Gorenjska je tako po rezultatih poslovanja lani izgubila eno mesto in se med 12 regijami uvrstila na peto mesto.

Slabše predvsem velike in srednje družbe

»Slabše so poslovale predvsem velike in srednje družbe iz predelovalne dejavnosti ter s področja trgovine, vzdrževanja in popravila motornih vozil,« je povedala Amadeja Juvan, ki trenutno vodi kranjsko enoto Ajpesa. Prve so neto čisti dobiček zmanjšale za 35, druge pa za 39 odstotkov. Kot je poudarila, so minulo leto na poslovnem področju zaznamovali avgustovske poplave, energetska kriza in ohlajanje gospodarstva predvsem na izvoznih trgih.

Družbe na Gorenjskem so lani sicer realizirale 9,73 milijarde evrov prihodkov, kar je odstotek manj kot leta 2022. »Čisti prihodki od prodaje na domačem trgu so ostali na ravni preteklega leta, medtem ko so bili izvozni prihodki nižji za 2,6 odstotka,« je dejala.

Po podatkih, ki so jih pripravili na Regionalni zbornici Gorenjske, je izvoz blaga lani znašal 3,4 milijarde evrov in je bil za 3,7 odstotka nižji kot v predhodnem letu. Delež gorenjskega izvoza na ravni države pa je narasel s 6,2 na 6,7 odstotka.

Izstopajo Jesenice, Žirovnica ...

Po besedah vodje oddelka za statistiko in informiranje na Ajpesu Urške Rihtaršič so družbe poslovale pozitivno v vseh gorenjskih občinah. Prihodke so najbolj povečale družbe s sedežem v občinah Žirovnica, Jezersko in Kranjska Gora, zmanjšale pa družbe s sedežem v občinah Jesenice, Preddvor in Naklo. V vseh občinah so družbe leto zaključile pozitivno, z neto čistim dobičkom, najbolj pa so ga povečale v občinah Jezersko, Kranjska Gora in Škofja Loka. Občutno nižji pa je bil pri družbah s sedežem na Jesenicah, kjer se je zmanjšal za sedemdeset odstotkov, in skoraj za polovico v občinah Žiri in Naklo.

Po neto dodani vrednosti na zaposlenega tako na Gorenjskem kot v celotni državi izstopa občina Žirovnica, kjer znaša 114.191 evrov. Tudi sicer se je neto dodana vrednost povečala v večini občin, z izjemo Jesenic, Bohinja in Naklega.

Z najnižjo stopnjo brezposelnosti

Gospodarske družbe na Gorenjskem so lani zaposlovale 1277 delavcev več kot v letu 2022, povečanje je bilo največje v predelovalnih dejavnostih in gostinstvu. Bruto plača je lani znašala 2222 evrov na zaposlenega, kar je 168 evrov več kot v predhodnem letu in štiri evre nad republiškim povprečjem. Neto dodana vrednost na zaposlenega je narasla za tri odstotke na 57.814 evrov, kar je 5,2 odstotka manj od republiškega povprečja.

Podrobnejše podatke s trga dela je predstavila vodja jeseniškega in radovljiškega urada za delo pri Zavodu RS za zaposlovanje Mojca Klement. Nadaljuje se trend upadanja števila brezposelnih. Na Gorenjskem tako beležimo celo najnižjo stopnjo brezposelnosti, ki znaša 3,2 odstotka, imamo pa tudi najnižji delež dolgotrajno brezposelnih. Povprečno trajanje brezposelnosti na Gorenjskem znaša 11 mesecev, slovensko povprečje pa je 26 mesecev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / nedelja, 25. december 2016 / 12:41

Županu prinesli luč miru

Škofja Loka – V ponedeljek so občino Škofja Loka in župana Miha Ješeta obiskali škofjeloški skavti – Steg Škofja Loka 1. V občinsko hišo so prinesli lučko miru iz Betlehema in izrekli božično vošči...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sobota, 20. julij 2013 / 11:59

Na Krvavcu se pase 380 glav živine

Ambrož pod Krvavcem - Pašna sezona se je letos na planinah Jezerca in Kriška planina na Krvavcu začela 12. junija, končala pa se bo po malem šmarnu, to je po 8. septembru. Letos je na Krva...

Škofja Loka / sobota, 20. julij 2013 / 11:57

Zaradi gradenj številne zapore

Zaradi gradnje komunalne infrastrukture v občini Škofja Loka je trenutno več cestnih zapor in spremenjen prometni režim.

Bohinj / sobota, 20. julij 2013 / 11:57

Z Bratuškovo o črnih gradnjah

Bohinjski župan Franc Kramar se je v sredo sestal s predsednico vlade Alenko Bratušek in ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omerzelom glede problematike črnih gradenj.

Bled / sobota, 20. julij 2013 / 11:56

Spoznavanje narave na zabaven način

Bled - Pod Blejskim gradom, sto metrov od jezerske obale, so pred dnevi spet odprli tematski park v naravi Labirint Bled, zabavno poučni park, ki ga sestavljajo travniški, gozdni in poljsk...

Kranjska Gora / sobota, 20. julij 2013 / 11:35

Razlastitve v Planici na ustavno sodišče

O določbi zakona o nordijskem centru Planica bo odločalo ustavno sodišče. Jelko Gros, direktor Zavoda za šport Planica: »V tem trenutku to na gradnjo nordijskega centra ne vpliva.«