Ključnega pomena so usposobljeni kadri
Študentska projektna skupina drugega letnika programa velnes Višje strokovne šole za gostinstvo, velnes in turizem Bled je konec aprila organizirala 2. Rikli Bled posvet z naslovom Pomen izobraževanja kadrov za trajnostni razvoj turističnega območja Julijskih Alp v klimatsko zdravilno letovišče Slovenije.
Bled – Zadostno število visoko usposobljenih kadrov, ki bodo znali razvijati, tržiti in izvajati atraktivna turistična doživetja v naravnem okolju, je predpogoj za uspešen nadaljnji razvoj turizma v Julijskih Alpah, so poudarili sogovorniki okrogle mize. Na njen so v pogovoru z Darjo Radić sodelovali direktorica Direktorata za turizem Dubravka Kalin, direktor Turistično-gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo, predsednik Turistične zveze Slovenije Dominik S. Černjak, v. d. direktorja Turizma Kranjska Gora Luka Vrančič, predstavnik Srednje šole za gostinstvo in turizem Radovljica Simon Malc in direktor Višje strokovne šole za gostinstvo, velnes in turizem Bled Peter Mihelčič. »Prav pomanjkanje usposobljenih kadrov danes predstavlja ozko grlo turističnega razvoja,« so prepričani sodelujoči.
Sodelovanje vseh deležnikov
Govorci so se strinjali, da lahko izziv pomanjkanja usposobljenih kadrov najbolj učinkovito rešijo s sodelovanjem vseh turističnih deležnikov, od podjetij, društev, destinacijskih organizacij do pristojnega ministrstva za turizem. »Pomembno vlogo pri tem imajo šole, ki morajo v sodelovanju s turističnim gospodarstvom poskrbeti, da bo na voljo dovolj atraktivnih programov izobraževanja,« so navedli organizatorji in dodali, da čedalje večji pomen pridobivajo tudi kratki programi usposabljanja deficitarnih poklicev v gostinstvu in turizmu za posameznike, ki se želijo prekvalificirati. Poudarili so še, da ima pomembno vlogo tudi promocija gostinskih in turističnih poklicev, pri čemer je Kalinova opozorila na portal Kariera v turizmu. Ustvarjam doživetja.
Klimatsko letovišče
Na posvetu so strokovnjaki potrdili, da imajo Julijske Alpe velik potencial za razvoj v smeri klimatskega zdravilnega letovišča. »Trendi v turističnem povpraševanju namreč kažejo na vedno večje zavedanje ljudi o blagodejnem vplivu gozda na zdravje in dobro počutje ljudi. Pretežni del turistov bo tako v prihodnjih letih iskal priložnosti za počitnice in aktivnosti v naravi,« so navedli organizatorji. Ob tem verjamejo, da bodo zmagovalne destinacije tiste, ki bodo gostom znale ponuditi avtentične produkte in doživetja v naravi, ki bodo prispevali k boljšemu počutju in ohranjanju zdravja.
Pojasnili so še, da so bile Julijske Alpe od nekdaj prepoznane kot gorsko klimatsko letovišče. »Blagodejne vplive alpske klime je že pred skoraj 200 leti prepoznal tudi Arnold Rikli,« so poudarili. Po mnenju govorcev je čas, da njegove terapije ponovno ponudijo gostom in tudi domačinom. Višja strokovna šola za gostinstvo, velnes in turizem Bled je pri tem izrazila interes, da ustanovi center za proučevanje Riklijevih terapij in aplikacijo, ki bo vključena v turistično ponudbo Julijskih Alp skupaj z raznovrstnimi oblikami aktivnosti v naravi.