Inovativne ideje mladih
V Biotehniškem centru Naklo so imeli tik pred prvomajskimi počitnicami dan odprtih vrat z raznolikim programom, med drugim so predstavili nov izobraževalni program urbani arborist, organizirali strokovno razpravo na temo medovitih rastlin v mestu, predstavili terapevtski vrt in šolo jahanja, navdušili pa so tudi njihovi dijaki in študenti z zanimivimi podjetniškimi idejami ...
Strahinj – Nov izobraževalni program urbani arborist v projektu ArbortTech Erasmus+ je predstavil vodja oddelka za izobraževanje odraslih in organizator neformalnega izobraževanja BC Naklo Peter Ribič. »Projekt se letos zaključuje, namenjen je izdelavi novega izobraževalnega programa urbani arborist, kamor smo nanizali vsebine, ki jih v rednih programih ni. Poudarek je na dendrologiji, poznavanju dreves, njihovih bolezni, negi in njihovi umestitvi v prostor. V okviru projekta bomo postavili tudi dendrološki laboratorij, program pa bomo integrirali v odprti kurikulum v tretji letnik programa vrtnar za nadgradnjo vsebin.«
Strokovno razpravo na temo Medovite rastline v mestih so pripravili v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije, Javno svetovalno službo v čebelarstvu in še nekaterimi drugimi organizacijami. Direktor BC Naklo dr. Marijan Pogačnik je bil z udeležbo zadovoljen, poudaril je pomen sodelovanja, da se to znanje plemeniti. Predstavitvi projektov so prisluhnili tudi njihovi dijaki, kar je, kot je še dejal Pogačnik, naložba za prihodnost. Eden pomembnejših je projekt Digiagri, v okviru katerega z različnimi deležniki BC Naklo razvija brezplačna e-gradiva za gojenje paradižnika, paprike in vinske trte. Na multiplikativnem dogodku so pripravili še predavanji o cepljenju paradižnika ter gojenju in boleznih paradižnika.
Jogurt s spirulino
Zanimivo si je bilo ogledati tudi predstavitve projektnih in raziskovalnih nalog dijakov in študentov srednje in višje šole BC Naklo. »V degustacijo sva ponudili jogurte, zmešane z različnimi deleži spiruline. Izdelali sva še maslo z dodano spirulino. Spirulina je cianobakterija, modrozelena alga, ki ima veliko vitaminov, mineralov in aminokislin in je dobra za naše črevesje, prebavo in imunski sistem,« sta povedali študentki višje šole BC Naklo Lucija Šprajc in Tjaša Kašper.
Bomboni iz japonskega dresnika
Primer uporabnost invazivk v vsakdanjem življenju so izdelki Fallot. »Za tekmovanje mladih podjetnikov Ja, Slovenija, ki deluje pod okriljem Zavoda za spodbujanje podjetnosti mladih, smo naredile bombone iz japonskega dresnika, a ljudje niti ne vedo, koliko je ta rastlina – glede na to, koliko je razširjena v Sloveniji – uporabna. Vsi njeni deli so užitni, naši bomboni so iz korenin in imajo zdravilne lastnosti; pomagajo pri vnetem grlu, za dlesni, blažijo kašelj, dobri so za želodec,« so povedale dijakinje Ema Ažbe, Anja Božič, Lejla Ogris in Saša Pagon Mlakar. Ostanke rastline so zažgale, da se ta ne bi širila naprej. »Prišle smo še na idejo, da bi iz stebel in listov lahko izdelale embalažo, da bi bila rastlina v celoti uporabljena.« S svojim izdelkom so bile uspešne v kar treh kategorijah, tretje mesto so dosegle v kategoriji Najboljša prodaja in Najboljša predstavitev in prvo mesto v kategoriji Najbolj inovativen prehranski produkt.
Dijaki Vid Eržen, Matic Peternel in Maja Uršič pa so predstavili jedi na žlico med različnimi generacijami, s katerimi so na nedavnem državnem tekmovanju Etnološke in kulinarične značilnosti Slovenije v Novem mestu osvojili prvo mesto med srednjimi šolami. Med drugim so pripravili vampe, sirovo juho in ljubljanski golaž.
Nekatere naloge so res vrhunske
»Pri gimnazijskem programu je večji poudarek na raziskovanju, tehniki pa se večinoma odločajo za projektne naloge, s katerimi so se že izkazali na platformi Ja, Slovenija. Gre za zasnovo podjetniških idej, kjer želimo, da se naučijo, kako odpreti podjetje, kaj pomeni raziskovati trg, katera ideja bo morda zanimiva, kako sploh produkt ali storitev izvesti in kako to prodati. In ne nazadnje pogledati, ali prodaja uspe, koliko je dobička in kaj bodo z njim počeli. Ponosni smo, da marsikaterega podjetja, ko je bila naloga po šolskem letu zaključena, niso zaprli, ampak ga peljejo naprej. Izjemna pohvala gre tudi mentorjem,« je dejala ravnateljica srednje šole BC Naklo Andreja Ahčin.
Neverjetno, koliko inovativnih idej imajo mladi, če jim damo priložnost ... Z raziskovalno nalogo Antibiotično delovanje rastlinskih ekstraktov na bakterije v ustni votlini psov se bodo gimnazijci Zala Pia Biček, Jaka Brlogar, Zorica Jović in Nejc Skumavec prijavili na razpis za Krkine nagrade. »Videli smo, da ni dosti raziskav na psih glede bakterij v ustni votlini, ampak jih je večina na človeku, zato smo se odločili poiskati bolj naravne izvlečke, ki bi delovali na bakterije, ki povzročajo bolezni zob in dlesni pri psih.« To se zdi dijakom tudi velika tržna priložnost.