Evropski zajtrk v Naklem
Župan Občine Naklo Ivan Meglič je pred prihajajočimi volitvami v Evropski parlament povabil na Evropski zajtrk in predstavil projekte, s katerimi je občina pridobila evropska sofinancerska sredstva.
Apel župana Ivana Megliča vsem, ki bodo izvoljeni v evropski parlament, je, da se zavzamejo za razpise, v katere bodo za izgradnjo kanalizacije vključeni tudi manjši kraji z manj kot dva tisoč populacijskih enot.
Naklo – Župan Ivan Meglič je v sredo gostil tudi tri kandidate za poslance v Evropskem parlamentu na listi Slovenske ljudske stranke (SLS); nosilca liste dr. Petra Gregorčiča, doktorja fizike, družbenopolitičnega komentatorja ter nekdanjega predsednika Programskega sveta RTV Slovenija, podjetnico in kulturnico iz Kranja Mijo Aleš ter Aljaža Barliča, člana podmladka SLS. Kot je pojasnil župan, je Občini Naklo v zadnjih petih letih uspelo iz evropskih sredstev zagotoviti sofinanciranje v višini približno 2,7 milijona evrov za 16 projektov, od t. i. mehkih, zelenih vsebin do večjih infrastrukturnih projektov, med katerimi so Poslovna cona Naklo, oskrba s pitno vodo z navezavo vodovoda na tržiško občino in izgradnjo novega vodohrana, kolesarska trasa Kranj–Naklo–Zadraga, komunalna infrastruktura v Podbrezjah ... Sveža pa je novica, da so tri občine Naklo (slovenska, poljska in češka) uspele s skupno vlogo za projekt Erasmus in pridobile sredstva za izmenjavo mladih. Županov apel vsem, ki bodo izvoljeni v evropski parlament, je, da se zavzamejo za razpise, v katere bodo za izgradnjo kanalizacije vključeni tudi manjši kraji z manj kot dva tisoč populacijskih enot, kar so podprli vsi trije kandidati za evropske poslance. Peter Gregorčič je spomnil, da ima Slovenija v obdobju 2021–2027 na voljo 3,2 milijarde evropskih sredstev, a opozoril, da je država do zdaj počrpala le okoli 450 milijonov evrov. »Če bi bili vse občine in vsi drugi tako uspešni, kot je Občina Naklo, ne bi imeli teh skrbi.« In dodal: »Tudi kot država moramo narediti veliko več. Evropa denarja ne da, če projekti niso izpeljani, in zdi se, da naša država na izvedbeni ravni vedno bolj šepa.«
Mija Aleš pravi, da je kultura gonilo napredka, čeprav se včasih sprašuje, katera kultura nas bo identificirala v prihodnje. Kot je poudarila, se je v evropskem parlamentu treba zavzemati za ohranitev in zaščito naše kulture in našega jezika. Zavzema se tudi za enotno davčno politiko in za bolj stimulativno okolje za naše podjetnike. Kot soustanovna članica Karitas ne more gledati, da nekdo trpi. Tudi v vojnah, ki smo jim priča danes. »Zavedati se moramo, da ni samoumevno, da imamo mir, in mislim, da bi morala Evropa razmišljati tudi o lastnih obrambnih silah.« Kandidati SLS v ospredje postavljajo prav varno Evropo. Prav tako domačega kmeta, skrb zanj pomeni tudi skrb za našo prehransko varnost. Evropa pa je na kmetijstvo povsem pozabila, opozarja Gregorčič. »Namesto da bi razvijala vizijo, kako poskrbeti za domačega kmeta, je začela uvajati regulacije in omejitve, ki kmeta dušijo.«
Energetske neodvisnosti, kot še pojasni Gregorčič, ne bomo dosegli le z vlaganjem v obnovljive vire energije. »Kot fizik zagovarjam tudi jedrsko energijo. Je stabilen vir energije in cenovno dostopen.« V ospredje pa postavljajo tudi solidarnost, Evropo brez dvojnih meril in interese Slovenije. »Verjamemo, da morajo vsi slovenski poslanci na prvo mesto postaviti Slovenijo – ne glede na to, kateri evropski politični skupini pripadajo.«