V Slogi se prilagajajo novim razmeram
Kmetijsko-gozdarska zadruga Sloga Kranj, ki od lanske jeseni dalje ni več pooblaščena prodajalka kmetijske mehanizacije John Deere v Sloveniji, že prilagaja poslovno politiko novim razmeram. Predsednik zadruge Janez Porenta spet opravlja tudi direktorske posle.
Zadruga je lani jeseni zaprla kmetijsko-tehnični center Šenčur in kmetijski center Novo mesto. V odkupnem centru za žitarice v Puževcih je zgradila pokrito skladišče.
Kranj – Gregor Karlovšek od 1. aprila dalje ni več direktor Kmetijsko-gozdarske zadruge Sloga Kranj, s tem dnem je direktorske posle spet prevzel predsednik zadruge Janez Porenta, ki je bil s približno polletnim premorom njen direktor že v obdobju od leta 2015 do lanskega februarja. Porentov svetovalec bo predvidoma do konca leta še naprej Janez Perdih, upravni odbor zadruge pa je s 16. aprilom imenoval izvršnega direktorja zadruge, to je postal dosedanji vodja prodaje in odkupa Martin Bohl.
Razhod s podjetjem John Deere
»Zadruga se je Karlovškom, ki je bil direktor dobro leto, razšla sporazumno, saj po pogajanjih s proizvajalcem traktorjev in druge kmetijske mehanizacije John Deere ni več našel poslovnih izzivov za nadaljnje vodenje zadruge,« je dejal Porenta in potlej tudi pojasnil ozadje razhoda s korporacijo John Deer. Sloga je bila približno dvajset let pooblaščena prodajalka kmetijske mehanizacije John Deere na območju polovice Slovenije, pri tem je dosegala na leto okrog dvajset milijonov evrov prometa. Z novo poslovno politiko je John Deere tudi od obeh pooblaščenih prodajalcev njihove mehanizacije v Sloveniji zahteval kot pogoj za ohranitev zastopstva vsaj sto milijonov evrov letnega prometa. Ker nobeden od obeh prodajalcev v Sloveniji tega pogoja ni mogel izpolniti, je zastopnik za Bolgarijo, podjetje Megatron, razširil prodajo še na Slovenijo in pri nas ustanovil hčerinsko podjetje Megatrade, ki zdaj nadaljuje prodajo kmetijske mehanizacije John Deere.
Prevzeli dvaintrideset delavcev Sloge
Sloga se je po napornih desetmesečnih pogajanjih, v katerih je pomembno vlogo odigral tudi tedanji direktor Gregor Karlovšek, lani jeseni dokončno razšla s podjetjem John Deere. Novi zastopnik podjetja John Deere v Sloveniji je od Sloge odkupil zemljišče in objekte kmetijsko-tehničnega centra v Šenčurju ter prevzel 32 delavcev, ki so se v Slogi večinoma ukvarjali s prodajo in servisiranjem mehanizacije. Razhod s podjetjem John Deere bo vplival na poslovanje zadruge, ki je sicer s prodajo in servisiranjem kmetijske mehanizacije tega proizvajalca na leto ustvarila približno četrtino prihodkov. Lani je zadruga dosegla le malo nižji prihodek kot leto prej, 52,3 milijona evrov, a ob tem prav zaradi odpisa nekaterih terjatev, povezanih s podjetjem John Deere, ustvarila okoli sto tisoč evrov izgube, že letos pa načrtuje bistveno nižji prihodek, okoli 37 milijonov evrov.
Prenova trgovine na Primskovem
Zadruga svojo poslovno politiko že prilagaja spremenjenim razmeram, njen upravni odbor je na nedavni seji potrdil spremenjeni razvojni program za obdobje 2024–2029. Program predvideva okrepitev odkupa kmetijskih pridelkov, izboljšanje odkupa zelenjave v Puževcih, prenovo in povečanje kmetijske trgovine na Primskovem v Kranju (načrtujejo že v prihodnjem letu) ter združitev odkupnega mesta in trgovine na Dravskem polju na lokaciji Šikole. Na vprašanje, ali bodo po zaprtju kmetijsko-tehničnega centra v Šenčurju ponovno vzpostavili tudi prodajo kmetijske mehanizacije, v zadrugi odgovarjajo, da se glede tega še niso odločili, vsekakor pa se bodo še pred začetkom prenove trgovine na Primskovem, kjer bi lahko prodajali tudi nekatero mehanizacijo.
Manjši odkup mleka in živine
Medtem ko je zadruga lani v primerjavi z letom prej odkupila od kmetov manj mleka in živine, je povečala odkup večine žit in tudi lesa. Mleka je odkupila 29,8 milijona kilogramov ali skoraj 1,7 milijona kilogramov manj kot leto prej, goved pa 3263 živali, kar je 389 manj. Odkup pšenice je povečala skoraj za tretjino, s predlanskih 2875 na lanskih 3774 ton. Lanska količina odkupljene koruze je znašala 15.639 ton je bila za pet odstotkov višja kot leto prej. Odkup krompirja (931 ton) je bil lani za osem odstotkov manjši kot predlani, odkup zelenjave (866 ton) pa za osem odstotkov večji.