Nova pravila označevanja porekla mešanice medu
Svet Evropske unije (EU) je ob koncu aprila dokončno potrdil nova pravila označevanja porekla mešanic medu. Pravila bodo začela veljati dvajset dni po objavi v uradnem listu EU, države članice EU pa jih bodo morale začeti uporabljati najkasneje v dveh letih.
Proizvajalci medu so že po direktivi o medu iz leta 2001 morali obvezno označevati državo izvora medu, vendar so v primeru, ko je bila mešanica medu po poreklu iz več kot ene države članice EU ali tretje države, med lahko označili kot »mešanica medu iz držav EU«, »mešanica medu iz držav, ki niso članice EU« ali »mešanica medu iz držav članic EU in držav, ki niso članice EU«. Tudi po novih pravilih mora biti na etiketi navedena država, v kateri je bil med pridelan. Če med izvira iz več kot ene države, bodo proizvajalci morali na etiketi navesti vse države izvora v padajočem vrstnem redu glede na delež, ki ga predstavljajo v mešanici medu. Vsaka država članica EU bo glede tega lahko sprejela izjemo, po kateri bodo proizvajalci pri mešanici medu lahko navedli na etiketi le štiri države z največjim deležem, vendar le v primeru, če bo skupni delež medu iz teh štirih držav presegel več kot polovico celotne mešanice.
Nova pravila bodo veljala tudi za označevanje nekaterih drugih živil in sokov. Tako bodo proizvajalci sadnih sokov, džemov, želejev, marmelad in kostanjevih pirejev morali na sprednji etiketi navesti tudi državo izvora uporabljenega sadja. Pri sadnih sokovih bodo morali bolj jasno navesti količino vsebovanega sladkorja.
Pobudo za drugačno označevanje mešanic medu je že pred petimi leti dala Čebelarska zveza Slovenije. Pobudo je podprla slovenska država in jo leto kasneje skupaj s Portugalsko predstavila Svetu EU za kmetijstvo in ribištvo, aprila letos pa jo je najprej potrdil Evropski parlament, nato pa še Svet EU. »To je pomembna zmaga v boju proti potvorbam medu,« so odločitev na evropski ravni komentirali v čebelarski zvezi.