Ne delajo skrajnosti, ampak »normalo«
Lepotni kirurg dr. Marjan Fabjan je ustanovitelj Estetike Fabjan. Prvo ambulanto za estetsko kirurgijo je odprl leta 1992 v Kranju, danes ima klinike v Ljubljani, Šenčurju, Celju, Ankaranu in Novi Gorici. Njegova glavna filozofija dela je usmerjena na samopodobo, ki pa je pri določenih ljudeh izredno nizka.
Pri ženskah še vedno prevladujejo lepotni popravki dojk – povečava ali dvig, moški pa se najpogosteje odločijo za korekcijo nosu ali povečanih prsi.
Ko je odšel študirat medicino, je mislil, da bo nekakšen gorski zdravnik. »Potem pa se je odvilo drugače. Ponudila se mi je priložnost za kirurgijo, delal sem v jeseniški bolnišnici, se kasneje specializiral za plastično kirurgijo, za katero se je izkazalo, da najbolje funkcionira v obliki zasebništva. Bil sem tudi prvi koncesionar in na moji ekipi je bil osnovan model ministrstva,« je v uvodu pojasnil Fabjan. Estetska kirurgija je sicer veja, ki je popolnoma ločena od njihove koncesionarske plastične kirurgije, v ozadju pa je filozofija samopodobe. Kot je pojasnil kirurg, mnogi ljudje niso zadovoljni sami s sabo in s tem živijo, določen odstotek posameznikov pa zaradi nizke samopodobe težko funkcionira. »Naša primarna naloga je ugotoviti, komu bomo z estetsko kirurgijo pomagali in komu ne. So ljudje, ki jim nič ne pomaga. Če so pričakovanja napačna in ljudje mislijo, da se bo po posegu življenje popolnoma spremenilo, sledijo razočaranja. To moramo estetski kirurgi ugotoviti, preden pride do posega – ali bomo pomagali pacientu ali ne,« je razložil in dodal, da se morajo estetski kirurgi zato pred posegom posvetiti motivom za operacijo.
Italijanom so lepotni posegi bližje
Povedal je, da so lepotni posegi od njegovih začetkov pa do danes postali občutno bolj sprejemljivi, saj so bili nekdaj lepotni popravki rezervirani za elito, dandanes pa so veliko dostopnejši, tudi plastičnih kirurgov je precej več. »Vseeno pa se opazi razlika med Slovenci in na primer Italijani. V devetdesetih odstotkih so naše stranke na področju estetike Italijani, klinike imamo namreč tudi v Novi Gorici in Ankaranu. Standard je višji, ženske več dajo na videz in lepotnim popravkom so bolj naklonjeni.« Omenil je tudi, da se je v vseh teh letih dela srečal že s številnimi situacijami. »Zgodilo se je, da je ženska deset dni po operaciji dojk dvigovala in premikala hladilnik. Počila ji je žila, prišlo je do krvavitve in smo morali popravljati. Imeli smo tudi primere ljubosumnih mož, zato vedno svetujem ženskam, naj se pred posegom pogovorijo doma, saj lahko nastanejo velike težave.«
Največja nagrada je zadovoljstvo pacientov
Razmerje med moškimi in ženskami, ki se odločijo za poseg, je približno deset moških na devetdeset žensk. Med najbolj priljubljene lepotne posege pri ženskah še vedno spadajo popravki dojk. Kot je dejal Fabjan, se operacije dojk delijo na dve skupini – dekleta pred porodom, ki imajo izredno majhne dojke in jih pridejo povečat, ter ženske po porodu, ki pridejo na dvig dojk. Moški pa se največkrat odločijo za popravek nosu in korekcijo ginekomastije oziroma povečanih prsi pri moških. »Pogosto velja zmotno prepričanje, da lepotni kirurgi ustvarjamo nekakšne skrajnosti, na primer izjemno velike dojke, vendar ni tako. Iz skrajnosti delamo 'normalo' in na ta način pomagamo ljudem, da postanejo bolj samozavestni. Za nas je največja nagrada zadovoljen pacient, ki z našo pomočjo živi kvalitetnejše življenje.«